You are currently viewing Wiedźma z Bronaczowa Agata Kasiak

Wiedźma z Bronaczowa Agata Kasiak

Był czas, gdy wiara w zabobony mieszała się z tą chrześcijańską. Niby ludzie przyjmowali nauki kościoła i wiarę jednego Boga, a jednak łatwo było w tym samym czasie wszystkie nieszczęścia i rzeczy trudne do wyjaśnienia przypisać diabłu oraz wiedźmom. Łatwo było osądzić, wydać wyrok i zmienić czyjeś życie w piekło…

Zarys fabuły

Przez splot wypadków krzyżują się drogi króla Kazimierza Wielkiego i córki kata. Oboje zostają rodzicami chrzestnymi osieroconego noworodka i wbrew wszystkiemu łączy ich nić sympatii. Wiedzą, że nie mają szans na żadną przyszłość, ale nie potrafią tego przerwać. Wyruszają w podróż, by dowiedzieć się czegoś o rodzinie malucha i tak trafiają do wioski, gdzie dzieją się rzeczy dziwne i straszne. Ludzie wierzą w wiedźmy, w lesie giną dzieci, a co to niektórzy, to nawet widzieli Jezusa. Władca postanawia pomóc w poszukiwaniu zaginionych i odkryciu, co takiego dzieje się w okolicy. Tylko jak osądzić co prawdą, a co zwykłym ludzkim gadaniem?

Dzięki akcji #booktourubatorego miałam okazję zetknąć się trzeci raz z książkami Agaty Kasiak i muszę przyznać, że ponownie był to niezwykle zajmujący i intrygujący czas. Wiedźma z Bronaczowa to powieść obszerna, bardzo złożona i zmuszająca do całkowitego skupienia. Tylko czy warta tego, ile czasu trzeba jej poświęcić?

Moje wrażenia

Już w trakcie czytania Baśni o Wilczej Dolinie byłam zachwycona stylem pisania autorki, a Wiedźma z Bronaczowa utwierdziła mnie tylko w tym uczuciu. Cała opowieść została napisana tak, by oddać ducha średniowiecza. Agata Kasiak zadbała o każdy szczegół. Co prawda język, jakim jest napisana książka, spowalnia czytanie, nie odbiera to jednak przyjemności obcowania z zupełnie innym sposobem mówienia. Nie inaczej ma się opis tamtych czasów, zasad w nim panujących, trudności w zmianie swoich poglądów, sposobu ubierania czy stylu życia. Mamy tu tak wiele wątków i różnych ścieżek do nich prowadzących. Autorka prowadzi czytelnika przez te wszystkie zawiłości, rozprasza obrazami otoczenia i tego, co się dzieje gdzieś z boku. Skłania do uważnego czytania, ciekawi zwrotami fabuły i tym, że nic nie jest pewne.

Słów kilka o bohaterach

Trudno mi tutaj wspomnieć o jednej czy dwóch postaciach, bo nie da się o nich krótko opowiedzieć. Wszyscy mają swoje historie i opowieść do wysłuchania przez czytelnika. Wszystko jest ważne i w odpowiednich momentach staje się istotne dla fabuły. Każda osoba fascynuje, przyciąga i budzi szereg przeróżnych emocji. Czasami wręcz trudno było mi pojąć kierunek, jakim podążają ich myśli i czyny. Budzili szacunek, niechęć, oburzenie, obrzydzenie i konsternację. Z całą pewnością są tak charakterystyczni, że nie byłoby łatwo pozbyć się ich z głowy.

Na zakończenie

Wiedźma z Bronaczowa nie była dla mnie łatwą lekturą, musiałam poświęcić na nią kilka dni i mocno się skupiać w trakcie czytania. Jednak pomimo tego i faktu, że były momenty, gdy mozolnie szło mi pokonywanie kolejnych zdań, a niektóre wątki budziły sprzeciw, nie żałuje ani sekundy. Całkowicie przepadłam w tej historii, sama historia fascynowała mnie od początku i pragnęłam poznać odpowiedzi na wszystkie pytania. Byłam spragniona ukazanej rzeczywistości, tego, jak zabobony walczyły z chrześcijaństwem, zwykłej codzienności. No działo się w tej książce sporo, czułam wszystkie emocje, zawiłości, duszną atmosferę. Oblepiało mnie czyste zło i obmywało dobro. Zachwycałam się każdym detalem słowem i emocją, uwielbiam takie zajmujące powieści.

Nie da się ukryć, że Wiedźma z Bronaczowa jest literacką ucztą dla fanów fantastyki oraz średniowiecza. Autorka rewelacyjnie przedstawia epokę, w której rzecz się dzieje, dba o emocje, realizm i budzi niepokój, Szczerze polecam.

Autor: Agata Kasiak
Tytuł: Wiedźma z Bronaczowa
Wydawnictwo: Evil Pixel
Wydanie: I
Data wydania: 2021-01-01
Kategoria: fantasy
ISBN: 9788395765209
Liczba stron: 570

Ten post ma 8 komentarzy

 1. Monika Monime.pl

  Bardzo lubię jak język odzwierciedla epokę, gwarę regionu czy subkulturę bohaterów. To coś pięknego, choć czasem wymaga zerkania w didaskalia.

 2. Martyna K.

  Na tak rewelacyjne połączenie fantastyki ze średniowieczem skuszę się bez żadnego ale.

 3. Justyna

  Średniowiecze i fanastyka razem to coś czego chyba nie pojmę. Dlatego nie jest to propozycja dla mnie.

 4. Wioska z mrocznymi tajemnicami, owiana mgłą wierzeń, jak najbardziej coś dla mnie, chętnie złapię się na tę przygodę czytelniczą.

 5. Zuzanna Dudko

  Myślę, że to idealna książka dla mojej starszej siostry. Chętnie jej podaruję w prezencie.

 6. Katarzyna Krasoń

  Pisałaś mi o tej książce i gdyby nie Twoja opinia, nie sięgnęłabym po tę opowieść, a tak wpisałam obie na listę książek, kóre muszę poznać.

 7. Miye

  Brzmi rewelacyjnie! Szczerze przyznam, że nigdy wcześniej nie słyszałam ani o książce, ani nawet o wydawnictwie.

Dodaj komentarz