You are currently viewing Historia naturalna wróżek Emily Hawkins

Historia naturalna wróżek Emily Hawkins

GreenLight status awarded. Checklist Jackets (Final) ran on Monday 1 June 2020 at 13:29

Są na świecie rzeczy, o których nawet nie śnimy. I to bliżej niż może nam się wydawać. Niestety wiecznie zabiegani, zbytnio zajęci i zaabsorbowani sobą, nie dostrzegamy, ile obok nas jest życia. Istot, o których podobno czytamy tylko w książkach lub widzimy w bajkach. Co zrobić, by dostrzec to, co ukryte?

Zarys fabuły

Badaczka, Elsie Arbour, bardzo długi okres swojego życia poświęciła na poznawanie i klasyfikacje wróżek. Trzymała to jednak w ścisłej tajemnicy, aż do momentu przekazania swojego dziennika siostrzenicy w 1925 roku. Może właśnie tylko dzięki temu w latach 20. XX w. zostało odnalezione oryginalne wydanie dziennika w archiwum brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej. Niestety o samej jego autorce słuch zaginął i trudno jest zweryfikować autentyczność opisanych w nim istot. Czy więc wróżki istnieją naprawdę?

Gdy tylko Historia naturalna wróżek wpadła mi w oko, wiedziałam, że muszę mieć ją na półce. Już sama okładka robi wrażenie, a opis tylko upewnia w przekonaniu, że to coś wartego poświęcenia mu czasu. Czy rzeczywiście tak było?

Słów kilka o szacie graficznej

W przypadku tego tytułu nie mogę zacząć od niczego innego niż ilustracje. Jessica Roux wykonała kawał naprawdę dobrej roboty. Rysunki, jak i oprawa graficzna są zachwycające. Cała książka jest zrobiona na wzór dziennika. Znajdują się w niej rysunki, zapiski, tabelki, miejsca na zebrane informacje i ciekawostki, czy też ukazanie wyglądu, sposobu życia… pełne kolorów, a jednak utrzymane w tonie starej zakurzonej księgi. Coś niezapomnianego i pełnego kolorów, drobnych szczegółów oraz życia. No i ta okładka jakby materiałowa, zielona ze złotym nadrukiem i zdjęcie jednej z wróżek. Tej książki nie wolno upychać między innymi, a ładnie wyeksponować na półce.

Moje wrażenia

Historia naturalna wróżek to z pewnością nie jest tylko baśniowy album, a raczej dobrze przemycona wiedza z różnych dziedzin nauki. Uważny czytelnik dostrzeże tutaj informacje przykładowo z zakresu geografii, czy biologii. Podoba mi się w tej publikacji również to, że uczy ona sprawdzania faktów, łączenia informacji, wyciągania własnych wniosków, a także obserwowania natury. Kładzie się tutaj nacisk na środowisko naturalne, jego podział oraz dbanie o nie. Publikacja ta jest przemyślana w każdym calu, podzielona na działy, w których dowiadujemy się konkretnych rzeczy o wróżkach.

Odkryjemy, czym tak naprawdę są wróżki, jaka jest ich anatomia, poznamy ich cykl życia oraz rodzaje skrzydeł. Poczytamy o wróżkach całego świata, gdzie znajdują się ich siedliska, co jest zadaniem wróżek, jakie rośliny i zwierzęta są im przyjazne lub stanowią zagrożenie. Dzięki Elsie poznamy tajemny alfabet wróżek i boleśnie się przekonamy, że nie ma żadnej krainy wróżek – żyją one obok nas. Dużo stron jest poświęcone na opisanie szczegółowe różnych ich rodzajów. Bo przykładowo istnieją wróżki leśne, domowe, morskie, ale również pustynne i na przykład polarne.

Na zakończenie

Historia naturalna wróżek to pozycja dla dziewczynek i dla chłopców. Starszych i młodszych. Czuć w niej odrobinę baśniowości, a jednak przeważa w niej motyw popularnonaukowy. Przemycono w tym dzienniku mnóstwo informacji oraz ciekawostek. Zachwycające jest to, że pomimo przemycenia takiej ilości wiedzy, Potworki z radością do niej wracają, czytają, przeglądają i wyruszają na spacery w celu poszukiwania wróżek. Piękna jest ta książka i na długo z nami pozostanie.

Historia naturalna wróżek to pozycja obowiązkowa dla każdego fana tych baśniowych istot. Dzięki temu dziennikowi dowie się o nich prawdy, jak żyją, gdzie występują i jakie są. A dodatkowo zachwyci pracami Jessiki Roux, która ma niesamowity talent do stworzenia pięknych ilustracji oraz tworzenia dziennika od strony kreski. Zachwycająca. Inaczej o tej książce nie da się powiedzieć.

Autor: Emily Hawkins
Ilustrator: Jessica Roux
Tłumaczenie: Emilia Kiereś
Tytuł: Historia naturalna wróżek
Tytuł oryginału: A Natural History of Fairies
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2022-02-23
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788327670915
Liczba stron: 64Dziękuję!

Ten post ma 19 komentarzy

 1. Karolina Kosek

  jest tak przepięknie i klimatycznie wydana, że totalnie mnie zauroczyła, jakby z innego świata <3

 2. Po takiej lekturze nic tylko urządzić gdzieś w ogrodzie miejsce dla wróżek, z malutkimi mebelkami ogrodowymi i sekretne drzwi do wnętrza jakiegoś drzewa… Musi działać na wyobraźnię!

 3. Martyna K.

  Ta książka jest naprawdę świetna i chętnie zobaczyłabym ją też na żywo.

 4. Justyna

  Piękna okładka, podoba mi się. Co prawda książka nie jest zupełnie w moim klimacie literackim.

 5. Aleksandra NS

  Widziałam tą książkę na IG wydawnictwa. Bardzo mi się spodobała i żałuję, że nie dostałam jej do recenzji. Jest piękna.

 6. dyedblonde

  pięknie wydana książka, no i do tego ta okładka, co do samem jej treści wydaje mi się ze znajdzie ona zwolennikó wśród dzieci

 7. Kamila z naciskiem na szczęście

  Lubię takie książki w tajemniczym klimacie – okładka tej jest po prostu boska! Kupiłabym dla samego wyglądu 🙂

 8. Zuzka

  Nie jest to ksiązka z gatunku, po który sięgam, więc raczej się nie skuszę. Przyznam jednak, że wydana jest przepięknie!

 9. Anszpi

  Szata graficzna jest bardzo ładna i przyciąga spojrzenie, lubię takie ilustracje

 10. Adrianna

  Bardzo ciekawa książka. Ma przepiękną okładkę, a ilustracje w środku robią na prawdę duże wrażenie. Jestem przekonana, że spodoba się wielu młodszym czytelnikom.

 11. Wind of renewal

  Świetnie prezentuję się ta książka, bardzo podoba mi się jej wydanie. Śliczne jest.

 12. Joanna

  Piek ie wydana książka. Bardzo mi się podoba. Kolejny tytuł, który musi pojawić się w naszym domu obowiązkowo.

 13. Paula

  Miło można spędzić czas z taką publikacją i chętnie to zrobię.

 14. Miye

  Ta książka jest przepiękna! Za to przyznam szczerze, że w treści widzę parę niedociągnięć. :/

Dodaj komentarz