You are currently viewing To twój dom, Tosiu Linda Chapman

To twój dom, Tosiu Linda Chapman

Odpowiedni dom jest ważny nie tylko dla dzieci, ale i zwierząt. Bo one również czują, potrzebują należytej uwagi oraz miejsca dla siebie. Trzeba im poświęcać czas, okazywać miłość oraz je uczyć. Nasi pupile to nie tylko chwilowa radość, ale również ciągły obowiązek.

Zarys fabuły

Dziewięcioletnie bliźniaki – Gabrysia i Jacek – pomimo swojego młodego wieku dobrze wiedzą, co znaczy opieka nad zwierzętami. Kochają psy i koty, dlatego też pod nadzorem mamy znajdują czworonogi potrzebujące nowego domu i im go znajdują. Podchodzą do tego naprawdę poważnie, poznają cechy swoich podopiecznych i szukają właściwych ludzi. Teraz całkiem przypadkiem trafia do nich szczeniaczek rasy cockapoo. Dzieci uczą go posłuszeństwa i już myślą o tym, z kim najlepiej by mu się mieszkało. Czy znajdą kogoś odpowiedniego?

To twój dom, Tosiu jest naszym wspólnym wyborem, kochamy zwierzęta i książki, w których są bohaterami. Tutaj wszystko przemawiało za tym, by książeczka trafiła w nasze ręce. Tytuł, opis, no i ten uroczy szczeniaczek na okładce. Jak można by było mu się oprzeć?

Słów kilka o szacie graficznej

Okładka z tym uroczym szczeniaczkiem to tylko przedsmak tego, co znajduje się w środku. Sophy Williams postawiła na czarno białe ilustracje i są one naprawdę piękne. Ilustratorka ma pewną, ale miękką kreskę. Dba o każdy detal, ukazuje ruch, emocje, kreśli miejsca i wydarzenia, tak, by móc oczami wyobraźni ujrzeć to, o czym właśnie się czyta. Miłym akcentem są również zdobienia stron.

Moje wrażenia

Linda Chapman stworzyła opowieść, która od początku zachwyci każdego miłośnika zwierząt. Jakie małe dziecko nie chciałoby przebywać wśród kotów oraz psów i się nimi zajmować. To twój dom, Tosiu jest historią pełną wrażeń, czworonogów, niezapomnianych wydarzeń i zabawnych momentów. Jednak ta książka również uczy – dzieci i dorosłych – o odpowiedzialności za zwierzęta. Robi to bez moralizowania, mimochodem i w lekki sposób.

Na zakończenie

To właśnie ten przekaz w całej tej historii spodobał nam się najbardziej. Po pierwsze cieszy fakt pokazania tego, że dzieci też mogą być odpowiedzialne i świadome, że psy i koty potrzebują naszego zainteresowania. Miłości, opieki, zapewnienia odpowiednich warunków. To też przypomnienie, że zwierze nie jest zabawką, nie da się go ustawić w miejscu, gdy się znudzi lub będzie niegrzeczny. To twój dom, Tosiu budzi w dzieciach sporo emocji, chęci do rozmowy i dyskusji nad tym, co jest dobre, a co złe. Do tego dostarcza dużo słodyczy, radości oraz nadziei. Do czytania z rodziną lub samodzielnie.

Komu mogę polecić To twój dom, Tosiu? Chyba każdemu. Wielbiciele zwierząt będą zachwyceni już samą fabułą i ilością występujących zwierząt. Pozostali mogą nie tylko się dobrze bawić, ale naprawdę sporo zrozumieć.

Autor: Linda Chapman
Ilustrator: Sophy Williams
Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Tytuł: To twój dom, Tosiu
Tytuł oryginału: A forever home for Tillu
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2021-03-24
Kategoria: lit. dziecięca (6+)
ISBN: 9788328084490
Liczba stron: 112

To twój dom
To twój dom, Tosiu | To twój dom, Ptysiu | To twój dom, Lulu | To twój dom, Mimi


Ten post ma 5 komentarzy

 1. Agnieszka Kaniuk

  Książka uczy dzieci bardzo cennych wartości, więc będzie idealną lekturą.

 2. dyedblonde

  dokładnie zwierzęta tez potrzebują uwagi 🙂 piekna, cenna ksiązeczka dla dzieci

 3. Martyna K

  Z przyjemnością sięgam po takie książki. Na pewno nie sposób nie zachwycić się też tym.

 4. Aga

  Takie książki mają szczególne miejsce w moim sercu. Uwielbiam pozycje dla młodszych czytelników, a takie książki ze zwierzątkami to już w ogóle!

 5. Aleksandra NS

  Ojej, jaka słodziutka okładka. Często zamawiam mojemu synkowi książki z tego wydawnictwa.

Dodaj komentarz