You are currently viewing “Stand by me” Agata Czykierda-Grabowska

“Stand by me” Agata Czykierda-Grabowska

 

Była zbyt wyrywna i agresywna, żeby mógł jej pozwolić na wszystko. Uśmiechnął się w myślach. To była dziewczyna z ogniem, którą po prostu trzeba obłaskawić, ale nie tradycyjnymi sposobami, tylko podstępem.*

Stand by meŁatwo jest osądzić kogoś po pozorach lub krążących o nim plotkach, trudniej jest zmierzyć się z tym kimś, by go poznać i sprawdzić, czy to, co słyszeliśmy, jest rzeczywiście prawdą i przyznać się do pochopnego osądu. Jeszcze trudniej, gdy okazuje się, że byliśmy w błędzie, a nasze serce zaczyna mocniej bić za każdym razem, gdy ten ktoś pojawia się w naszym pobliżu. Tylko jak zaufać i pozbyć się wieloletniej niechęci?

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, zwłaszcza w momencie zakończenia bolesnego związku i próby zapomnienia o nim, dlatego też Sara wraca do rodzinnego gniazda na wakacje. Liczy, że rodzinna atmosfera i czas spędzony z przyjaciółką pozwoli jej się z tego otrząsnąć. Traf chciał, że w tym samym czasie do miejscowości wraca również Paweł, którego dziewczyna nie cierpi, a pechowo jest on bratem jej najlepszej przyjaciółki. Sara uważa go za podrywacza, który tylko łamie serca kobiet i nie daje się przekonać, że może być w błędzie. Każde ich spotkanie jest pełne napięcia, wypełnione sprzeczkami, dogryzaniem sobie oraz… pożądaniem. Jaki będzie finał tej historii?

Wakacje się skończyły, ale dziś opowiem o swoich wrażeniach z książki iście wakacyjnej, w której ogrzeje was nie tylko mocno prażące słońce, ale też zawarte w niej emocje. Czy Stand by me podbiło moje serce jak inne książki Agaty Czykierdy-Grabowskiej?

W sumie to chyba tak. Wiecie, z jednej strony nie mogę nic tej powieści zarzucić, ale z drugiej… czuję mały niedosyt. Stand by me jest lekkie, naturalne i takie rzeczywiste. Fabuła powieści nie jest zbytnio skomplikowana, ale jak najbardziej możliwa w rzeczywistości, co sprawia, że łatwo sobie wyobrazić wszystkie wydarzenia, zachowania bohaterów oraz ich uczucia. Agata Czykierda-Grabowska stawia na emocje i tych tutaj nie brakuje, aż czuje się te iskry przeskakujące między Sarą a Pawłem. Dzieje się dużo i szybko, czasem chyba za szybko i tutaj mi coś zgrzytało, wszystko pędziło, a ja nie miałam czasu, by wchłonąć w siebie te emocje i ich historie, nie tak mocno, jak chciałabym, by do mnie trafiła. Czepiam się, wiem, ale w końcu mam do czego w książce Agaty, więc to wykorzystuje (hehe). No ale, oprócz tego małego minusika wszystko inne jest dopracowane i tworzy idealną całość.

Co do bohaterów. Pawła poznałam już w Pierwszym razie, ale dopiero tutaj miałam okazję przekonać się, jaki jest naprawdę i wyszło to zdecydowanie na plus, bo zyskuje przy bliższym poznaniu. Okazuje się, że ma swoje za uszami, potrafi zajść za skórę i być irytujący, ale jednocześnie wie jak zdobyć serce i nie gra przy tym, tylko naprawdę jest opiekuńczy, uroczy, zabawny i nawet romantyczny. Typowy facet, z wadami i zaletami, któremu trudno się oprzeć. Sara zaś jest dziewczyną upartą i buntowniczą. Wpadła w błędne koło osądzania kogoś po tym, jak się o nim słyszy i trzyma się tego kurczowo, by chronić serce przed ponownym cierpieniem.

Stand by me przeczytałam bardzo szybko i szkoda mi było, że to już koniec, nawet przez chwilę posadziłam wydawnictwo o przekazanie mi egzemplarza z brakującymi stronami, ale nie. Polubiłam Pawła i Sarę, wraz z nimi przeżywałam każde ich spotkanie i nie jestem w stanie zliczyć, ile razy parskałam śmiechem, wzdychałam lub wywracałam oczami. To lekka opowieść, jeszcze w wakacyjnym klimacie, gdzie najważniejsze są uczucia, ale Agata nie byłaby sobą, jeśli gdzieś pomiędzy historią miłosną nie wplotła jakiegoś istotnego tematu. Tym razem mówi o tym, jak wielką moc mają plotki i niesłuszne oskarżenia. Łatwo jest nam ocenić kogoś na podstawie strzępków informacji i nieobiektywnych opinii innych. Uczula, że warto poznać wersje obu stron i wtedy wyrobić sobie własne zdanie.

Czy polecam Stand by me? Oczywiście! Nie jestem w tym tytule tak zakochana, jak w Pierwszym razie, ale nie zmienia to faktu, że losy Pawła i Sary zapewnią dużą dawkę rozrywki oraz emocji. Zatem jeśli lubicie new adult lub pióro Agaty Czykierdy – Grabowskiej to pozycja idealna dla was.

Autor: Agata Czykierda-Grabowska
Tytuł: Stand by me
Wydawnictwo: Novae Res
Wydanie:  I
Data wydania:  2018-09-04
Kategoria:  new adult
ISBN: 9788381470001
Liczba stron: 328
Ocena: 8/10

Pierwszy raz:
Pierwszy raz | Stand by me | Sezon na lisa

Dodaj komentarz