Wiosna w świecie przyrody Patrycja Zarawska

Wiosna w świecie przyrody Patrycja Zarawska

Lubicie poszukiwać znaków dawanych przez przyrodę? Gdy tylko dobrze się przyjrzymy, możemy dostrzec zmiany w niej zachodzące o każdej porze roku. Czy to na początku, w środku, czy też na końcu. Uważny obserwator dostrzeże nawet najmniejsze różnice.

Zarys fabuły

Wiosna w świecie przyrody to małe kompendium wiedzy omawiających przyrodnicze ciekawostki dotyczące tytułowej pory roku. Oprócz mnóstwa ciekawostek, porad, kodów QR dostajemy w książce również przepiękne zdjęcia, a nawet wzór dzienniczka obserwatora.

Polubiliśmy z Potworkami serię Młodzi Przyrodnicy i z radością zabraliśmy się za czytanie nowego tytułu. Tym razem trochę innego, bo Wiosna w świecie przyrody omawia cykl jednej z pór roku. Czego się z tej publikacji można dowiedzieć?

Słów kilka o szacie graficznej

Wiosna w świecie przyrody jest wydana bardzo atrakcyjnie. Usztywniona okładka, z pięknym ptaszkiem na przodzie. W środku zaś dzieje się bardzo dużo. Piękne zdjęcia, realne rysunki, ramki, tabelki, kalendarze. Tekst wyróżnia się często kolorem, by pokazać, że coś jest ciekawostką, uwagami lub poradami. Pomimo dużej ilości informacji wszystko jest czytelne, atrakcyjne wizualnie i zachęcające do dalszej lektury.

Moje wrażenia

Podoba mi się, że Wiosna w świecie przyrody została wydana tak starannie i każda z rozkładówek mówi o czymś innym. Treści nie ma zbyt dużo, ale dostarcza mnóstwa informacji i sprawia, że aż chce się wyjść na poszukiwanie wszystkiego, o czym przeczytamy w książce. Za plus uważam rzetelne przygotowanie przez Patrycję Zarawską całego zawartego materiału. Można się z niego dowiedzieć o wszystkich etapach wiosny. Co się dzieje wśród roślin, zwierząt i całego otoczenia. Treści nie są zbyt trudne, ale na końcu znajdziemy słowniczek, gdyby jakieś słowo było zbyt skomplikowane. Fajne jest też to, że w książce mamy indeks. Dzięki niemu łatwo trafić na stronę z interesującym nas akurat gatunkiem.

Na zakończenie

Nam Wiosna w świecie przyrody się spodobała i to bardzo. Ogromnym jej plusem jest sam fakt, że nie tylko siedzimy i czytamy, ale również działamy. Wyruszamy w teren i poszukujemy oznak i zmian opisanych w publikacji. Dzieciaki mają frajdę, przygotowując się do takiego spaceru, a jeszcze więcej, gdy dostrzegają w jego trakcie te gatunki i próbują odgadnąć, na co właśnie patrzą. Mnie osobiście zachwyciła możliwość słuchania ptasich treli. Uwielbiam słuchać ich śpiewu i uważam, że to naprawdę fajny dodatek. Dobrze, że dowiadujemy się, kiedy szukać danych roślin, zwierząt wczesną lub późną wiosną, także jak posadzić drzewo czy zbudować czatownię.

Wiosna w świecie przyrody jest piękna. To wtedy wszystko budzi się do życia, a mieszkańcy lasów, łąk, pól i parków zaczynają porządki oraz zakładają rodziny. Książka ta zawiera w sobie ogrom wiedzy przeznaczonej dla dzieci w wieku 6+, ale muszę zaznaczyć, że powinni być oni zafascynowani tym tematem. Bo poszukiwanie jest świetną zabawą, ale nieraz wymaga dużej cierpliwości oraz długiego czekania, by dostrzec daną rzecz. Niemniej polecamy, bo publikacja, która zachęca do przebywania na świeżym powietrzu i szanowania przyrody jest tego warta.

Autor: Patrycja Zarawska
Ilustrator: Natalia Trela
Tytuł: Wiosna w świecie przyrody
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2022-03-23
Kategoria: lit. dziecięca (6+)
ISBN: 9788328093423
Liczba stron: 112


Ten post ma 17 komentarzy

 1. Ostatnio poznałam sporo tomów z serii Mlodzi Przyrodnicy. Ich treść bardzo mi się podobała.

 2. Bardzo ładna publikacja! Nie tylko podsunęłabym dzieciakom, ale i sama chętnie poprzeglądała / poczytała. 🙂

 3. Faktycznie bardzo ładnie wydana. Mnie zainteresował kod, który pozwala usłyszeć śpiew ptaków.

 4. sama chętnie przeglądam tego typu ksiązki, można się z nich dowiedzieć cos ciekawego
  dobrego dnia

 5. Do dziś lubię sięgać po takie pozycje i w moim domu jest trochę podobnych książek. To wydanie bardzo mi się podoba.

 6. Przepięknie wydana książka. Osobiście bardzo lubię przeglądać albumy z ptakami, z resztą podobnie jak moja siostra.

 7. Nowej wiedzy nigdy dość, więc postaram się mieć tytuł w pamięci na przyszłość.

 8. Działanie i wyruszenie w teren z tą książeczką to naprawdę super sprawa.

 9. Takie kompendium to idealny prezent dla miłośników przyrody 🙂

 10. Na pewno jest się czym zainteresować. Tak też zrobię.

 11. Świetna propozycja dla wszystkich miłośników przyrody! Moim zdaniem zawsze warto mieć na swojej półce chociaż kilka książek z realnymi zdjęciami zamiast ilustracji.

 12. Wydawnictwo Wilga naprawdę zaskakuje mnie swoimi propozycjami czytelniczymi – musze przyznać, że idą w coraz lepszym kierunku 🙂

 13. Idealna propozycja dla mojego synka, uwielbia on taką tematykę. Koniecznie muszę się za nią rozejrzeć.

Dodaj komentarz

Close Menu