You are currently viewing “Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” Monika Utnik-Strugała

“Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” Monika Utnik-Strugała

Zapytacie, co może dziać się nocą, kiedy wszyscy śpią i jest ciemno? Otóż okazuje się, że noc może być równie fascynująca, co dzień. Pomimo ciemności życie w tym czasie nadal tętni i jest pełne niespodzianek. Chcesz je odkryć?

Dla większości z nas noc jest porą, kiedy śpimy i nasz organizm regeneruje siły, by móc na drugi dzień z nową energią funkcjonować. To o tym na samym początku wspomina autorka. Mówi, jak ważne i potrzebne jest, aby przespać odpowiednią ilość godzin. Wyjaśnia, czym są fazy snu, jak je się dzieli i co się dzieje w czasie ich trwania. Tłumaczy też, kto to lunatyk, sowa lub skowronek. Jako ciekawostkę podaje, jaki jest rekord niespania (264 godziny, 12 minut) i jak to wpłynęło na człowieka. W książeczce umieszczono też najciekawsze sposoby spania na przykład żyrafy lub wydry, czy też zwierzęta oraz rośliny świecące w nocy. Monika Utnik-Strugała nie skupia się tylko na samym śnie i jego walorach, ale ciekawie wyjaśnia również fazy księżyca, jego działania na pracę ogrodników. Ciekawie pisze o tym, czemu, gdy u nas jest noc, to po drugiej stronie świata jest dzień. Jako ciekawostki wspomina o miejscach, gdzie noc/dzień trwa nawet kilka miesięcy i jak z tym faktem radzą sobie mieszkańcy tamtych okolic. I zapewniam, że to nie wszystko!

Staliśmy się ostatnio bardzo wybredni z potworkami i mało która książeczka nas ciekawiła. Kiedy jednak trafiła do nas zapowiedź Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy, jednogłośnie stwierdziliśmy – chcemy to! Czy Monika Utnik-Strugała przekonała nas do siebie?

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to duży format książki, który od razu zachwyca. Twarda okładka przedstawiająca niebo nocą oraz zapowiedź tego, co znajdziemy w środku publikacji. Trzeba przyznać, że Małgosia Piątkowska świetnie poradziła sobie z ilustracjami, są kolorowe, ciepłe i takie… bajeczne. Chce się je przeglądać i analizować, co się na nich znajduje. Stanowią idealną całość z krótkimi, ale wyczerpującymi, jak na razie informacjami wypełniającymi książkę. Potworki są zachwycone obrazkami i po części zawartą na tych kartkach wiedzą, a mnie oczarowała całość.

Bo tutaj zachwyca nie tylko oprawa graficzna, ale również zebrane informacje. Ich różnorodność, fakt, że dotyczą nas wszystkich lub tylko określonej grupy. Niektóre znane są nam od dawna, ale są też i takie, o których prędzej się nie słyszało. Jest zabawnie, poważnie i tajemniczo. Czego chcieć więcej dla ciekawych świata małych czytelników?

Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy, jest skierowane do dzieci w wieku 6-10 lat, ale uważam, że bez problemu można nabyć książkę dla nieco młodszych lub starszych dzieci. Szczerze mówiąc, to każdy i to niezależnie od wieku znajdzie tutaj coś dla siebie. My książkę polecamy i coś nam się wydaje, że jeszcze długo będzie nam towarzyszyć.

Autor: Monika Utnik-Strugała
Ilustracje: Małgosia Piątkowska
Tytuł: Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wydanie: I
Data wydania: 2019-02-27
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788310133557
Liczba stron: 64
Ocena: 8/10

Ten post ma 5 komentarzy

  1. Agnieszka Kaniuk

    Bardzo ciekawa książka. Myślę, że może pomóc dzieciom, które boją się ciemności. 😊

  2. Marta

    Strasznie ciekawa książka. Po twojej recenzji wiem, że muszę zasilić bibliotekę dzieciaków w ten tytuł.

  3. Bookendorfina

    Sympatyczny pomysł na fabułę, sama jestem ciekawa, jak go ujęto w książce, chętnie do niej zajrzę. 🙂

Dodaj komentarz