You are currently viewing Święta na świecie Sofie Maria Brand [ChristmasBooks]

Święta na świecie Sofie Maria Brand [ChristmasBooks]

Od małego uczy się nas różnych tradycji związanych z naszym krajem. Nie da się jednak ukryć, że najbardziej lubimy te dotyczące Bożego Narodzenia. Ozdoby, kolędy, prezenty, wspólny czas, opłatek i smaczne jedzenie. Jesteśmy tym zachwyceni i nie możemy doczekać się grudnia. Czy jednak każdy obchodzi ten czas tak samo i w tym samym momencie?

Zarys fabuły

Święta na świecie to książka prezentująca 24 kraje oraz ich tradycje. Sofie Maria Brand przybliża nam nie tylko to, co się je w danym kraju na święta, kto przynosi prezenty i w jaki dzień zaczyna się pierwszy dzień świąt. Wspomina również o miejscach, w których nie Boże Narodzenie, a inne ważne święto jest obchodzone. Pokazuje różnice i odmienne tradycje, ale również ukazuje, że chociaż coś może inaczej się nazywać, to i tak jest takie samo, jak jedna z naszych tradycji.

Święta na świecie od razu wpadły mi w oko i wiedziałam, że będę chciała podsunąć je Potworkom. Są ciekawi świata, a Boże Narodzenie bardzo lubią więc to pozycja idealna dla nich. Czy było warto skusić się na tę publikację?

Moje wrażenia

Na każdy kraj przypadają dwie strony, znajdują się na nich przeróżne informacje o tradycjach danego miejsca na świecie. Sofie Maria Brand zebrała naprawdę dużo ciekawostek i opisała je lekkim językiem oraz z nutą poczucia humoru. Zaznacza, że w niektórych krajach jest podobnie, tylko przykładowo inaczej zostało nazwane czy też na coś innego jest położony nacisk jako tradycja. Jest różnorodnie i nie da się przy tej pozycji nudzić. Święta na świecie to też informacja gdzie dany kraj znajduje się na mapie świata oraz co jest jego stolicą i jakiego wyznania są jego mieszkańcy. To taka wiedza podana w pigułce i na początek niezwykle ciekawa.

Słów kilka o szacie graficznej

Jeśli chodzi o oprawę graficzną, to Rasmus Juul się postarał. Ilustracje są pełne kolorów i szczegółów. Gdy wczyta się dokładnie w tekst widać, że artysta ukazał swoimi pracami, to co w nim zawarte. Dzięki temu łatwo wszystko sobie wyobrazić oraz utrwalić wszystkie informacje. Na plus jest to, że ilustrator nie poszedł w nowoczesność, tylko jego prace przypominają trochę stare wieczorynki. Ma to swój klimat oraz urok.

Na zakończenie

Muszę przyznać, że nie wytrzymałam i sama przeczytałam Święta na świecie na raz i jestem tym wydaniem zachwycona. Mnóstwo ciekawostek, dużo wiedzy i to podanej w tak przystępny sposób. Książkę można czytać od deski do deski, jeden kraj na jeden dzień lub gdy akurat chcemy się dowiedzieć czegoś o tradycjach danego kraju. Można nawet ten tytuł potraktować jako kalendarz adwentowy. W każdej formie się sprawdzi i dużo nauczy. I to bez względu na wiek, bo nawet dorośli mogą dowiedzieć się czegoś nowego. Pewnie według niektórych osób może być to mało treściwa pozycja, zwłaszcza dla bardzo religijnych osób, ale myślę, że na początek to jest w sam raz. Wspomina o tradycjach i obrzędach w przystępny dla dzieci sposób, a to moim zdaniem najważniejsze. To taki wstęp do dalszego poszukiwania informacji o nich.

Jestem zachwycona wydaniem oraz zawartością. Święta na świecie są krótkim przewodnikiem po kulturach. Dający początkowy, ale szeroko omówiony pogląd o świętach na świecie. I co najważniejsze moim zdaniem tytuł ten uczy, że pomimo tylu narodowości, różnych języków i odmienności religijnych są czynniki, które wszystkich łączą. Polecam, warto mieć na półce każdego małego mola książkowego.

Autor: Sofie Maria Brand
Ilustrator: Rasmus Juul
Tłumaczenie: Edyta Stępowska
Tytuł: Święta na świecie
Tytuł oryginału: Jul i andre lande
Wydawnictwo: Znak emotikon
Wydanie: I
Data wydania: 2021-10-13
Kategoria: literatura dziecięca (6+_00000000000
ISBN: 9788324076055
Liczba stron: 64


Ten post ma 8 komentarzy

 1. Aga D

  Ja też czytałam i przyznam, że to bardzo ciekawa pozycja dla dzieci, która pokazuje różnorodność kultury i tradycji. Wiele mądrych ciekawostek, które mnie zaskoczyły, no i piękne ilustracje.

 2. Martyna K.

  Jestem bardzo ciekawa książki i będę wypatrywać jej w bibliotece. Może mi się spodobać.

 3. Monika Kilijańska

  Lektura idealna. Pokazuje, że każdy z nas, mimo że jest inny, wyrasta w innych tradycjach i kulturze, ale wszyscy cieszymy się ze świąt jako rodzinnej radości.

 4. Joanna

  Zawsze mnie ciekawiło jak wyglądają świetna w innych krajach. Muszę koniecznie mieć tą książkę w domu.

 5. Karolina Kosek

  mam wielką ochotę na te książkę, zwłaszcza że dzieciaki ostatnio polubiły odkrywanie takich różnic

 6. Dyedblonde

  Super propozycja dla młodszych
  Kolejne piękne wydanie wprowadzające w atmosferę I nastrój świąt

 7. Zuzanna Dudko

  W moim domu pełno takich ksiązeczek. Moje dzieciaki od malutkiego lubią czytać i spędzać czas przy ciekawych pozycjach.

 8. Wiktoria

  Bardzo podoba mi się okładka książki – zwracam uwagę na szatę graficzną u większości książek, bo to przykuwa uwagę dorosłych, jak i dzieci.

Dodaj komentarz