You are currently viewing Cud na zamówienie Karolina Wilczyńska [ChristmasBooks]

Cud na zamówienie Karolina Wilczyńska [ChristmasBooks]

Bywają chwile, gdy naprawdę tylko cud jest w stanie nas uratować. Bo gdy zawodzi wszystko inne, to nic innego nie jest w stanie już pomóc. Tylko jak o niego poprosić, gdy wydaje się, że nie jest potrzebny? Jak dostrzec, że właśnie zaczyna się dziać, gdy się za nim nie rozglądamy? I jak przyjąć, że czasem wyciąga do nas rękę w naprawdę dziwny sposób?

Zarys fabuły

Porzucony tuż przed świętami, zatraca się w piciu. Wierzyła, że w końcu ma szansę na szczęście, ale w wigilię ponownie ktoś złamał jej serce. Uwielbia pomagać potrzebującym i zrobi dla niektórych naprawdę dużo. Nienawidzi świąt, bo to w czasie ich trwania wydarzają się mu zawsze najgorsze rzeczy. Cierpi po starcie ukochanej żony i nie potrafi poradzić sobie z bólem. I ona, która pomimo żalu i żałoby musi walczyć o lepszy byt dla swojej rodziny. Mila prowadzi taxi na aplikację i w Wigilię jej losy przetną się z kilkoma innymi.

Nie wiem, co takiego zimowe i świąteczne książki w sobie mają, ale zawsze nie mogę doczekać się tego czasu, gdy bezkarnie mogę się w nich zaczytywać. Chociaż w ciągu roku też mi się zdarza po nie sięgać. Teraz jednak był wysyp nowości i trzeba było wybrać kilka, z którymi spędzimy ten grudniowy czas. W moich stosach nie mogło zabraknąć najnowszej powieści Karoliny Wilczyńskiej – Cud na zamówienie.

Moje wrażenia

Karolina Wilczyńska słynie z tego, że jej powieści są niezwykle życiowe. Nie brak w nich realnych problemów, szarej rzeczywistości i trudów życia codziennego. Niczego nie ubarwia i nie tworzy baśniowej otoczki, w której wszystko samo cudownie się rozwiązuje. Jednak obok tego pokazuje, że życie bywa dobre, pełne humoru, ciepła i przyjaznych dusz. Cud na zamówienie to opowieść, która splata losy paru osób za pomocą taksówki, choinki oraz psa. Akcja toczy się w ciągu jednego dnia, ale autorka wszystko opisuje tak, że nie ma się poczucia braku realności, czy tego, że cokolwiek toczy się za szybko. Historia każdego z bohaterów jest inna, a gdy ich drogi zaczynają się krzyżować, robi się coraz ciekawiej. A w dodatku okraszone zostało magią zimy i świątecznego klimatu, który jest wyczuwalny i nadaje powieści tego swoistego ciepła.

Słów kilka o bohaterach

Teraz tak myślę, że gdybym miała napisać, chociaż parę słów o każdej z postaci, to zajęłoby to sporo miejsca. Tutaj każdy jest inny, realny, z wadami i zaletami, pełen kontrastów. Są idealnym przykładem, jak podatni jesteśmy na zranienia i jak emocjonalnie reagujemy. To normalne, że gdy cierpimy, nie myślimy racjonalnie i w tej chwili liczy się tylko ten ból. Pokazują, że są ludzcy, popełniają błędy, uczą się i starają naprawić szkody. To też opis ludzi złamanych, cierpiących i bojących się kolejnych ciosów, którzy jednak walczą i starają się żyć dalej. Pokazują, że pomimo różnic, może tak różnorodne towarzystwo spędzić ze sobą czas i w jakiś sposób pomóc.

Na zakończenie

Cud na zamówienie to bardzo przyjemna w odbiorze powieść obyczajowa, która wciąga od pierwszych stron. Jak tylko zabrałam się za czytanie, przepadłam, bo chociaż to zwykła proza życia, to wciągnęły mnie losy bohaterów. Chyba fakt, że to, co się działo w powieści, wydarza się gdzieś obok nas, sprawiało, że łatwo było mi utożsamić się z postaciami. Budzą oni różne emocje i w trakcie lektury to się zmieniało, ale cały czas chciałam, by się im poukładało. Powieść jest napisana lekko i przyjemnie, chociaż pełno w niej trudności, łez oraz smutku, to jednocześnie otula również ciepłem i nadzieją. Finał wywołał uśmiech na mojej twarzy, nie dlatego, że wszystko zakończyło się idealnie, bo to nie jest możliwe, ale pokazuje, że może być naprawdę dobrze, a zgraja przypadkowych osób, to ci, z którymi chcemy spędzić czas przy wigilijnym stole.

Karolinie Wilczyńskiej po raz kolejny udało się stworzyć powieść, która wzrusza, bawi oraz skłania do refleksji. Nie tylko nad sensem świąt, ale nas samych. Cud na zamówienie otula zimowym puchem, humorem i ciepłem płynącym z dobrych uczynków oraz ciepłych uśmiechów.

Audiobook (czyta): Kim Sayar
Autor: Karolina Wilczyńska
Tytuł: Cud na zamówienie
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Wydanie: I
Data wydania: 2023-10-11
Kategoria: obyczajowa
ISBN: 9788383292465
Liczba stron: 320

Ten post ma 5 komentarzy

 1. Martyna K.

  Lubię sięgać po ciekawe wydania. To także na takie wygląda.

 2. Agnieszka Kaniuk

  Książki świąteczne, które dostarczają życiowych przemyśleń bardzo lubię.

 3. dyedblonde

  i kiedy ja to wszystko zdążę przeczytać! kolejna propozycja która ma zaciekawiła i chciałabym ją przeczytać!

 4. Miye

  Czy uważasz, że to idealna lektura na zimowe wieczory, która skłania do głębszej refleksji nad naszym życiem i wartościami?

Dodaj komentarz