You are currently viewing Gwiazdka Aniela Cholewińska-Szkolik [ChristmasBooks]

Gwiazdka Aniela Cholewińska-Szkolik [ChristmasBooks]

Zina, szczególnie ta pełna śniegu, potrafi być magiczna. Cieszy nas ten biały puch i każda spadająca śnieżynka. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z nadejścia tej pory roku. Dla leśnych zwierząt to czas poszukiwania pokarmu, głodowania, marznięcia i przełamywania strachu przed kontaktem z ludźmi.

Zarys fabuły

Gwiazdka to młoda sarenka, która wraz z mamą i resztą stada żyje w lesie. Do tej pory wszystko szło dobrze, ale nadeszła zima i zwierzęta mają problem ze znalezieniem pokarmu. Zaczynają go szukać, co niestety nie kończy się zbyt dobrze dla mamy sarenki. W tym samym czasie w pewnym domu trwają radosne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ale w tym całym zamieszaniu domownicy nie zapominają również o swoich podopiecznych. Czy losy ludzi i sarenek się splotą?

Twórczość Anieli Cholewińskiej-Szkolik jest nam już dobrze znana i gdy tylko Gwiazdka pojawiła się w zapowiedziach, od razu trafiła na listę książek priorytetowych. Chyba wszyscy w domu byli ciekawi, czym tym razem autorka oczaruje swoich czytelników. Jednak czy było warto skusić się na ten tytuł?

Słów kilka o szacie graficznej

Pierwsze co rzuca się w oczy, to prześliczne wydanie. Twarda oprawa, grube i połyskujące trochę strony gwarantują trwałość książki w starciu nawet z najbardziej psotnymi rączkami. Jednak to wnętrze robi największe wrażenie. Joanna Kencka ma niezwykle charakterystyczną kreskę, jej prace zachwycają kolorystyką, detalami i tym, że są jakby trójwymiarowe. Tworzy coś niesamowitego, łącząc bajkowość z realizmem.

Moje wrażenia

Aniela Cholewińska-Szkolik ponownie stworzyła powieść prostą w odbiorze, ale zarazem pełną ciepłych emocji i ukrytych pośród słów ważnych spraw. Gwiazdka to nie tylko historia, w której mała bohaterka przeżywa przygody, bo ona też uczy. W sposób nienachalny i bez moralizatorskiego tonu przekazuje, czym jest empatia, pielęgnowanie rodzinnych relacji, czy też zwracanie uwagi na drugiego człowieka. To też nauka szacunku do zwierząt, pokazująca, że trzeba im pomagać i uważać na ich emocje. Całość ładnie połączona i przekazana tak, by każde słowo było ciekawe i ważne.

Na zakończenie

Gwiazdka jest jedną z pierwszych książeczek zimowych z literatury dziecięcej przeczytanych w tym roku i uważam, że lepiej zacząć nie mogliśmy. To przecudowna i urocza opowieść, która od pierwszych stron wciąga i nie daje o sobie zapomnieć. Napisana lekkim językiem, pełnym emocji, przez co wydarzenia wzbudzają w małych czytelnikach spore poruszenie. Trudno bowiem nie reagować na to, że zwierzętom dzieje się krzywda, a ktoś martwi się tym, co może nadejść. Tutaj smutek miesza się z radością oraz miłością.

Gwiazdka jest piękna pod każdym względem. Wizualnie zachwyca szatą graficzną, a treść otula nas niczym puchaty kocyk i skłania do rozmów o wielu istotnych tematach. Przede wszystkim pokazuje jednak, jak wiele może dać bycie dobrym.

Autor: Aniela Cholewińska-Szkolik
Ilustrator: Joanna Kencka
Tytuł: Gwiazdka
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2022-11-09
Kategoria: lit. dziecięca (3+)
ISBN: 9788328099623
Liczba stron: 58


Ten post ma 17 komentarzy

 1. Agnieszka Kaniuk

  Taka piękna książeczka na pewno przyciągnie uwagę małego czytelnika, a w związku z tym, będzie świetnym prezentem na Mikołajki, lub prezent pod choinkę.

  1. Miye

   Oj tak, zdecydowanie! Moje pociechy takie uwielbiają 🙂

 2. Martyna K

  Uwielbiam poznawać książki tego wydawnictwa. Z olbrzymią przyjemnością skuszę się również na to wydanie.

 3. Miye

  Jaka śliczna jest ta książeczka! Chętnie przeczytałabym ją moim dzieciakom, na pewno byłoby zachwycone.

 4. Książkę chętnie poznamy w ramach czytania z dzieciakami, od małego warto zaciekawiać życiem przyrody i szacunkiem wobec jej mieszkańców.

 5. Anne 18

  Widzę, że już zapoznajesz się ze świątecznymi lekturami. Ja zwykle takie czytelnicze spotkania zaczynam w grudniu.

 6. Paula

  Twórczość tej autorki jest naprawdę genialna i tak jest też na pewno w przypadku tego wydania.

 7. Recenzje Kiti

  Jestem przekonana, że jest to jedno z wydań, które na pewno jest zachwycające.

 8. Justy a

  Urocza książeczka w zimowym klimacie

 9. Szata graficzna faktycznie wygląda przepięknie! Już sama okładka jest ozdobą. A skoro treść jest równie wartościowa, to to może być naprawdę fajny prezent dla najmłodszych

 10. Marlena Hr

  Właśnie czekamy na ten tytuł. Zamówiłam tę książkę dla moich dzieci, ale przyznam szczerze, że sama już nie mogę doczekać się, kiedy przyniesie ją nam kurier.

 11. Bogusia

  Jaka prześliczna okładka. Bardzo chętnie bym przeczytała.
  Tytuł juz sam zachęca do przeczytania.

 12. Tematyką bardzo na czasie i piękne, kolorowe ilustracje. Kolejna klimatyczna lektura na zbliżające się święta 🙂

 13. Donna

  Sama okładka już zdradza, że to będzie fajna i ciekawa lektura obowiązkowo w tym czasie 🙂

 14. Pojedztam

  Coraz bardziej czuję się zainteresowana tym wydaniem. Sprawdzę, czy jest już dostępna w bibliotece.

 15. Wędrowki po kuchni

  Tak piekna książka z pewnością może być świątecznym prezentem 🙂

Dodaj komentarz