You are currently viewing Czy to pierdzi? / Czy to puszcza bąki? Nick Caruso, Dani Rabaiotti

Czy to pierdzi? / Czy to puszcza bąki? Nick Caruso, Dani Rabaiotti

Każde dziecko na pewnym etapie swojego życia zaczyna zadawać pytania. Mnóstwo pytań. Mniej lub bardziej zaskakujących i wprowadzających dorosłych w konsternację. Jedną z takich zagwozdek do rozgryzienia z pewnością jest kwestia… bąków. Czy jakieś zwierzę je puszcza? Ba, niejeden dorosły zapewne się nad tym zastanawia!

Zarys fabuły

Na ratunek w 2018 roku przybyli Nick Caruso i Dani Rabaiotti ze swoją publikacją – Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt. To z niej dowiemy się, czy 80 zwierząt pierdzi, czy też nie. Każdemu zwierzęciu jest poświęcona jedna strona i w skrócie, ale rzetelnie, zostało na niej wyjaśnione, czy dany gatunek wydaje gazy i jak do tego dochodzi. Jest to jednak pozycja skierowana do nieco starszych dzieci, żądnych większej dawki informacji. A co z tymi młodszymi? Spokojnie, o nich autorzy również nie zapomnieli i stworzyli Czy to puszcza bąki?. W tej książce poznajemy nieco mniejszą liczbę zwierząt, ale za to forma przekazu dostosowana jest do odbiorcy w wieku 6-8 lat. Na jednej stronie znajduje się ilustracja danego zwierzaka, a na drugiej zaledwie 3-4 zdania wyjaśniające wydalanie gazów. Tekst jest napisany z przymrużeniem oka i często bawi do łez.

Po Czy to pierdzi? sięgnęłam z ciekawości, jestem typem człowieka, który lubi poznawać różne fakty. I cóż, muszę przyznać, że to była ciekawa lektura. Dlatego też chciałam sprawdzić, jak wygląda od środka książka Czy to puszcza bąki?. Trafi ona do młodych czytelników?

Moje wrażenia

W otaczającym świecie często napotykamy tematy tabu, przed podejmowaniem których wzbrania się wielu ludzi. Jednak to, co dorosłych może wprawiać w zakłopotanie, dla dzieci często jest czymś naturalnym. Warto rozmawiać z najmłodszymi na różne tematy, otwierać ich na świat, na to, co je otacza. Puszczanie bąków to zjawisko, z którym dzieci spotykają się na co dzień. Obie książki przybliżają małym czytelnikom ten temat, poszerzają jego wiedzę i rozbudzają ciekawość. Najważniejsze, żeby wiedzę przekazywać w sposób odpowiadający możliwościom poznawczym i emocjonalnym dziecka. Forma przekazu w obu publikacjach jest dostosowana do wieku czytelnika.

Słów kilka o szacie graficznej

Oba tytuły mają swoich ilustratorów. Ethan Kocak w Czy to pierdzi? skupił się raczej na przedstawieniu wyglądu zwierząt. Rysunki są jakby naszkicowane, ale pomimo to, są one bardzo realne i żywe. Przy niektórych zdarzyło mi się nawet zaśmiać. Z kolei w Czy to puszcza bąki? Alex G. Griffiths bawi się odrobinę groteską i kolorami. Z pewnością ilustracje te przyciągną uwagę – humorem pasują do treści.

Na zakończenie

Muszę dodać, że publikację z 2018 roku warto czytać powoli i z przerwami, bo nawet mnie dorosłą już osobę przytłoczyła ilość wiedzy w niej zawarta. Warto wracać do niej co jakiś czas. Można czytać na wyrywki i nie po kolei. W przypadku Czy to puszcza bąki? poznawanie informacji może wyglądać identycznie, ale tutaj treść już nie przytłacza. Czytałam książkę ja, moja mama i Potworki – każdy przy niej się świetnie bawił.

Osobiście polecam obie pozycje. Nie ma nic lepszego niż przekłucie zabawy w naukę. Dzieci są ciekawe świata i niesamowicie wnikliwe, warto to wykorzystywać i nie zabraniać im pogłębiania wiedzy. Obojętnie na jaki temat.

Autor: Nick Caruso, Dani Rabaiotti
Ilustrator: Ethan Kocak
Tłumaczenie: Michał Strąkow
Tytuł: Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt
Tytuł oryginału: Does It Fart?: The Definitive Field Guide to Animal Flatulence
Wydawnictwo: Insignis
Wydanie: I
Data wydania: 2018-04-04
Kategoria: popularnonaukowa
ISBN: 9788365743824
Liczba stron: 144

Autor: Nick Caruso, Dani Rabaiotti
Ilustrator: Alex G. Griffiths
Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik
Tytuł: Czy to puszcza bąki?
Tytuł oryginału: Does It Fart?: A Kid’s Guide to the Gas Animals Pass
Wydawnictwo: Insignis
Wydanie: I
Data wydania: 2021-05-19
Kategoria: popularnonaukowa
ISBN: 978-83-66575-99-8
Liczba stron: 48
Wymruczane szczęście

Ten post ma 16 komentarzy

 1. zaczytanamarzycielka8

  Takie książeczki są bardzo fajne, my z synkiem mamy ” Czy to puszcza bąki” i miło zawsze spędzamy czas czytając tę książkę i przeglądając super obrazki.

 2. Pojedztam.pl

  Czytałam tę wydawniczą nowość, to świetna propozycja dla dzieci i dorosłych.

 3. Koralina

  książki idealne dla moich dzieci, uwielbiają tematykę bąków

 4. Agnieszka

  Obie pozycje warte są uwagi. Ciekawy temat, nieznany, a dodatkowo bardzo dużo informacji i ciekawostek.

 5. Czekam na tę książkę z wielką niecierpliwością, mam nadzieję, że szybko dotrze do mnie, bo obiecałam mojej młodziutkie towarzyszce czytania fantastyczną przygodę w tematyce bąków. 🙂

  1. Katarzyna Krasoń | Pasieka Kulturalna

   Dzieci kochają ten temat i zaśmiewają się do łez podczas lektury. Ja zamówiłam już dla mojego syna te dwie książeczki.

   1. Już dwie książeczki z takiej tematyki przerabialiśmy, ale chodziło o ludzi, a teraz byłoby z udziałem zwierząt, fantastycznie by się publikacje dopełniły. 🙂

 6. Aleksandra NS

  Wiedziałam, że jest inne wydanie, ale nie widziałam go wcześniej. Ta najnowsza książka dużo bardziej mi się podoba.

 7. Zuzanna Dudko

  Czytałam już o tych książeczkach i przyznam, że bardzo mnie zainteresowały i mam w planie zamówić je mojej córce. Myślę, że z ochotą będzie po nie sięgać.

 8. Lilianna

  Super zapowoada się ta książka
  Myślę że każde dziecko może być zadowolne z takiej pozycji

 9. Wiktoria

  Wydaje mi się, że takie książki mogą zaciekawić młodsze dzieciaki.

 10. Adrianna

  Świetnie książeczki dla młodszych dzieci, które na pewno zaspokoją ich ciekawość. Takie tematy w pewnym okresie rozwoju z często poruszane przez pociechy.

 11. Piotr

  Dzięki za zdjęcia wewnątrz. Rzeczywiście obrazki są zupełnie różne i mają swój styl. Jednak te kolorowe jakoś bardziej do mnie przemawiają!

Dodaj komentarz