You are currently viewing Spragnieni, by żyć Anna Szafrańska

Spragnieni, by żyć Anna Szafrańska

Czas… Nie był równym przeciwnikiem. Rządził okrutnie, a jego wyroków nie można było podważyć. Gdy coś się kończy, nie ma od tego odwrotu. […] nam pozostaje jedynie trwać i obserwować.*

Zdarza się tak, że dorosłość przychodzi wcześniej, niż byśmy tego chcieli. Nagle musimy dorosnąć i zapomnieć o beztroskich dniach, czasie na zabawę, pierwszych miłościach i popełnianiu własnych błędów. Wymaga się od nas, doskonałości, posłuszeństwa i zapomnienia o własnych marzeniach. Tylko czy warto tak się poświęcać?

Zarys fabuły

Alicja poświęciła swoje plany i marzenia. Robi wszystko, by uratować swoją rodzinę i zadowolić oczekiwania ojca. Jej rówieśnicy dopiero się zastanawiają nad kolejnymi krokami, ona jednak już dawno wie, na jakie studia się uda i gdzie będzie pracować. Niby powinno się chwalić taką postawę, ale nastolatka nie czuje radości z tego, do czego dąży. Tłumi w sobie wszystkie emocje i ukrywa prawdziwe uczucia. Nie mówi o swojej rozpaczy, samotności oraz żalu. Musi zmagać się z porzuceniem, stratą i zbyt dużymi oczekiwaniami. Czy to nie za dużo jak na jedną młodą osobę?

Do książek Anny Szafrańskiej przekonywać mnie nie trzeba. Sięgam po nie w ciemno i z pewnością, że się nie zawiodę. Po przeczytaniu blurbu Spragnieni, by żyć, nie mogłam się doczekać aż przeczytam powieść. Ta historia już za mną, czy i tym razem się nie rozczarowałam?

Moje wrażenia

Z całą pewnością nie jestem tym tytułem rozczarowana. Jest on może nieco słabszy od poprzednich książek Ani, ale tylko dlatego, że w moim odczuciu zakończenie jest takie pospieszne i… za proste, jak na poruszony temat. To jednak mój jedyny zarzut i w ostateczności nie odebrał mi przyjemności z czytania. Tak naprawdę Spragnieni, by żyć to rewelacyjna książka. Od pierwszych stron widać ten typowy dla Ani styl pisania. To historia, która wzbudziła skrajne emocje i sprawiła, że nie mogłam doczekać się poznawania kolejnych stron, a zarazem się tego obawiałam. Ania potrafi uderzyć w najczulsze struny duszy i za pomocą słów przekazać te wszystkie emocje zawarte na kolejnych stronach. I tych tutaj nie brakuje. Są intensywne, bolesne, niezwykle trafne oraz skłaniające do refleksji. Autorka nie pozwala się też nudzić, mogłoby się wydawać, że brak w książce nagłych zwrotów akcji, ale tutaj nie o to chodzi.

O bohaterach słów kilka

W tej powieści chodzi o uczucia, o poczucie straty, o rozczarowanie tymi, których kochamy i o strach. Strach przed utratą jedynej stabilności, jaka pozostała w życiu. O chęć zadowolenia bliskich nawet kosztem własnego szczęścia. I to pokazuje Ania na przykładzie Alicji. To dziewczyna, która cierpi po stracie kogoś ważnego, która jest rozczarowana zachowaniem przyjaciela, unikającego jej, gdy najbardziej go potrzebuje. To nastolatka walcząca o utrzymanie rodziny w całości. Jej charakterystyka jest świetna. Poznałam jej myśli, uczucia, sposób myślenia. Przejmujące było dla mnie, to co przeżywała, z czym się zmagała i fakt, że praktycznie była z tym sama przez długi czas. Byłam pełna podziwu dla jej siły woli, wytrwałości oraz dojrzałości.

Na zakończenie

Czytałam książkę parę dni, ale za każdym razem bardzo niechętnie się z nią rozstawałam i gdy tylko mogłam poświęcić jej więcej czasu, skończyłam ją za jednym razem. Spragnieni, by żyć to typowa książka Ani. Wciąga w fabułę od pierwszych stron, uderza prosto w serce i zapada w pamięci. Autorka porusza trudne tematy, doprowadza do poczucia bezsilności, żalu i samotności. Daje też jednak nadzieję, wiarę w szczęśliwe zakończenie. Podoba mi się to, że nie przesadza, historia nie jest ani przesłodzona, ani zbyt dramatyczna. I naprawdę, gdyby nie ten szybki finał nie miałabym do czego się przyczepić.

Polecam Spragnieni, by żyć każdemu, kto lubi historie pełne emocji. Gdzie uczucia są, jak pogoda i zmieniają się nieustannie, bo w jednej chwili może być spokojnie i ciepło, by w sekundę stało się smutno i źle. Anna Szafrańska potrafi pisać o trudnych tematach i zachwycić swoim podejściem do nich.

Autor: Anna Szafrańska
Tytuł: Spragnieni, by żyć
Wydawnictwo: Burda Książki
Wydanie: I
Data wydania: 2020-09-16
Kategoria: New Adult
ISBN: 9788380537729
Liczba stron: 364
Ocena: 8/10

Spragnieni
Spragnieni, by żyć

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Wędrówki po kuchni

  Nie miałam okazji poznać twórczości tej autorki, ale czuję się zachęcona 🙂

 2. Olka

  Ja raczej preferuję kryminały czy książki podróżnicze. Romanse raczej mnie nie kręcą. No chyba, że są częścią kryminału. 😉

 3. KasiaK

  Nie znam autorki, ale może dlatego, że raczej czytam thrillery 🙂

 4. Recenzje Kiti

  Siostra bardzo lubi twórczość tej autorki, przypomnę jej o tej książce.

 5. Ania

  Brzmi bardzo ciekawie, na pewno przeczytam

Dodaj komentarz