You are currently viewing Jak rozpoznać psychopatę? Mark Freestone

Jak rozpoznać psychopatę? Mark Freestone

Chociaż bardzo byśmy chcieli, nigdy nie poznamy nikogo do końca. Nie możemy przewidzieć, jak ktoś zareaguje w niespodziewanej sytuacji. Nie da się też dostrzec też z całą pewnością, ile w człowieku jest dobra i zła, czy w danej chwili mówi prawdę, czy może nami manipuluje. A może pod maską miłego sąsiada kryje się ktoś, przed kim należałoby uciekać?

Zarys fabuły

Mark Freestone przez ponad piętnaście lat swojej pracy wykonywał praktykę zawodową w wielu więzieniach oraz zakładach zamkniętych. To głównie w tych miejscach zetknął się z różnymi rodzajami psychopatów. Jego zadaniem była resocjalizacja takich osób, rozmawiał z nimi i starał się naprowadzić ich na inną drogę. Zdobył przez to duże doświadczenie oraz wiedzę, postanowił więc, że opisze wszystko w książce i tak powstała niniejsza publikacja o 7 typach psychopatów.

Od zawsze fascynuje mnie temat socjopatów i psychopatów. Jestem ciekawa, co kieruje ich postępowaniem oraz skąd w nich tyle zła lub obojętności na krzywdy ich ofiar. Czasami sięgam po literaturę w tej dziedzinie i właśnie dlatego zainteresowałam się Jak rozpoznać psychopatę?, byłam ciekawa punktu widzenia specjalisty.

Moje wrażenia

Jak rozpoznać psychopatę? to pozycja z gatunku literatury faktu. I wbrew pozorom nie czyta się jej zbyt ciężko. Pomimo tego, że Mark Freestone przedstawia kilka psychopatycznych osobowości, to nie zarzucił odbiorcy typowo naukowym językiem. Wyjaśnia wszystko szczegółowo, podaje przykłady i stara się to jakoś uporządkować. Każdemu typowi osobowości poświęca jeden rozdział. Skrzętnie ukrywa tożsamość swoich bohaterów, ale stara się przedstawić ich historie. Wyraźnie widać, że czasami to tylko opis codziennego życia psychopaty, a czasami wręcz wyraźna gra polegająca na manipulacji. Sam przyznaje, że bywał ofiarą swojej pracy, gdy za bardzo w nią wnikał. I chociaż widać starania autora, by to wszystko uporządkować i rozdzielić, to często nie udało mu się uniknąć zlania treści w całość. Plus za to, że posługiwał się statystykami i potrafi dodać jakąś ciekawostkę.

Na zakończenie

Muszę przyznać, że jestem tym tytułem trochę rozczarowana. Jak rozpoznać psychopatę?, czyta się szybko, ale po kilku dniach od zakończenia książki mam problem z połączeniem typów osobowości do danych historii i wymienić, czym dany typ się charakteryzuje. To w gruncie rzeczy pokazuje też trochę, że chociaż można podzielić na tyle różnych psychopatii, to pewne zasady działania są wręcz identyczne. Tylko przybierają inne formy. Myślę, że zabrakło w tym przypadku umiejętności ubrania tych przypadków w inne słowa, nie z braku wiedzy czy umiejętności, a bardziej ram, których czasem nie da się przekroczyć.

Jak rozpoznać psychopatę?, to zdecydowanie publikacja dla początkującego laika. Ktoś, kto trochę już interesuje się omawianym tematem, może być zawiedziony zawartymi w książce informacjami. Nie wnosi za bardzo nic nowego do posiadanej już wiedzy. Czyta się szybko i bez problemu, ale brakuje w niej bardziej naukowego podejścia do sprawy. Polecam na początek, wtedy może stanowić ciekawe wprowadzenie w temat oraz zachętę do szukania w innych źródłach.

Autor: Mark Freestone
Tłumaczenie: Nina Wum
Tytuł: Jak rozpoznać psychopatę? 7 typów niebezpiecznych umysłów, które nas fascynują i przerażają
Tytuł oryginału: Making a Psychopath. My Journey into 7 Dangerous Minds
Wydawnictwo: Muza
Wydanie: I
Data wydania: 2022-02-09
Kategoria: lit. faktu
ISBN: 9788328720589
Liczba stron: 320

Ten post ma 10 komentarzy

 1. Joanna

  Ja nie interesuje się tym tematem, sama książka też mnie nie zaciekawiła… To nie moje klimaty, więc tym razem się nie skusze.

 2. Agnieszka

  Chyba się nie skuszę, ale moja szefowa jest fanką takich pozycji i jej ją polecę.

 3. dyedblonde

  kiedyś częściej sięgałam po tego typu ksiązki teraz mnie po prostu, jakoś mnie przygnębiają, ostatnio stawiam na lekkie historie

 4. Martyna K

  Od czasu do czasu sięgam po książkę z literatury faktu, ale tę chyba sobie odpuszczę.

 5. Katarzyna Krasoń

  Taką książkę trzeba napisac tak, aby czytelnik pamiętał o niej bardzo długo. Szkoda, że jesteś rozczarowana, ale wiem, że sobie lekturę odpuszczę.

 6. Anszpi

  Ogólnie literatura faktu nie jest moim ulubionym gatunkiem, ale ta książka mnie zaciekawiła

 7. Zuzanna Dudko

  To coś dla mnie. Zapisuję sobie tytuł i autora i z przyjemnością sobie zamówię i przeczytam w wolnej chwili.

 8. Adrianna

  Widziałam ten tytuł w zapowiedziach, jednak od razu wiedziałam, że nie jest to książka w moim guście, chociażby ze względu na gatunek. Z tego co widzę, Tobie również nie szczególnie przypadła do gustu.

 9. Monika

  Czuję się raczej laikiem, więc z przyjemnością sięgnę po lekturę, bo ciekawią mnie ludzkie, zwłaszcza odstające od normy, zachowania. Także, a może zwłaszcza, te psychopatyczne.

Dodaj komentarz