You are currently viewing Gdy zapadnie noc Polly Faber

Gdy zapadnie noc Polly Faber

Za dnia żyje cały świat, pracuje w nim mnóstwo ludzi, by wszystko mogło sprawnie funkcjonować. A co się dzieje, gdy zapada zmrok? Przecież wtedy też możemy potrzebować pomocy lekarza, strażaka czy dotarcia w jakieś miejsce. Noc, jak się okazuje, skrywa w sobie wiele tajemnic. W tym to, kto pracuje, gdy my smacznie śpimy.

Zarys fabuły

W pewnym mieście mała dziewczynka pod okiem taty je właśnie kolację. Potem umyje ząbki i uda się do łóżka. Jej mama w tym czasie wychodzi z domu, by rozpocząć swoją pracę. Czemu musi robić to w nocy i czym tak właściwie się zajmuje. Czy tylko mama tej dziewczynki pracuje, gdy inni śpią?

Gdy zapadnie noc skusiło mnie piękną okładką. Gdy tylko dobrze się jej przyjrzeć łatwo może zastąpić opis z tyłu. Widać, że trwa właśnie noc, ale miasto tętni życiem. Ktoś sprząta, ktoś pilnuje, gdzie indziej przemyka się zwierzę, gdzieś pędzi karetka. A to tylko mała zapowiedź tego, co skrywa wnętrze.

Słów kilka o szacie graficznej

Harriet Hobday stworzyła Cudowne ilustracje. Przepiękne kolory, rysunki wzorowane na prace stworzone za pomocą pędzla. Całe strony zachwycają i skupiają na sobie uwagę, zwłaszcza że tekstu na nich zbyt dużo nie ma i to obrazy są najważniejsze. Pełne elementów i drobnych szczegółów. Podczas wspólnego czytania można bawić się w wyszukiwanie opisywanych scenek.

Moje wrażenia

Chociaż Gdy zapadnie noc nie ma zbyt wiele stron, to trzeba przyznać, że skrywa w sobie mnóstwo informacji. Dla mnie to bardziej picturebook niż zwykła książka, bo jednak główną rolę odgrywają tutaj ilustracje. Treść jednak też jest ważna, zadbano, by była łatwa do odczytania i zrozumienia. Autorka wspomina o wielu zawodach wykonywanych nocą. To wtedy najlepiej sprząta się biura, rozpakowuje towar, dziennikarze dbają, by nie umknęła nam żadna wiadomość ze świata, a muzycy umilają wieczory swoim widzom. Piekarnie dbają, by rano w sklepach było świeże pieczywo, a pracownicy stacji paliw zapewniają paliwo. Dużo się dzieje na każdej z rozkładówek. A co najważniejsze książeczka pokazuje, ile ważnych i przydatnych zawodów wykonuje się nie tylko w dzień. I takie, które najlepiej wykonywać tylko w nocy

Na zakończenie

Gdy zapadnie noc to jedna z tych publikacji, do których chce się co chwilę wracać. Jest przyjemna w odbiorze, oczarowuje przepięknymi ilustracjami oraz uczy. Nie tylko tego, czym mogą zajmować się dorośli, bo dzięki rysunkom można również ćwiczyć spostrzegawczość, a także rozwijać wyobraźnię. Na pracach Harriet Hobday dzieje się tak dużo, że łatwo tworzyć swoje historyjki. To jedna z tych książeczek, która zachwyci każdego, niezależnie od wieku, czy indywidualnych zainteresowań.

Szczerze polecam zaopatrzyć biblioteczkę każdego szkraba w wieku 3+ w Gdy zapadnie noc. Zachwyca, uczy, bawi i wzrusza. Myślę, że warto uświadamiać od małego, że żadna praca nie hańbi i jest niezwykle ważna.

Autor: Polly Faber
Ilustrator: Harriet Hobday
Tłumaczenie: Karolina Post-Paśko
Tytuł: Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy
Tytuł oryginału: All Through the Night: People Who Work While We Sleep
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2022-03-09
Kategoria: lit. dziecięca (3+)
ISBN: 9788328093331
Liczba stron: 32


Ten post ma 7 komentarzy

 1. Martyna K.

  Nie słyszałam wcześniej o tym wydaniu. Jestem przekonana, że może mi się spodobać.

 2. Aga

  Kolorystyka tej pozycji przyciąga oko. Bardzo ładnie wydana książka, jestem zauroczona.

 3. Joanna

  Już sama okładka mówi do mnie kup mnie, kup mnie. Więc z całą pewnością dołączymy z dziećmi ten tytuł do naszej kolekcji.

 4. Zuzka

  Słyszałam już o tej książce i mam w planie ją zamówić do domu, bo mnie zainteresowała.

 5. Adrianna

  Kolejna przepięknie wydana, a przede wszystkim bardzo wartościowa książka. Ważne, aby w życiu dążyć do spełnienia marzeń, być sobą i nie obawiać się przyszłości.

 6. Agnieszka Kaniuk

  Już samo wydanie zachęca do zakupu książki, a i wnętrze wydaje się ciekawe.

 7. Aleksandra NS

  Piękna okładka. Zwróciłam również uwagę na ilustracje. Ktoś się bardzo postarał. Lubię książki z tego wydawnictwa.

Dodaj komentarz