You are currently viewing Heartstopper. Tom 4 Alice Oseman

Heartstopper. Tom 4 Alice Oseman

Miłość to piękne uczucie. Dodaje skrzydeł, sprawia, że świat jest kolorowy i wszystko wydaje się możliwe. Nie zawsze jednak ma moc pomagania, bo są sprawy, które potrzebują osobistego przepracowania i wsparcia kogoś doświadczonego. Bo tylko tak można poradzić z tym, co siedzi nam w głowach.

Zarys fabuły

Lato dobiega końca. Nick i Charlie cieszą się ostatnimi wspólnymi chwilami przed trzytygodniowym wyjazdem Nicka do rodziny. Wiedzą, że będą za sobą tęsknić i to ostatni moment, by przed powrotem do szkoły wyznać, co zaprząta ostatnio ich myśli. Charlie wie już, że kocha swojego chłopaka i chce mu to wyznać. Boi się jednak, że jego uczucia nie są odwzajemnione i będzie między nimi niezręcznie. Nick z kolei zauważa, że stan Charliego się pogarsza i podejrzewa u niego zaburzenia odżywiania. Musi również poradzić sobie ze stresem dotyczącym powiedzeniu ojcu o sobie i swoim związku. Jak chłopcy poradzą sobie z nadchodzącymi problemami?

Uwielbiam Heartstopper, to chyba jest już oczywiste. Na każdy kolejny zeszyt wyczekuje z niecierpliwością i gdy mam już go w rękach, na krótką chwilę przepadam dla świata. Jestem wtedy tylko ja i bohaterowie. Co skrywa w sobie Tom 4?

Moje wrażenia

Tom 4 staje się niespodziewanie bardziej poważny od poprzednich tomów. W nich również Alice Oseman poruszała ważne i trudne tematy, ale było czuć, że na pierwszym planie była przyjaźń i powoli rodzące się uczucie. Jednak już wtedy autorka budowała podstawy do tego, co znalazłam w tym zeszycie. Nie da się ukryć, że nadal jest to przeurocza historia, która napełnia moje serce za każdym razem samymi pozytywnymi uczuciami. Jednak oprócz tej słodyczy pojawia się prawdziwe życie, a w nim obawy przed wyrażeniem swoich uczuć i strach o najbliższą osobę, gdy widzisz, że choruje i nie wiesz, jak jej pomóc. To już nie tylko opowieść o seksualności młodych ludzi, ale również innych problemach, z którymi muszą się mierzyć. Porusza też temat zaburzenia odżywiania, opisuje symptomy, jak ktoś może się zachowywać, uczula, że na to cierpi coraz więcej nastolatków i to niezależnie od płci. Jednak przede wszystkim kładzie nacisk na to, że to jest na tyle trudne, że tylko pomoc specjalisty może coś dać.

Słów kilka o bohaterach

Charakterystyka bohaterów również zasługuje na słowa uznania. To młodzi ludzie, ale autorka nie traktuje ich, jakby nie potrafili sami dojść do właściwych wniosków. Tak naprawdę daje im wolną rękę. Popełniają błędy, sami szukają informacji oraz odpowiedzi. Dają sobie czas na rozważenie za i przeciw. Zbierają w sobie odwagę do rozmowy i chociaż czasami bywa naprawdę trudno, są przy sobie. Dużo wnoszą również poboczne postacie, podnoszą na duchu, są, gdy trzeba i czasem naprowadzają na właściwe tory. Są też tacy, którzy nie są zbyt pozytywnymi charakterami.

Na zakończenie

No muszę przyznać, że ten tom, ze wszystkich dotąd przeczytanych, wywołał chyba we mnie najwięcej emocji. Uśmiechałam się jak szalona, unosiłam na chmurkach ekscytacji oraz rozanielenia, wzruszyłam się, ale również czułam ogromny ból, strach, niepewność i beznadzieję. Spłakałam się strasznie w pewnym momencie i wylałam kilka łez nad paroma sytuacjami. Ostatecznie pozostałam z myślą, że życie potrafi nam namieszać, ale trzeba walczyć i cieszyć się tym, co mamy. Podobało mi się, że zostało ukazane, iż rzeczywistość, to nie tylko motylki i tony lukru, ale codzienne troski i niespodziewane problemy. Uczy, że nasze wsparcie jest ważne, ale czasami najlepsze, co możemy zrobić, to być obok przytulić i poczekać do kolejnego dnia, gdzie będzie lepiej.

Heartstopper. Tom 4 to niezwykle urocza i dająca nadzieję opowieść z niezwykle dojrzałymi postaciami. Dużo w tym zeszycie trudnych rozmów, wątpliwości, upadania i podnoszenia się. Czuć w nim również niezachwianą moc przyjaźni oraz miłości. Ta historia jest takim kocykiem, docierają do nas ważne i trudne tematy, ale on nas otula i daje poczucie bezpieczeństwa oraz zapewnienie, że będzie dobrze.

Scenariusz: Alice Oseman
Rysunki: Alice Oseman
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Tytuł: Heartstopper
Tytuł oryginału: Heartstopper Volume 4
Wydawnictwo: Jaguar
Wydanie: I
Data wydania: 2022-06-01
Kategoria: lit młodzieżowa
ISBN: 9788382661156
Liczba stron: 384

Heartstopper
Tom 1 | Tom 2 | Tom 3 | Tom 4 | Tom 5Dziękuję!

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Zuzka

  Nie sięgam po tego typu literaturę, więc nie znam tej serii i raczej się to nie zmieni. Muszę jednak napisać, że ma przepięknie zrobioną okładkę.

 2. Joanna Kisiel

  Nie czytam tego typu książek, więc nie czuję się zainteresowana tym razem tym tytułem.

 3. Martyna K

  Właśnie dziś czytałam ten krótki dodatek do tej serii autorki.

 4. Ala

  Nie sięgam po takie książki, nie moje klimaty. Muszę jednak przyznać, że lektura ma przepiękną okładkę, wpada w oko. 😀

 5. Anszpi

  To nie mój gatunek czytelniczy, więc nie czuje się zainteresowana. Fajnie, że jest tyle literatury i każdy może wybrać coś dla siebie co lubi

Dodaj komentarz