You are currently viewing Jane Austen dla młodych dam (t. 1-4)

Jane Austen dla młodych dam (t. 1-4)

Klasyka większości z nas nie kojarzy się zbyt dobrze. Lektury, które trzeba było czytać i często się ich nie rozumiało. Nam dorosłym niekiedy trudno przez nie przebrnąć, a co ma powiedzieć nastolatek czy dziecko? Jak przekonać młodych czytelników, że klasyka może być ciekawa? Z pomocą w tym roku przyszło wydawnictwo Tandem, które wydaje klasykę dla młodych dzieci. W tym i powieści Jane Austen.

Zarys fabuły

Duma i uprzedzenie mówi o rodzinie Bennet, w której mama pragnie dobrze wydać za mąż wszystkie swoje cztery córki. Liczy, że pierwsza szansa nadarzy się w momencie pojawienia się młodego Bingleya. Niestety wszystko psuje jego dobry przyjaciel Darcy. Dumny i niezbyt lubiany uważa, że dobrze robi, zniechęcając go do związku z najstarsza z sióstr. Z kolei tytułowa Emma jest pewna, że doskonale zna ludzi i najlepiej wie, kto z kim powinien być. Szybko jednak do niej dociera, że uczuciami nie można manipulować, a miłość jest bardzo skomplikowana. Rozważna i romantyczna opowiada głównie o losach dwóch sióstr. Marianne to dusza pragnąca porywów serca, zaś Elinor potrzebuje stabilizacji i pewności co do męża. Czy uda im się zdobyć to, czego pragną? Jest jeszcze Opactwo Northanger, do którego trafia Catherine. Kobieta pragnie przeżyć przygodę, jak z książek przez nią czytanych, ale szybko się przekonuje, że musi uważać, o czym marzy.

Muszę się przyznać, że sama do tej pory niezbyt przepadałam za twórczością Jane Austen. Znam każdą z historii i nawet zdarzyło mi się obejrzeć jakieś adaptacje niektórych z nich. Jednak cykl Jane Austen dla młodych dam chyba był i potrzebny mi, bo mam ochotę zmierzyć się ponownie z pierwowzorami.

Moje wrażenia

Muszę przyznać, że chociaż wszystkie cztery tytuły czytało się bardzo przyjemnie, to dla osób znających fabuły historii cykl Jane Austen dla młodych dam, to zaledwie ich streszczenie. Nie zmienia to jednak faktu, że adaptacje zostały napisane tak, by współczesny młody czytelnik był nimi zaciekawiony i nie porzucił ich przed poznaniem zakończenia. Myślę, że taka forma klasyki może być dobrym wstępem do tego, by parę lat później poznać oryginalne wersje. W tych uproszczonych skupiono się na emocjach bohaterów, ocenianiu po pozorach, wtrącaniu w nie swoje sprawy i zbytniej ciekawości. Można poczuć nutkę przygody i nawet się zaśmiać. To dobry wstęp, by później zagłębić się w to, co najważniejsze, czyli walory kulturowe, historyczne i społeczne.

Słów kilka o szacie graficznej

Cykl Jane Austen dla młodych dam z pewnością zachwyca wydaniem. Mnie od pierwszego spojrzenia zachwyciły okładki, a gdy książeczki do mnie dotarły, to uczucie tylko wzrosło. Twarde okładki, każda w innym kolorze, a jednak utrzymane w tym samym stylu. Pięknie się razem prezentują. Wnętrze również przyciąga wzrok, bo każda z książeczek jest pełna czarno-białych ilustracji, które są przyjemne dla oka i dostosowane do docelowego czytelnika. Muszę jeszcze wspomnieć, że tytuły też są dobre dla już nieco wprawionego czytelnika, czcionka w dość dużym rozmiarze oraz krótkie rozdziały z pewnością ułatwia samodzielne czytanie i pozwolą uniknąć szybkiego zniechęcenia.

Na zakończenie

Cykl Jane Austen dla młodych dam jest skierowany do dzieci w wieku 9-12 lat i moim zdaniem, to co zostało zawarte w tych historiach, jest wystarczające na początek. Można by było skupić się bardziej na pewnych szczegółach i oddaniu lepiej klimatu, ale i bez tego całość prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Starsza jest trochę młodsza niż docelowy odbiorca, a i tak chętnie słuchała, gdy jej czytałam. Jak dla mnie książeczki są bardzo fajnie wydane, mogą zaciekawić i wywołać pytania i słuchaczy, a co ważniejsze – zasiać ziarenko ciekawości, by sięgnąć później po właściwe historie.

Z mojego punktu widzenia warto wzbogacić biblioteczki dzieci o cykl Jane Austen dla młodych dam. Miło się go czyta i jak pięknie prezentuje się na regale.

Autor: Jane Austen (adaptacja Gemma Barder)
Ilustrator: Collaborate Agency
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska
Tytuł: Duma i uprzedzenie, Emma, Rozważna i romantyczna, Opactwo Northanger
Tytuł oryginału: Pride and Prejudice, Emma, Sense and Sensibility, Northanger Abbey
Wydawnictwo: Tandem
Wydanie: 1
Data wydania: 2021-01-26
Kategoria: klasyka, lit. dziecięca
ISBN: 9788382331189, 9788382331202, 9788382331899, 9788382331912
Liczba stron: 96

Ten post ma 18 komentarzy

 1. Pojedztam.pl

  Czytałam w wersji elektronicznej, widzę jednak, że warto pokusić się też o wydanie papierowe.

 2. Justyna

  Słyszałam już kilka razy o tej serii. Sama lubię takie książki i fajnie że pojawiła się seria dla młodszych czytelników.

 3. Aga

  Czytałam książki z tej serii i podobały mi się. To fajna wersja klasycznych powieści dla najmłodszych.

 4. Miye

  Przyznam, że ja się trochę na nim zawiodłam. Treści są takie… nijakie.

 5. Agaman

  Bardzo lubie tworczosc Austen, wiec ciesze sie,ze jest i wersja dla młodych kobietek:)

 6. Anszpi

  Podoba mi się ta seria, myślę że córka chętnie posłuchała by tych historii

 7. zaczytanamarzycielka8

  Te serie klasyków dla młodych dam są pięknie wydane. Chociaż nie jestem już młodą damą to chce mieć te książeczki wszystkie.

 8. Zuzanna Dudko

  Bardzo ładnie wydana seria. W moim domu takie książki pojawiają się sporadycznie. Na razie moja córka jest za mała, a syn ma inny gust czytelniczy.

 9. Angela

  Jakoś seria dla młodych dam mnie nie ujęła, wolę jednak oryginalne książki niż ich w miarę wierne adaptacje.

 10. Nie jestem przekonana do takich uproszczeń – lepiej chyba sięgnąć po oryginalną historię.

 11. Malwina

  Słyszałam dużo o tej powieści i zdanie są bardzo podzielone ale chyba się skuszę i przekonam sama 😉

 12. Wiktoria

  O tych wydaniach bardzo dużo słyszałam i kiedyś je widziałam na żywo i są jeszcze ładniejsze!

 13. anna

  Jane Austin znam i czytałam. Seria ma bardzo fajną szatę graficzną, ale nie wiem, czy to są rzeczywiście książki dla młodych dam.

 14. Anne 18

  Czytałam Dumę i Uprzedzenie pozostałe powieści autorki dopiero mam w planach.

 15. Monika Flok

  Słyszałam o tej serii jednak inaczej sobie ja wyobrażałam:) aczkolwiek warto sięgnąć widzę:)

 16. xmc.pl

  Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂

 17. Tomasz Michałowski

  Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuję kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

Dodaj komentarz