You are currently viewing Duchy kurhanów Magdalena Wala

Duchy kurhanów Magdalena Wala

W czasie wojny też trzeba jakoś żyć. Kochać, by mieć za kogo walczyć. A jeśli się zginie, zostawić kogoś po sobie, aby pamiętał.*

Niektóre rodziny słyną z tego, że mają swoje legendy. Przekazywane z pokolenia na pokolenie są historyjkami opowiadanymi w większym gronie, ale mogą też stać się przekleństwem. Ciążyć nad kolejnymi członkami rodu, odbierając szansę na szczęście oraz wolność.

Zarys fabuły

Sabina i Maria Kalinowskie są bliźniaczkami podobnymi do siebie jak dwie krople wody. Jednak to jedyne, co je łączy, bo zarówno pod względem charakterów, jak i planów na przyszłość całkowicie się różnią. Pomimo tego są sobie bardzo bliskie i zawsze mogą na siebie liczyć, a zwłaszcza gdy ich starszy brat obwieszcza, jakie ma wobec nich plany. Maria ma wyjść za mąż za wybranego przez niego mężczyznę, a Sabina zostanie zakonnicą. Obie siostry są temu przeciwne, tym bardziej że podejrzewają, iż jego działania są podyktowane strachem przed ponurą rodzinną przepowiednią, a nie troską o nie same. Niezwłocznie zaczynają działać, by pokrzyżować jego plany, ale w tym samym czasie we Lwowie rozpoczynają się zbrojne zamieszki polsko-ukraińskie i ich los będzie mocno z nimi związany.

Po książki Magdaleny Wali sięgam w ciemno, nie muszę znać opisu ani opinii innych. Dla mnie samo nazwisko jest gwarancją dobrej i intrygującej lektury. Po Duchy kurhanów sięgnęłam tak szybko, jak tylko mogłam i okazało się, że kolejny raz dostałam, to czego oczekiwałam po historycznej obyczajówce.

Moje wrażenia

Jak to u Magdaleny Wali bywa, stworzyła powieść w pełni przemyślaną i dopracowaną. Autorka dba o ukazanie realizmu czasów, w których osadza swoją historię. Każdy szczegół, czy też historyczne wątki są przemyślane i rozpisane w odpowiedniej kolejności, a do tego idealnie łączą się z losami bliźniaczek. Chociaż czasy wojny są trudne i autorka dość szczegółowo opisuje trudy zamieszek, to Duchy kurhanów są napisane niebywale lekko i bez zbędnego epatowania brutalnością. Czuć powagę i należyty szacunek dla tych wydarzeń, ale to aż tak mocno nie przytłacza. No i należy pamiętać o losach sióstr, a w tym wypadku dzieje się naprawdę dużo i na brak zwrotów akcji oraz masy emocji narzekać nie mogłam.

Słów kilka o bohaterach

Kolejny raz jestem pod wrażeniem charakterystyki postaci. Nie tylko tych głównych, ale wszystkich. Widać, że autorka włożyła sporo pracy, by oddać w ich zachowaniu, sposobie myślenia i życia, jak kiedyś wyglądała codzienność. Nie tylko na tle trwających zamieszek, ale tego, jak traktowano kobiety, w co wierzono i co się liczyło. Sabina, jak i Maria to przykład tego, że już wtedy były osoby pragnące zmian i wyłamywania się ze sztywnych ram, nawet kosztem ciągłych drwin i przeszkód. Polubiłam dziewczyny za ich hart ducha i odwagę, Bartek też skradł moje serce.

Na zakończenie

Mój jedyny problem z książkami Magdaleny Wali jest taki, że za szybko się kończą. Kiedy ja na dobre przepadam w stworzonym przez nią świecie, docieram do ostatniego zdania i jest mi smutno. Bo nie ma chociaż jeszcze jednej strony. Duchy kurhanów to opowieść wciągająca od pierwszych stron, trzymająca w napięciu i nieodkładalna. Straciłam przy niej poczucie czasu, dałam się ponieść fali wydarzeń oraz skrytych w słowach emocji. Zżyłam się z siostrami i im kibicowałam. Strasznie drażnił mnie ich brat, za to Bartek od razu stał się moim ulubieńcem. Każde kolejne pojawienie się mężczyzny mnie w tym utwierdzało. Nieustannie podziwiam autorkę za to, że w tak lekkim i plastycznym stylu potrafi pisać o dawnych trudnych czasach i przy tym pokazywać, że mimo wszystko toczyło się zwykłe życie, gdzie miłość łączyła, a wiara w przekleństwa rozdzielała.

Z całego serca polecam Duchy kurhanów wszystkim wielbicielom powieści obyczajowych z akcją w dawnych latach, w tym przypadku czasy końca I wojny światowej. Historia zachwyca realnością przedstawionych tamtych czasów, akcją, świetną charakterystyką postaci oraz emocji. Mnie oczarowała swoim klimatem, lekkością, walką o swoje szczęście i subtelnym wątkiem uczuciowym. Zachwycająca!

Duchy kurhanów otrzymałam od księgarni TaniaKsiazka.pl. Zachęcam również do zajrzenia na stronę księgarni po inne nowości.

Autor: Magdalena Wala
Tytuł: Duchy kurhanów
Wydawnictwo: Książnica
Wydanie: I
Data wydania: 2022-08-10
Kategoria: obyczajowa, historyczna
ISBN: 9788327162069
Liczba stron: 304


Dziękuję!

Ten post ma 12 komentarzy

 1. Kasiek

  Nikt mnie na autorkę nie namówi jak Ty. Sięgnę po nią chetnie

 2. halmanowa

  Ostatnio mam ogromny apetyt na tego typu powieści, a ponieważ twórczość Magdaleny Wali jest mi jeszcze obca, to może najwyższy czas to zmienić 🙂

 3. Adrianna

  Nie kojarzę za bardzo ani autorki, ani tytułu, ale sama fabuła wydaje się na tyle ciekawa, że chętnie zapiszę sobie tytuł na przyszłość.

 4. Martyna K.

  Siostra lubi sięgać po twórczość autorki, ale ma w tym temacie trochę zaległości.

 5. Bruchalek

  A ja jeszcze nie poznałam książek autorki, mimo tylu dobrych opinii. Może kiedyś… xD

 6. Joanna

  To może być naprawdę ciekawa książka, z którą świetnie spędzi się czas. Nie znam twórczości tej autorki, ale chętnie to zmienię.

 7. Aga

  Przyznam, że coraz częściej sięgam po tego typu książki. Chętnie więc rozejrzec się za tym tytułem.

 8. Anszpi

  Fajnie, że jesteś zadowolona z przeczytanej lektury i książka Cię zainteresowała. Ja mało czytałam historii tej autorki, ale może kiedyś się to zmieni

 9. dyedblonde

  historyczne ksiązki to kompletnie nie dla mnie niestety nie przepadam za takimi, także tą sobie odpuszczę

 10. Katarzyna Krasoń

  Jak piszesz o tej książce aż mam ochotę rzucić wszystko i iść czytać. Dodatkowo ten tytuł, trudno go ominąć i go nie zapamiętać 🙂

 11. Zuzanna Dudko

  Osobiście nie sięgam po książki z wątkami historycznymi, ale ta pozycja wydała mi się niezwykle ciekawa… kusisz.

Dodaj komentarz