You are currently viewing Ktoś jest w twoim domu Stephanie Perkins

Ktoś jest w twoim domu Stephanie Perkins

Kiedy w naszym życiu jest spokojnie i w końcu zaczyna się układać, cieszymy się z tej ciszy. Jednak łatwo wtedy stracić czujność i nie dostrzec w porę, że zaczyna się dziać coś złego, czasem jest też tak, że tego, co nadchodzi, nie da się zauważyć i pozostaje tylko walka o to, co najcenniejsze – życie swoich bliskich oraz swoje.

Zarys fabuły

Makani od roku mieszka już z babcią w Nebrasce. Nadal trudno jej przywyknąć do zmiany otoczenia i zapomnieć o minionych wydarzeniach, ale zaczyna radzić sobie coraz lepiej. Ma przyjaciół, a teraz jeszcze zaczyna umawiać się z pewnym chłopakiem. Wszystko zaczyna iść ku dobremu, gdy babcia nagle podupada na zdrowiu, a uczniowie liceum, do którego uczęszcza, zaczynają ginąć z rąk brutalnego mordercy. Nastolatka jest wstrząśnięta, liczy, że nie dotknie jej to zbyt mocno, ale szybko dociera do niej, że wpada w sam środek tej morderczej gry i musi na nowo zmierzyć się z mrocznymi wspomnieniami.

Po Ktoś jest w twoim domu, sięgnęłam odruchowo, liczyłam, że książka mnie nie zawiedzie i dostarczy, chociaż odrobiny wrażeń. Okazało się, że ten tytuł, to istna mieszanka gatunkowa będąca zarazem shlaserem. I muszę dodać, że bardzo dobrym.

Moje wrażenia

Stephanie Perkins już na samym początku zaskakuje pozytywnie i do samego końca dba, by nie zawieść czytelnika. Ktoś jest w twoim domu to taki miszmasz gatunkowy, mamy tutaj rozterki sercowe, zagadkę kryminalną oraz sporą dawkę thrillera, bo napięcie można wręcz było kroić. A do tego czuć inspiracje Krzykiem czy Koszmarem minionego lata, autorka świetnie poradziła sobie ze stworzeniem fabuły, która od razu na myśl przywodzi te dwa tytuły, ale w żaden sposób ich nie kopiuje. Raczej chodzi o to, że stwarza podobny klimat, duszny i mroczny, pełen niewiadomych, niebezpieczeństwa oraz zaskakujących momentów. Całość jest przemyślana i poprowadzona tak, że wzbudza emocje, przyciąga zagadkami oraz pędzącą akcją.

Słów kilka o bohaterach

Polubiłam główną postać. Jest autentyczna w tym, jak się zachowuje oraz swoich przemyśleniach czy decyzjach. Jej historia do mnie trafiła, to niezwykle silna i odważna dziewczyna, która przeszła naprawdę dużo. Pokazuje, że można się bać, ale i walczyć, gdy ma się o co. Na plus są też przyjaciele dziewczyny, każdy inny, wyróżniający się czymś, to samo mogę napisać o chłopaku, który wkrada się do serca bohaterki. Te relacje dają odetchnąć od morderstw i coraz większego mroku.

Na zakończenie

Ostatni slasher, jaki czytałam, mnie nieco rozczarował i trochę obawiałam się tego, ale szybko dotarło do mnie, że nie ma czego. Ktoś jest w twoim domu, wciągnęło mnie od pierwszych stron i ciężko było mi odłożyć książkę, chociażby na chwilę. Od samego początku do ostatniej kropki działo się tak dużo, że nie miałam chwili na oddech. Co prawda powieść jest poprowadzona przyjemnym i lekkim w odbiorze stylu, a do tego bywały radosne momenty, to jednak te mroczne wywoływały strach oraz poczucie niepewności. Stephanie Perkins idealnie wszystko zrównoważyła i dodała kryminalnego smaczku, w którym trupów nie brakuje, a morderca jest nieuchwytny. No i finał, dla mnie był zaskakujący i bardzo dobry. Tyle w nim było akcji oraz emocji!

Ktoś jest w twoim domu to opowieść z przeróżnymi motywami, dostarczająca mnóstwa skrajnych uczuć, ale nie da się ukryć, że jej największym atutem jest morderca, który jest zagadką. Nieuchwytny, dający złudne nadzieje, że już za chwilę odkryjemy wszelkie tajemnice i umykający. I tak do samego końca. To jest naprawdę dobre!

Autor: Stephanie Perkins
Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Tytuł: Ktoś jest w twoim domu
Tytuł oryginału: There’s Someone Inside Your House
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: I
Data wydania: 2020-06-09
Kategoria: new adult / kryminał / thriller / shlaser
ISBN: 9788382020120
Liczba stron: 346

Ten post ma 7 komentarzy

 1. dyedblonde

  kojarzy mi się coś podobny film 😀
  a książka wydaje mi się całkiem spoko chętnie bym ją przeczytała

 2. Joanna

  Moje klimaty, więc chętnie zapoznam się z tym tytułem. Idealna propozycja do poczytania jesienią.

 3. Martyna K

  To dobrze, że jest to propozycja, która zaskakuje już od samego początku.

 4. Miye

  Myślę, że to całkiem fajny tytuł, już nawet do końca nie pamiętam o czym był, ale za to pamiętam, że przyjemnie mi się czytało.

 5. Angela

  Nie przepadam za tego typu książkami, ale ostatnio przebrnęłam przez krzyk. Więc chyba skuszę się na tą pozycję.

 6. Aga

  Nie miałam okazji czytać, ale chętnie nadrobię to niedopatrzenie

 7. Zuzanna

  Zdecydowanie to książka dla mnie! Koniecznie muszę ją zamówić i zapoznać się z jej treścią 🙂

Dodaj komentarz