You are currently viewing Heartstopper. Tom 3 Alice Oseman

Heartstopper. Tom 3 Alice Oseman

Panuje takie przekonanie, że jeśli nie jesteś hetero, MUSISZ od razu powiedzieć o wszystkim rodzinie i przyjaciołom, jakbyś był im coś winien. Ale to nieprawda. Nie musisz nic robić, póki nie będziesz gotowy.*

Początki związku, to unoszenie się na chmurce zachwytu. Potajemne spojrzenia, zapewnia o nieustającej tęsknicie i pragnienie bycia ze sobą cały czas. To też moment poznawania siebie i swoich przyzwyczajeń czy też upodobań.

Zarys fabuły

Charlie i Nick są razem, uwielbiają spędzać ze sobą czas. Żadne z nich nie jest jednak jeszcze gotowe, by powiedzieć innym o tym, co ich łączy. Charlie zbyt dobrze pamięta, co go spotkało, gdy sam się przyznał do swojej orientacji, nie chce, by to samo spotkało Nicka, a ten drugi potrzebuje czasu, by oswoić się z nową sytuacją. Chłopcy liczą, że wakacyjny wyjazd do Paryża pozwoli im spędzić wspólnie jeszcze więcej czasu i podjąć decyzję co do ujawnienia. Co wydarzy się w Paryżu?

Od momentu przeczytania pierwszego zeszytu przepadłam w historii i na każdy kolejny czekam z utęsknieniem. Jestem zachwycona relacją między bohaterami i tym, jak urocza jest to powieść. Teraz mam już za sobą Heartstopper. Tom 3 i jedyne co mi zostaje, to czekać na kontynuację.

Moje wrażenia

Heartstopper. Tom 3 to po trochu kontynuacja tematu z poprzedniego zeszytu. Bohaterowie powiedzieli o sobie swoim rodzinom i kilku zaufanym osobom, ale nadal nie obnoszą się zbytnio ze swoim związkiem. Trochę z powodu strachu przed wytykaniem, gnębieniem i brakiem zrozumienia, ale też dlatego, że to coś nowego nawet dla nich. Alice Oseman dodaje jednak też coraz trudniejsze wątki, a jednym z nich jest zaburzenie odżywiania się, cięcie czy brak akceptacji siebie. Niezwykle ważne i trudne tematy autorka porusza w lekkim stylu, ale przy tym niczego im nie ujmuje. Pokazuje, że wszyscy żywimy te same uczucia i rozterki, a także to, że każdy ma prawo mówić o swoich uczuciach, kiedy chce, a nie kiedy się tego wymaga. Fajne jest to, że splata je z dużą dawką humoru oraz uroczych momentów. Brak może tutaj nagłych zwrotów akcji, ale w tej historii liczy się bardziej sam przekaz oraz ładunek emocjonalny.

Słów kilka o bohaterach

Mój zachwyt charakterystyką postaci nadal nie mija. Bardzo podoba mi się w nich, że nie charakteryzuje ich to, że są innej orientacji. Obaj mają różne charaktery i upodobania, są dobrzy w różnych rzeczach. Tym razem dowiadujemy się trochę więcej o Charliem. O tym, jak przeżywał swój coming out i jak patrzy teraz na to wszystko. Pokazuje, że zachowanie innych może mocno wpłynąć na czyjeś życie i to w szkodliwy sposób. Autorka uczula, by zwracać uwagę na bliskie osoby. Co mi się niesamowicie podoba, to dojrzałość chłopaków i to, że każde problemy omawiają.

Na zakończenie

Heartstopper. Tom 3 to rewelacyjna kontynuacja losów chłopaków, która mnie poruszyła, wzruszyła oraz rozbawiła. Autorka nie boi się poruszać trudnych tematów, ale przy tym nie moralizuje, tylko pokazuje nastolatkom, że nie są sami ze swoimi emocjami i problemami. Uczula również, że obojętnie jacy jesteśmy, czujemy tak samo i każdego możemy skrzywdzić złym słowem. Cieszę się także, że Alice Oseman mówi o czymś, co powinno być oczywiste, ale nie zawsze tak jest. Nikt nie ma prawa wymagać od nas mówienia o osobistych sprawach. To my decydujemy, komu i co chcemy przekazać. Na pochwałę w dalszym ciągu zasługują rysunki, które są równie pełne treści, co sam tekst. Widać na nich ruch, emocje, a do tego najmniejsze drobiazgi typu jakieś serduszka, dźwięki czy inne detale. Jeśli zapytacie o wady, to jest jedna – ta powieść graficzna jest za krótka.

Z czystym sumieniem polecam Heartstopper. Tom 3, jak i pozostałe tomy każdemu. Nie ważne ile ma się lat, kogo kocha, czy też kim się jest. Ten komiks oczarowuje, pokazuje, że miłość może łączyć się z przyjaźnią, a szczera rozmowa to najlepszy fundament każdego związku. Niezwykle prosta, zabawna i chwytająca za serce.

Scenariusz: Alice Oseman
Rysunki: Alice Oseman
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Tytuł: Heartstopper
Tytuł oryginału: Heartstopper Volume 3
Wydawnictwo: Jaguar
Wydanie: I
Data wydania: 2022-03-23
Kategoria: lit młodzieżowa
ISBN: 9788382660807
Liczba stron: 384

Heartstopper
Tom 1 | Tom 2 | Tom 3 | Tom 4Dziękuję!

Ten post ma 9 komentarzy

 1. Adrianna

  Widzę, że to jedna z wyżej ocenianych książek – komiksów u Ciebie. Myślę, że zacznę czytać i zbierać wszystkie tomy po kolei.

 2. Martyna K.

  Super, że tym razem także jesteś zachwycona. Będę miała ją na uwadze na przyszłość.

 3. Aga

  Widziałam serial na podstawie komiksu i był supersłodki i uroczy, takich rzeczy nam trzeba!

 4. Joanna

  Fajnie, że powstają takie publikacje. Jestem za i choć komiksów nie czytam to na ten mogę się skusić.

 5. Zuzka

  Myślę, że znajdzie wielu zwolenników, wydaje się ciekawa. Nie znam poprzednich tomów, więc raczej się nie skuszę.

 6. halmanowa

  Tematyka nie do końca wpasowuje się w moje gusta, ale dałaś najwyższą ocenę, więc aż jestem ciekawa tej książki.

 7. Aleksandra NS

  Słyszałam dużo dobrego o pierwszej i drugiej części ale nie miałam przyjemności żadnej z tych książek przeczytać.

 8. Katarzyna Krasoń

  Ta seria książęk zbiera same pozytywy i jest jej wszędzie pełno. Żałuję, że jeszcze się nie skusiłam, a Twoje przywiązanie do tej serii jeszcze bardziej mnie intryguje 🙂

Dodaj komentarz