You are currently viewing This Winter Alice Oseman [ChristmasBooks]

This Winter Alice Oseman [ChristmasBooks]

W trudnych życiowych momentach trudno czasami wyrazić co czujemy, czego oczekujemy i akurat potrzebujemy. Tak samo nie łatwo jest bliskim, którzy chcą pomóc, zrozumieć i być przy nas, ale nie wiedzą, co mówić ani co robić. To wtedy najczęściej padają słowa nieprzemyślane, bolesne i trudne do cofnięcia.

Zarys fabuły

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, które tym razem dla rodziny Springów mogą być bardzo trudne. Charlie niedawno wrócił ze szpitala, ale nadal zmaga się ze swoimi problemami, a jego rodzina nie do końca wie, jak ma z nim rozmawiać. Co prawda Tori robi wszystko, by mu pomóc, a Oliver cieszy się, że są razem, ale to czasem za mało. Zwłaszcza gdy nastolatek staje się obiektem zainteresowań całej rodziny, co go peszy i doprowadza do nieprzyjemnej sytuacji.

Tak, cokolwiek ukaże się u nas związanego z serią Heartstopper, ja muszę to mieć i przeczytać. Ucieszyła mnie informacja, że This Winter zostanie u nas wydane, nie mogłam doczekać się, aż nowelka trafi w moje ręce i będę mogła się za nią zabrać.

Słów kilka o szacie graficznej

I w This Winter Alice Oseman nie zawodzi fanów swojej kreski. Tekst urozmaica kilka ilustracji spod jej ręki i świetnie się z nimi uzupełnia. Niezmiennie jestem nimi zachwycona , uwielbiam, że widać na nich życie. Autorka rewelacyjnie radzi sobie z ukazaniem ruchu, emocji czy też mimiki twarzy, Bohaterowie są rozpoznawalni już po gestach oraz sposobie poruszania. No i oczywiście ta słodycz i urok w dobrych chwilach!

Moje wrażenia

Alice Oseman ponownie oddaje w ręce swoich czytelników tytuł przepełniony emocjami od pierwszej do ostatniej strony. This Winter to zaledwie kilkanaście godzin z życia rodziny, przedstawionych z perspektywy trzech osób. Jednak pomimo tak krótkiego czasu autorka porusza wiele trudnych tematów i traktuje je z należytą powagą. Nie bagatelizuje ich powagi, a omawia, ukazuje nam ich istotę i ważność. Nie zapomina przy tym o uczuciach, akcji, a także dodania otoczki świąt.

Na zakończenie

This Winter wywołało we mnie dużo różnych emocji i często bardzo skrajnych. W jednej chwili potrafiłam się śmiać i nagle ogarniał mnie smutek, złość lub rozczulenie. Zżyta z bohaterami wraz z nimi wszystko przeżywałam, a część z punktu widzenia Olivera mnie totalnie rozłożyła emocjonalnie. Podoba mi się, że autorka pisze o tym, by nie lekceważyć i nie wyśmiewać problemów psychicznych. Proces leczenia jest mozolny, długi, z lepszymi i gorszymi dniami. Przypomina, jak ważna jest wtedy rozmowa oraz cierpliwość i normalne traktowanie.

Myślę, że fanów Heartstoppera do sięgnięcia po ten tytuł przekonywać nie trzeba. This Winter to dodatek, który łączy się wydarzeniami z komiksów i może jest od nich nieco mniej urocza, to nadal emanuje tym heartstopperowym klimatem. Ważniejsze jest jednak to, że porusza kwestię braku świadomości, jak krzywdzące jest powielanie stereotypów o chorych psychicznie i brak wiedzy na ten temat.

Autor: Alice Oseman
Ilustrator: Alice Oseman
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Tytuł: This Winter
Tytuł oryginału: This Winter
Wydawnictwo: Jaguar
Wydanie: I
Data wydania: 2022-11-09
Kategoria: new adult
ISBN: 9788382661538
Liczba stron: 144


Ten post ma 6 komentarzy

 1. dyedblonde

  lubię gdy w książce wyrażane jest aż tyle emocji, także coś czuję ze ta propozycja mogłaby mi przypaść do gustu 🙂 będę ją mieć na uwadze

 2. Justyna

  Nie do końca podoba mi się fabuła tej książki. Jednak wolę szcześliwsze historie.

 3. Martyna K.

  Obecnie jestem na bieżąco z twórczością tej autorki i uważam, że jest bardzo wartościowa.

 4. Ala

  Fajnie gdy w książce jest wiele emocji, lubię takie.
  Myślę, że do przeczytania w trakcie świąt w moim przypadku bardzo trafione.

 5. Kamila Pierzchała

  Przynam szczerze, że mnie osobiście ksiązka nie porwała, jakoś nie umiałam się w nią wgryżć :/

 6. Zołza z kitką

  Cała seria “Heartstopper” jeszcze przede mną – cztery główne tomy oraz “Nick i Charlie” już czekają na mojej półce 😉 Co więcej – mam nawet plan na najbliższą przyszłość, by po nie sięgnąć 😉

Dodaj komentarz