You are currently viewing Szkoła oszustów J.J. Arcanjo

Szkoła oszustów J.J. Arcanjo

Każdy ma jakieś talenty. Jeden potrafi śpiewać, drugi dobrze grać na jakimś instrumencie, trzeci jest świetny w planowaniu, a czwarty jest dobry w technologicznych nowinkach. Ktoś potrafi zaplanować i przewidzieć każdy krok, a jeszcze ktoś inny jest niebywale zwinny. Ważne, by wykorzystywać swoje umiejętności i czerpać z nich jak największe korzyści. Tylko co zrobić z tymi, którzy robią to ze złych pobudek i czy oszustwo w dobrym celu jest możliwe?

Zarys fabuły

Gabriel to trzynastoletni chłopak, który stara się przetrwać wraz z babcią. To ona zajęła się nim, gdy porzucili go rodzice i teraz pracuje ponad siły, by mieli gdzie mieszkać i co jeść. On sam jest kieszonkowcem, ale zabiera tylko by wspomóc starszą kobietę i pilnować, by coś zjadła. Tak też wpada na pewnego mężczyznę, który w dość niecodzienny sposób zaprasza go w pewne miejsce, a Gabriel po namyśle się tam udaje. Okazuje się, że trafia do Akademii Crookhaven, gdzie szkoli się oszustów, aby ich umiejętności wykorzystywać w dobrym celu.

O tej serii usłyszałam dopiero przy premierze drugiego tomu, co w sumie mnie dziwi. Tajemnicza akademia, oszuści i przygody – no sami przyznajcie, że brzmi intrygująco. Dlatego też wiedziałam, że Szkoła oszustów musi zostać szybko nadrobione i tak mam ją już za sobą. Co mogę o niej napisać?

Moje wrażenia

Nie da się ukryć, że J.J. Arcanjo miał rewelacyjny pomysł na fabułę i w pełni go wykorzystał. Nawet nie dziwię się tym porównaniom do Pottera oraz Nevermoor, bo chociaż nie ma w książce magii, to mamy szkole z internatem, ciekawe zajęcia, tajemnice i dreszczyk przygody. Nie ma się też czego obawiać, bo Szkoła oszustów to całkowicie coś innego, autor zaskakuje kreatywnością, humorem, pomysłami i ciekawym stylem pisania. Tutaj nie tylko lekcje są niecodzienne, ale nawet ich cel czy zadanie wyznaczone przez nauczycieli. No bo gdzie za ich pozwoleniem można włamać się do gabinetu dyrektora lub uczyć w tak młodym wieku fałszerstwa, oszustwa czy radzenia sobie z każdym zamkiem lub urządzeniem technicznym? J.J. Arcanjo dba też o akcje, w książce nieustannie coś się dzieje i nie brak jej zwrotów, jednak pod dobrą zabawą i przygodami przemyca też pewne wartości. Pokazuje, jak cenna jest przyjaźń, ćwiczenie swoich talentów, docenianie umiejętności innych oraz współpraca.

Słów kilka o bohaterach

Kolejnym atutem tej powieści są bohaterowie. Zupełnie różni, charakterni i zaskakujący. Już nie mówię tylko ich talentach, ale również o tym, jacy są. Gabriel cechuje się niesamowitą pamięcią oraz zwinnością, ale też ma dobre serce. Penelope jest bystra i ambitna, ale nosi ciężar bycia córką dyrektora i czuję, że musi wymagać od siebie więcej. Są jeszcze bliźniacy Ade oraz Ede, technologiczni geniusze, którzy jednak swoją niezdarnością bawią do łez. No i jest jeszcze Amira, dla niej nie ma miejsca, do którego się nie dostanie dzięki swojej zwinności. Powoli zaczynają tworzyć zgraną paczkę, która razem jest w stanie zrobić naprawdę dużo.

Na zakończenie

Szkoła oszustów jest przeznaczona dla czytelników 9+, ale możecie mi uwierzyć na słowo, że i niejeden dorosły da się pochłonąć tej historii. U mnie było tak, że miałam sprawdzić parę stron i wrócić do niej na drugi dzień, a skończyło się na tym, że kilka godzin później z zaskoczeniem dotarłam do ostatniej strony. Jestem zachwycona, bawiłam się rewelacyjnie i z zapartym tchem pochłaniałam kolejne zdania, nie mogłam doczekać się tego, co będzie dalej i jak potoczą się losy bohaterów. Zżyłam się z nimi, a do tego byłam pod wrażeniem tego, jak autor tworzył wątki, spłatał je i zamykał, ale też pozostawiał niedomówienia, by oczekiwać kontynuacji i po nią sięgnąć.

To pierwszy tom serii, który pozwala poznać bohaterów, akademię, jej cel, ale też dostarcza sporej dawki wrażeń. Szkoła oszustów to przygoda na najwyższym poziomie, gdzie nie brak dobrej zabawy, dreszczyku niebezpieczeństwa i budowania przyjaźni oraz zaufania. Czytajcie, naprawdę warto!

Autor: J.J. Arcanjo
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Tytuł: Szkoła oszustów
Tytuł oryginału: The School for Thieves
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wydanie: I
Data wydania: 2023-09-27
Kategoria: lit. dziecięca (9+)
ISBN: 9788382652765
Liczba stron: 368

Akademia Crookhaven
Szkoła oszustów | Zapomniany labirynt

Ten post ma 5 komentarzy

 1. Aga

  Brzmi fajnie, myślę że bym z przyjemnością sięgnęłam i przeczytałam. Takie książki lubię bardzo.

 2. Martyna K

  Lubię sięgać po książki, które są dla mnie interesujące pod względem treści. Ta właśnie tak się zapowiada.

 3. dyedblonde

  Twoja recenzja mocno kusi do przeczytania. ta książka wydaje się na prawdę dobra

 4. zaczytanamarzycielka8

  Nie słyszałam o tej książce jednak jestem bardzo zaciekawiona 🙂

 5. Joanna

  Moja córka ma te książkę. Czytała i bardzo jej się podobała. Świetnie spędziła z nią czas.

Dodaj komentarz