You are currently viewing W puszczy Michel Plessix

W puszczy Michel Plessix

Zmiany są z nami od zawsze. Nawet będąc dzieckiem, uczymy się czegoś nowego, poznajemy nowe smaki, miejsca i ludzi. Zbieramy doświadczenie, które nas kształtuje, rośnie w nas ciekawość tego, co nieodkryte i nieznane. Trochę przez nas samych, bo wiemy coraz więcej, ale też odrobinę dzięki innym.

Zarys fabuły

Kret jest zmęczony wiosennymi porządkami swojej norki i postanawia odpocząć na zewnątrz. Podczas spaceru dochodzi aż do strumienia, gdzie poznaje śmiałego i otwartego na korzystanie z życia Szczura. Pomimo swojej nieśmiałości zabiera się z nim na piknik. Jest to początek zmian, jakie zachodzą w życiu podziemnego zwierzęcia. Spędza czas ze Szczurem i dzięki niemu poznaje również Wydrę oraz Ropucha i przeżywa dzięki nim przygody. Cieszy się, że tak dużo się u niego zmieniło, a jednak pragnie poznać też innych mieszkańców Puszczy. Tylko czy to bezpieczne i czy ktoś przyjdzie mu z pomocą, gdy wpadnie w tarapaty?

Dla wielu z was O czym szumią wierzby, były lekturą, ja to czytałam z własnego wyboru. Wprawdzie bardzo dawno temu, ale do dziś pamiętam, że książka bardzo mi się podobała. Polubiłam humor w niej występujący oraz fakt, jak ważna jest przyjaźń oraz akceptacja każdego bez względu na to, kto, jaki jest.

Moje wrażenia

Byłam ciekawa, jak Michel Plessix poradzi sobie z adaptacją tej historii w wersji komiksowej. Przecież do przekazania jest tak wiele rzeczy. I jak się okazało, pierwszy zeszyt zaskakuje bardzo pozytywnie. W puszczy to rewelacyjny komiks, który oddaje klimat sielankowego otoczenia, różnorodnych postaci oraz angielskiego poczucia humoru. Tak jak w książce i tutaj dostrzec można u zwierząt duże podobieństwo do ludzi. Okrojony tekst nadal ma w sobie ogrom emocji, a wydarzenia z pierwszego zeszytu pokazują, jak ważne są relacje między bohaterami, ukazanie ich cech no i oczywiście przeżywane przygody. Warto również zaznaczyć, że dzięki tym bohaterom dzieci mogą poznać pory roku i to jak one przemijają oraz w jaki sposób my funkcjonujemy w ich trakcie.

Słów kilka o bohaterach

Z książki przełożyć na rysunki i mniejszą ilość słów, a jednak zachować, co najważniejsze. Jestem pełna podziwu, że Michel Plessix tak świetnie poradził sobie z charakterystyką postaci. Uchwycił wszystkie różnice w zachowaniu, sposobie bycia czy charakterze. Bez trudu da się dostrzec nieśmiałość Kreta i to, jak fascynuje go świat oraz nowo poznani znajomi. Szczur ze swoją potrzebą chwytania życia garściami i troska o przyjaciół rozczula, a Ropuch wzbudza sympatię swoim zainteresowaniem do nowych rzeczy i pogonią za nimi.

Słów kilka o szacie graficznej

W powieściach graficznych najważniejsze są chyba rysunki, a W puszczy nimi zachwyca. Są niezwykle subtelne, pełne kolorów, najmniejszych detali, ruchu oraz emocji. Nawet na nich widać, jak różnorodne postacie znajdują się w tej historii. Warto mieć ten komiks już dla samych rysunków, bo podziwiając je, czytelnik chce się znaleźć w tamtych miejscach i korzystać z tego piękna, spokoju oraz gościnności bohaterów.

Na zakończenie

W puszczy to zaledwie 32 strony tekstu i ilustracji, a już dawno nie widziałam tak pełnej treści oraz emocji i przekazu publikacji. Do tej powieści graficznej chce się wracać i chłonąć jej klimat, przebywać z bohaterami i wraz z nimi uczyć się czym jest przyjaźń, akceptacja innych z ich wadami i zaletami, bezinteresowna pomoc oraz ciekawość świata. To taka sielska opowieść, która otula swym ciepłem. Niby skierowana do dziecięcego grona czytelników, a jednak zachwyca również niejednego dorosłego.

Myślę, że W puszczy to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego dziecka. Przepiękne i trwałe wydanie, które skrywa w sobie przygody, poczucie humoru oraz ważne wartości. Myślę też, że to dobra propozycja do rozpoczęcia samodzielnego czytania. Dzięki małej ilości tekstu i pięknym rysunkom z pewnością mali czytelnicy będą pochłaniać kolejne strony.

Scenariusz: Michel Plessix
Rysunki: Michel Plessix
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Tytuł: W puszczy
Tytuł oryginału: Le bois sauvage
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2022-02-09
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788328150393
Liczba stron: 32

O czym szumią wierzby
W puszczy | Auto, Ropuch, Borsuk


Ten post ma 10 komentarzy

 1. Agu

  Nie miałam pojęcia, że wyszła komiksowa adaptacja. Nie znam tej książki, kojarzę tytuł, ale nie miałam okazji czytać, ale komiksowa wersja to coś, co mnie na pewno zainteresuje.

 2. Martyna K.

  Jestem już po lekturze tego wydania i drugiego tomu. Dobrze, że powstała też wersja komiksowa słynnego dzieła.

 3. Joanna

  O czym szumią wierzby mamy w tradycyjnej, dość obszernej wersji. Wersja graficzna podzielona na tomy bardzo mi się podoba i chętnie kupię ją moim dzieciom

 4. Miye

  Myślę, że to prześlicznie wydana komiksowa seria, bardzo takie lubię, a Egmont ma ich coraz więcej 🙂

 5. Zuzka

  Wydaje mi się, że o niej już słyszałam i przyznam, że sama okładka mnie zaintrygowała i chętnie bym ją chociaż przejrzała.

 6. Ala

  To prawda, w powieściach graficznych rysunki są najważniejsze. Super, że w przypadku tej książki są one szczegółowe i pełne emocji. 🙂

 7. Kamila z naciskiem na szczęście

  Osobiście dla mnie już sama okładka niezwykle przykuwa uwagę – jest taka tajemnicza!

 8. Agnieszka Kaniuk

  Znam tę historię w wersji tradycyjnej ale tym razem zrobię wyjątek i sięgną po komiks. Choć robię to bardzo rzadko.

 9. Aleksandra NS

  Bardzo podoba mi się ta książka. Lubię takie pozycje literackie. Ma przepiękną okładkę.

Dodaj komentarz