You are currently viewing Biała lwica Charlotte Girard, Jean-Marie Omont

Biała lwica Charlotte Girard, Jean-Marie Omont

Wszyscy chcemy być wolni i w sumie mamy do tego prawo. Jeśli tylko nie robimy tym nikomu krzywdy, powinniśmy móc robić co, gdzie i jak chcemy. Wolność wyboru jest dla nas czymś oczywistym, ale były czasy, gdy nie każdy człowiek miał takie możliwości, a my często nie zdając sobie z tego sprawy, chcemy to odbierać zwierzętom, by je podziwiać. Czy mamy do tego prawo?

Zarys fabuły

Lulu nadal czeka na uwolnienie taty z więzienia i coraz lepiej czuje się na farmie Mary. Prawniczka pomaga nie tylko jej, ale walczy też o prawa czarnoskórych żyjących w RPA. Rasizm niestety nadal ma się dobrze i ci, którzy się temu sprzeciwiają, są w ogromnym niebezpieczeństwie. I to takie, które zbliża się do mieszkańców farmy wielkimi krokami. Lulu nadal też robi wszystko, by osiągnąć swój cel i zabrać lwiątko do Włoch, by zająć się jego tresurą. Tylko czy to nadal dobry pomysł?

Na trzeci i ostatni tom przyszło nam trochę czekać. Biała lwica ma zakończyć wszystkie wątki oraz dać upragnione odpowiedzi. Czy było warto tyle czekać i jak ostatecznie oceniam całą serię?

Słów kilka o szacie graficznej

Tak jak poprzednie wydania, tak i te jest staranne. Twarda oprawa, ślizgi papier no i cudowna okładka. Jakby kadr wyjęty z Afrykańskich krajobrazów i to taki w Disneyowskim klimacie. Muszę przyznać, że oprawa graficzna wszystkich trzech tomów jest rewelacyjna i pięknie prezentuje się razem. Nie inaczej jest ze środkiem, bo Aurélie Neyret po ocenie pokazała, na co ją stać. Polubiłam jej prace już przy Pamiętnikach Wisienki, a przy okazji tej serii utwierdziłam się tylko w przekonaniu, że to ilustratorka, która ma niesamowity talent. Zachwyca kreską oraz dbałością o każdy możliwy detal. Na rysunkach nie widać tylko miejsca oraz postacie. My dostrzegamy każdą różnicę, ruch, emocje, powiew wiatru, różnice w wyglądzie. Ilustratorka potrafi na swoich pracach ukazać piękno miejsca akcji, bawi się nie tylko kolorami, ale i światłocieniem. Sprawia to, że trudno oderwać wzrok od tych kadrów.

Moje wrażenia

Nie da się nie zauważyć, że z tomu na tom w Lulu zachodzi zmiana, spowodowana przeżyciami i tym, co dostrzega, obserwując świat. Jest w niej te nieświadome myślenie, że każdy człowiek jest sobie równy i trudno jej zrozumieć, że jedni traktują drugich gorzej z powodu innego koloru skóry. To też ważny głos w uświadamianiu, by dążyć do spełniania marzeń i jak cenna jest wolność. Dążyła do naprawy czegoś, co znała, bo to było całe jej życie, ale ujrzenie wszystkiego z innej perspektywy dużo jej uświadomiło. Trudno tutaj mówić o jakichś zwrotach akcji, ale z pewnością nie ma mowy o nudzie. W tej powieści graficznej scenarzyści stawiają na emocje, na tematy do przemyśleń i ukryte wartości.

Na zakończenie

Biała lwica to naprawdę bardzo dobry finał, który wszystko zamyka i daje nadzieję oraz chwyta za serce. Nadal uważam, że to historia dla dzieci już bardziej świadomych, bo porusza tematy trudne i bolesne. Dyskryminacja rasowa, złe traktowanie i więzienie zwierząt oraz ich tresura. Nie jest łatwo o tym mówić ogólnie, a co dopiero dziecku. W końcu tu chodzi o pokazanie tego, co jest źle, chciałoby się to ująć jakoś delikatniej, ale czasem tylko taki dosadny przekaz, jakie to niewłaściwe. Osobiście uważam, że seria jest świetna, zachwyca warstwą graficzną, ale i tym, co za sobą niesie. Opowiada, jak ważne jest postępować właściwie i w zgodzie z samym sobą.

Biała lwica, jak i poprzednie tomy to seria, na którą warto zwrócić uwagę. Nie tylko porusza ważne tematy, ale też zachwyca cudownymi ilustracjami, przygodami i pięknem przyjaźni. My polecamy z czystym sumieniem.

Scenariusz: Charlotte Girard, Jean-Marie Omont
Rysunki: Aurélie Neyret
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Tytuł: Biała lwica
Tytuł oryginału: La lionne blanche
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2024-01-31
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788328161061
Liczba stron: 72

Lulu i Nelson
Kierunek Afryka | Królestwo lwów | Biała lwica


Ten post ma 9 komentarzy

 1. ania

  super książka 🙂

 2. Aga

  Nie miałam okazji czytać, ale wygląda na ciekawa. Chętnie nadrobię swoje braki.

 3. Martyna K.

  Wszystkie komiksowe wydania z tej serii są naprawdę świetne. Bardzo lubiłam się z nimi zapoznawać.

 4. Anszpi

  Kilka razy oglądałam z córką film o białej lwicy, wiec jestem przekonana że książka by się jej podobała

 5. dyedblonde

  ale piękna ksiązeczka, która niesie ze sobą ważne przesłanie, super!

 6. MonimePL

  Pamiętniki Wisienki mi się bardzo podobały, więc chętnie sięgnę pp ten tytuł i pokażę go dzieciom.

 7. zaczytanamarzycielka8

  Chętnie poznam ten komiks razem z moim synem 😉 Myślę, że ten tytuł może mu się spodobać 😉

 8. Kamila z naciskiem na szczęście

  Ta książka to prawdziwa gratka dla miłośników literatury, mi podobała się bardzo!

Dodaj komentarz