You are currently viewing “Atlas przygód dinozaurów” Emily Hawkins

“Atlas przygód dinozaurów” Emily Hawkins

Setki milionów lat temu, na długo przed pojawieniem się ludzi, planetą władała grupa niezwykłych istot – dinozaury. [s. 7]

Nasz świat istniał na długo przed tym, zanim pojawił się na nim pierwszy człowiek. Jednak już wtedy ktoś go zamieszkiwał. Mowa oczywiście o dawno wyginiętych dinozaurach, o których teraz możemy już tylko poczytać lub pooglądać.

Publikacji o tych potężnych istotach jest mnóstwo, ale często są to pozycje skierowane do starszego odbiorcy. A co z tymi najmłodszymi, których zaczyna fascynować świat dinozaurów? Ano dla nich też się coś znajdzie. Ostatnio naprzeciw potrzebom małych czytelników wyszła Emily Hawkins, tworząc Atlas przygód dinozaurów. Książka ma zaledwie 88 stron, ale zachwyca i wydaniem i zawartym w niej ogromem wiedzy dostosowanym do wieku docelowego odbiorcy, czyli dzieci od 6 roku życia.

Potworki mają ostatnio fazę na poznawanie zwierząt, które żyły setki lat temu i chcąc nie chcąc musiałam im ulec i wraz z nimi poszerzać swoją wiedzę na ten temat. Trochę książek już mamy za sobą, ale naszym ostatnim hitem jest Atlas przygód dinozaurów. Co nas w nim tak zachwyciło?

Pierwsze, co rzuca się w oczy to oprawa graficzna. Lucy Letherland sprawiła, że okładka oraz każda strona jest pełna kolorów i wspaniałych ilustracji, które przykuwają uwagę zarówno dziecka, jak i dorosłego. Przedstawiają naturalne środowisko tych istot oraz to, jak w nim żyją i są idealnym uzupełnieniem treści. Wydawać by się mogło, że tekstu nie ma za dużo, ale zawiera w sobie dużo informacji. Czcionka niekiedy mogłaby być nieco większa i bardziej czytelna, ale w ostateczności nie sprawia zbyt dużej trudności, zwłaszcza gdy jest się chwilowo na etapie – dorosły czyta, a dziecko podziwia obrazki i zadaje miliony pytań.

Przejdźmy jednak do tego, co znajdziemy w tym tytule. A musicie wiedzieć, że Atlas przygód dinozaurów skrywa w sobie naprawdę sporo faktów z epoki mezozoiku. Po pierwsze musicie wiedzieć, że dzieliła się ona na trzy okresy – Trias, Jurę oraz Kredę. Za pomocą map pokazuje, jak w danym okresie wyglądało ukształtowanie i położenie kontynentów. Następnie, by wszystko było uporządkowane, Emily Hawkins podzieliła książkę na kontynenty: Ameryka Północna, Ameryka Środkowa i Południowa, Europa, Afryka, Azja i Bliski Wschód, Austrazja (Australia i Oceania) i Antarktyda. W każdym z rozdziałów pokazuje, jak poszczególny kontynent był ulokowany w danym okresie, opisuje kilka zagadnień (wylęganie, odstraszanie wrogów, stadne polowanie, posiłek, starcie, tropienie zdobyczy, nauka latania, pływanie, opieka nad młodymi i wiele więcej) oraz dinozaurów podając między innymi informacje o znaczeniu ich nazwy, gdzie zostały odkryte, w jakim okresie, do jakiej grupy należą, czym się żywią oraz o ich wielkości. Nie można zapomnieć, że na każdej stronie autorka umieściła całą masę ciekawostek na temat dinozaurów, a na samym końcu w paru zdaniach omawia, co się z nimi stało.

Właśnie tym wszystkim Atlas przygód dinozaurów nas zachwycił. Od pierwszego zetknięcia do dziś i jeszcze przez długi czas będziemy często do niego wracać. Bajecznie kolorowy, z całą masą informacji oraz ciekawostek. Idealny do samego oglądania oraz wspólnego spędzania czasu. Poszerzy wiedzę małych ciekawskich oraz tych dużych. Potworki polecają, a ja się z nimi zgadzam.

Autor: Emily Hawkins
Ilustracje: Lucy Letherland
Tytuł: Atlas przygód dinozaurów
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wydanie: I
Data wydania: 2019-03-13
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788310132918
Liczba stron: 88
Ocena: 8/10

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Miye's Imaginations

    Uwielbiam dziecięce tytuły z Naszej Księgarni. Bardzo rzadko kiedy trafia im się coś mniej interesującego.

  2. Bookendorfina

    Gdyby syn był młodszy natychmiast chwyciłby książkę i za nic się od niej nie odrywał. 🙂

  3. Anna Tymińska

    Mój syn ostatnio ma wielką fazę na dinozaury. Nie słyszałam o tej książce ale myślę że może mu się spodobać.

Dodaj komentarz