You are currently viewing Druga szansa Sarah Dessen

Druga szansa Sarah Dessen

-Porażki wcale nie są fajne. Ale lepsze niż to drugie.
-Czyli co?
-Nie spróbować w ogóle. *

Nikt nie jest idealny we wszystkim. Obojętnie jak możemy się starać, coś nam zawsze nie wyjdzie. To normalne i nikt od nas nie wymaga bycia najlepszym we wszystkim. Jeśli coś nam nie wychodzi, to trudno. Próbowaliśmy, ale nie jest to dla nas. Możemy też dać sobie drugą szansę i spróbować ponownie. Korzystając z doświadczeń, starać się nie popełniać tych samych błędów. Nie jest to łatwe i nie zawsze się uda, ale… czy na to nie zasługujemy?

Zarys fabuły

Auden już od dziecięcych lat skupiała się na nauce. Chciała wiedzieć jak najwięcej i być najlepsza we wszystkim. Dawało jej to radość i pewność, że dostanie się na najlepsze studia. Dzięki temu zdobyła również uwagę mamy, która była niezwykle ambitna i wymagająca. Kiedy jednak nadchodzą ostatnie wakacje przed rozpoczęciem studiów Auden jedzie do swojego ojca i jego nowej rodziny. Planuję spędzić czas na nauce i rozmowach z ojcem, ale szybko przekonuje się, że jej wakacje będą zupełnie inne, niż zaplanowała. Poznaje nowych znajomych i zaczyna zachowywać się jak przeciętna nastolatka, która nie skupia się tylko na nauce, ale również na dobrej zabawie i… drugich szansach.

Uwielbiam czytać książki dla młodzieży. Czasem sięgam po nieznanych autorów, ale mam swoich ulubionych i to po ich książki sięgam. Przeglądając nowości trafiłam na najnowszą książkę Sarah Dessen i nie mogłam się doczekać, aż trafi w moje ręce. Jak w moich oczach wypadła Druga szansa?

Moje przemyślenia

Znany jest mi już styl pisania autorki i bardzo lubię, gdy pisze o nastolatkach, jako o osobach dojrzałych, myślących i nieukierunkowanych tylko na rozrywkę. Chodzi mi o to, że docenia ich inteligencję i nie powiela schematów w kwestii ich zachowań. Po prostu szczerze i w swoim stylu pisze o ich przeżyciach. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Muszę jednak przyznać, że Druga szansa odrobinę mnie rozczarowała. Pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy, łatwo między słowami wyczytać, co autorka chce przekazać swoim czytelnikom. Jednak zabrakło mi w tej historii emocji oraz akcji. Jestem świadoma, że tutaj bardziej chodziło o przemianę bohaterki i zrozumienie przez nią, że nie zawsze jest się idealnym. Że życie ma wiele barw i można jednocześnie skupiać się na nauce i czerpać z życia pełnymi garśćmi, a jak coś nie wyjdzie, to trzeba próbować dalej. Niemniej przez większość książki nic się praktycznie nie dzieje, czytałam tylko przemyślenia i nic niewnoszące dialogi. Żałuję też, że zabrakło w tej książce zaznaczenia zachodzących zmian czy budowania nowych relacji. Ot, nagle dowiadywałam się, że coś się stało. Ale kiedy, jak, gdzie?

Słów kilka o bohaterach

Trudno mi tutaj kogokolwiek ocenić, czy stwierdzić, że go (nie)lubię. Nie miałam za bardzo okazji poznać żadnej z postaci. Ich charaktery były opisane jakby od niechcenia. Niby czegoś się tam o nich dowiaduję, ale dla mnie to było za mało, by w jakiś sposób się z nimi zżyć. Plus jednak za starania, bo nie mogę odmówić Sarah Dessen tego, że w pewien sposób każda z postaci jest inna i mogłam się domyślić o kim mowa w danym momencie. I co ważniejsze, na ich przykładzie autorka pokazuje, że można dobrze się bawić i zadbać o swoją przyszłość, że warto mówić o swoich uczuciach i mówić o tym, co nas boli lub smuci.

Na zakończenie

Nie mówię, że Druga szansa jest zła, bo ma dobre momenty. Szczególnie druga połowa. Książkę czytało mi się szybko i chociaż momentami nużyły mnie przemyślenia bohaterki, to nie miałam ochoty odkładać książki. I dobrze, bo końcówka jest o wiele lepsza, mam wrażenie, że Sarah Dessen w końcu nabrała rozpędu, by stworzyć coś dobrego z przesłaniem. Okraszonego jednak zabawnymi momentami i przedstawionego w lekkim stylu. Fakt, nie zżyłam się z postaciami i nie czułam potrzeby poznania zakończenia jak najszybciej. Nie żałuję jednak czasu poświęconego tej powieści i z pewnością sięgnę jeszcze po inne książki autorki.

Jeśli lubicie powolny bieg wydarzeń, książki z przesłaniem i urocze, ale nie przesłodzone new adult, to polecam. Druga szansa ma swoje plusy oraz minusy, ale nie zaprzeczę, że Sarah Dessen kolejny raz poruszyła istotny temat dla nastoletnich (dorosłych również) czytelników.

Autor: Sarah Dessen
Tłumaczenie: Monika Nowak
Tytuł: Druga szansa
Wydawnictwo: Feeria Young
Wydanie: I
Data wydania: 2020-07-15
Kategoria: new adult
ISBN: 9788366380813
Liczba stron: 398
Ocena: 6/10

Ten post ma 11 komentarzy

 1. Miye

  Bardzo lubię książki pisarki, są lekkie i przyjemne, takie typowe młodzieżówki 🙂

 2. Marta Daft

  Zastanawiałam się nad tym tytułem i cos mi mówiło, że to moze być lekka inprzyjemna przygoda.

 3. Oj tak, nie próbować, to nie dawać sobie żadnych szans, nie przekazać losowi tego, czego od niego oczekujemy. Porażli wliczone w scenariusz życia. 🙂

 4. Pojedztam.pl

  Dawno nie czytałam nic tej autorki, więc może się skuszę.

 5. Pojedztam.pl

  Myślę, że w wolnym czasie mogłabym dać szansę temu tytułowi.

 6. Toksyczna Kosmetyczka

  Jestem bardzo ciekawa tej książki zwłaszcza, że ma tak intrygującą okładkę 😉

 7. Głodna Wyobraźnia

  Też od czasu do czasu sięgam po młodzieżówki, ale raczej fantastyczne, można się przy nich zrelaksować 🙂

 8. Marysia K

  Podoba mi się zarys fabuły. Wydaje mi się że to całkiem sympatyczna książka mimo że autorka nie bardzo skupia się na charakterach bohaterów.

Dodaj komentarz