You are currently viewing Mroczna zasłona Wanda Siubiela

Mroczna zasłona Wanda Siubiela

Od zawsze na świecie istnieje dobro i zło. Walczą ze sobą ze wszystkich sił i starają pokonać się wzajemnie. Niestety, jedno bez drugiego nie może trwać i od nas zależy, po której stronie staniemy. Wybierzemy światło czy mrok? Co w nas zwycięży?

Zarys fabuły

Ośmioletnia elfka Anastazja otrzymuje od prastarych moce, które mają pomóc jej pokonać zło. Nie wie, czemu pomimo tak młodego wieku zrzucono na nią taki ciężar, ale nawet czując strach i niepewność postanawia spróbować sprostać zadaniu. Jednak walka z ciemnością nie jest taka prosta i Anastazję dopadają obawy oraz ogromny gniew na tych, co krzywdzą ja, oraz pozostałe istoty. Czy zwycięży z ciemnością w sercu i pokaże, że dobro zwycięży, czy to może było za trudne zadanie dla tak małej elfki?

Nie znałam dotąd twórczości Wandy Siubieli, ale gdy dostałam propozycję przeczytania jej najnowszej książki, zgodziłam się bez wahania. Mroczna zasłona spodobała mi się tak bardzo, że skusiłam się nawet na patronat medialny nad tym tytułem, a dawno, żadnego nie brałam. Co takiego miała w sobie ta książka?

Moje wrażenia

Wanda Siubiela zabiera nas w świat fantastyczny, który stworzyła od podstaw. Nie mamy tutaj orientacyjnych nazw miejscowości, ale w niczym to nie przeszkadza, bo dostajemy opisy cudownych miejsc, w których dzieje się akcja. Miejsc przepełnionych magią, fantastycznymi istotami oraz przedmiotami. Tutaj wszystko może zaskoczyć, sprawić, że dzieją się niesamowite rzeczy. Jednak to nie wszystko, bo Mroczna zasłona to również niesamowita przygoda pełna zwrotów akcji, nieprzewidywalnych spotkań oraz walki światła z ciemnością. Autorka zadbała dosłownie o wszystko, mamy w książce ciekawą fabułę, całą masę emocji, a także ważne przesłanie płynące z doświadczeń głównej bohaterki.

Słów kilka o bohaterach

Najważniejsza jest tutaj Anastazja i to ją najlepiej poznałam, ale również pozostałe postacie mają swoje chwile, by się pokazać z różnych stron. Wracając jednak do elfki, to jestem zachwycona jej charakterystyką. Ma osiem lat i to widać po tym, jak się zachowuje, czy myśli. Ma jeszcze w sobie tą dziecięca naiwność, że jest dobro albo zło, ale odkąd zyskała moce, coś się w niej zmienia. Powoli, z biegiem wydarzeń, ale zaczyna rozumieć więcej. Plusem jest to, że nie jest idealna, pomimo mocy są momenty, gdy wygrywa w niej jej zła strona i dobrze, każdy ma gorsze dni. Ważne jest to, co zrobimy w chwili słabości. A Anastazja zaskakuje swoimi wyborami wielokrotnie.

Na zakończenie

Mroczna zasłona to książka, która spodoba się dzieciom i dorosłym. Fantastyczny świat wykreowany przez autorkę wciąga od pierwszych stron i w mgnieniu oka zachwyca. Ja od razu byłam zaciekawiona tym, co się zaraz wydarzy, miejscami akcji, a przede wszystkim przemyśleniami małej Anastazji. Zżyłam się z elfką i mocno trzymałam za nią kciuki. Fabuła nie jest zbytnio skomplikowana, ale za to pełna akcji i niesamowitych istot, aż żałuję, że nie mogłam towarzyszyć Anastazji. Muszę jeszcze dodać, że oprócz fantastycznej zabawy książka czegoś uczy. Mamy prawo do swoich uczuć, mamy prawo kogoś nie lubić, czegoś nie akceptować. To od nas zależy jednak, co z tym zrobimy. Mówi też o tym, że warto walczyć o to, w co się wierzy i iść za głosem serca, nawet gdy wydaje się to niemożliwe.

Polecam każdemu, kto lubi fantastyczne światy, walkę dobra ze złem i magiczne istoty. Mroczno zasłona gwarantuje to wszystko, a także wiele więcej. Zachwyca treścią oraz zdobieniami na każdej stronie.

Autor: Wanda Siubiela
Tytuł: Mroczna zasłona
Wydawnictwo: Bookplan.pl
Wydanie: I
Data wydania: 2022-10-24
Kategoria: literatura dziecięca (8+)
ISBN: 9788395583377
Liczba stron: 190

Gwiezdny pył
Mroczna zasłona

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Agnieszka Kaniuk

  Poznałam twórczość autorki w zupełnie innej odsłonie w książce Łączka- Czerna kostka i byłam tą powieścią zachwycona. Jednak jeśli chodzi o fantastykę, to na ten moment raczej nie planuję sięgać po ten gatunek książki.

 2. dyedblonde

  musze przyznać że jak a literaturę dziecięcą to zarówno okładka jak i tytuł są dośc mroczne 😀
  sama jednak nie mam dzieci więc nie wiem co teraz czytają 😀

 3. Agu

  Jakoś o niej nie słyszałam, a wygląda naprawdę ciekawie. Myślę że się skusze na nią.

 4. Martyna K.

  Podoba mi się to, że są zdobienia na każdej stronie. Chętnie zobaczę ją na żywo.

 5. Ala

  Nie mam pojęcia co teraz czytają dzieci, trochę tylko się orientuję z podpowiedzi siostry i bratowej, jak kupuję książki na prezenty 🙂 Ale okładka tej książki dość mroczna i nie powiedziałabym, że to książka dla dzieci.

 6. Adrianna Andrzejewska

  Niestety, to zdecydowanie nie są klimaty, jednak chyba wiem komu będę mogła ten tytuł polecić. Sam pomysł na fabułę wydaje się godny uwagi.

 7. Angela

  Bardzo ciekawe, wdawaje mi się że jak dla dziecka jest to mroczna książka. Jednak cieszę się że o takie powstają.

Dodaj komentarz