You are currently viewing “Niezwyczajne zawody” Ałła Gutniczenko

“Niezwyczajne zawody” Ałła Gutniczenko

[…] najbardziej chciałbym zostać pilotem balonów. A ty jaki zawód wybierzesz? Kim zostaniesz, kiedy dorośniesz?*

Chyba każde dziecko w pewnym momencie zaczyna się bawić w wykonywanie różnych zawodów. Są nauczycielami, strażakami, policjantami, kosmonautami, modelkami lub piosenkarkami. Wszystko było możliwe i szalenie ciekawe, a co ważniejsze za każdym razem można być kimś innym. Tylko oprócz tych dobrze znanych zawodów istnieją również te bardzo nietypowe. Chcecie o nich poczytać?

Poznajcie Andrzeja i jego rodzinę, która trudni się wieloma ciekawymi zawodami. Chłopczyk pokrótce je nam przybliża, tworzy listę narzędzi potrzebnych do ich wykonania, a jako ciekawostki przedstawia nazwy dinozaurów i kwiatów oraz wymienia rasy psów. Dowiemy się, w jakiej temperaturze najlepiej parzyć różne rodzaje herbaty, a także poznamy alfabet migowy. Znajdziemy też tu również chwilę na zabawę i pokonanie labiryntu.

Po Niezwyczajne zawody sięgnęłam ze względu na Potworki, pamiętam, jak sama będąc dzieckiem, wykonywałam wszystkie, jakie przyszły mi tylko na myśl i jak to z dziećmi bywa, one też w końcu zaczną się tak bawić. Czemu więc nie wzbogacić ich wiedzy o te nietypowe i mało spotykane?

Niezwyczajne zawody to w głównej mierze same ilustracje autorstwa Julii Kołomojec. Każda strona zachwyca żywymi kolorami oraz kreską jak ze starych bajek. Mam wrażenie, że to na niej spoczywa większość pracy. Za pomocą tych obrazków dowiadujemy się jakie przyrządy i narzędzia są potrzebne w konkretnych zawodach. Ilustruje też gatunki, odmiany, rasy oraz potrzebne umiejętności. I to wszystko wygląda rewelacyjnie. Nie można też zapomnieć o okładce – twarda, kolorowa, przykuwająca uwagę – oraz o papierze, który jest dość gruby i trwały.

Jeśli chodzi o samą treść, to Niezwyczajne zawody nie zawierają jej zbyt wiele. Ałła Gutniczenko w paru zdaniach opisuje każdy z zawodów, skupiając się na tym, co najważniejsze. Do tego robi to lekko i przystępnie, dzięki czemu niejeden młody czytelnik poczuje zainteresowanie. Warto też zaznaczyć, że dzięki małej ilości tekstu i dużej czcionce dziecko może samo zapoznawać się z tym tytułem.

Nam Niezwyczajne zawody się bardzo spodobały. Nie zawierają w sobie dużo tekstu, ale tak naprawdę z tej publikacji bardzo dużo można się dowiedzieć. Nie tylko poznać niespotykane zawody (Starszej i mi spodobało się przytulanie Pand, Młodszy jest zachwycony pilotowaniem balonów), ale też różne ciekawostki z nimi związane. To książka, która nie tylko wzbogaci wiedzę, ale może być początkiem do niektórych rozmów. Jestem też pewna, że na długo zyska zainteresowanie małych czytelników.

Polecam Niezwyczajne zawody dla każdego dziecka od 6+ roku życia. Kolorowa, trwała i interesująca publikacja, którą warto mieć na półce dziecka.

Autor: Ałła Gutniczenko
Ilustracje: Julia Kołomojec
Tytuł: Niezwyczajne zawody
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wydanie: I
Data wydania: 2019-04-24
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788310134592
Liczba stron: 88
Ocena: 7/10

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Bookendorfina

  Ostatnio czytałam wyniki amerykańskich badania, że teraz już dzieci nie marzą, aby zostać astronautami, na pierwszy plan wysuwa się chęć zdobycia uznania jako influencer. To mocno przerażające, mam nadzieję, że nie przejdzie na polskie społeczeństwo, między innymi dzięki takim książeczkom.

 2. Meg Sheti

  Jako dziecko to się ma tysiąc pomysłów na minutę 😀 ja to chciałam być naukowcem, ale co chwilę innym 😀

 3. Mój syn jeszcze nie wymyśla sobie zawodów, ale uważam, że ta książka może być niezwykle ciekawa i odkrywcza dla małych czytelników 😀 Zwłaszcza, że ma mało tekstu a dużo obrazków 🙂

 4. Mroczny

  Strasznie fajna ta książka, z pewnoscią odnajdę się z nia w fotelu i kubkiem czekolady 😉

 5. Książeczka wygląda fantastycznie! Zaczęłam żałować, że się nią nie zainteresowałam.

 6. Martyna

  Ciekawa książeczka dla najmłodszych 🙂

 7. Karolina Kosek

  bardzo chętnie pokazałabym ją moim dzieciom, ciekawe, czy jest jeszcze gdzieś dostępna

Dodaj komentarz