You are currently viewing Jak powstaje dziecko Rachel Greener

Jak powstaje dziecko Rachel Greener

Ciekawi świata jesteśmy cały czas, ale najwięcej pytań zadajemy jako dzieci. To wtedy poznajemy to, co nas otacza oraz zasady w nim panujące. Wszystko jest nowe i zaskakujące, co sprawia, że chcemy dokładnie wiedzieć, jak powstaje. Jednym z przykładów może być powstawanie dzieci. Jak do tego dochodzi, co lub kto jest potrzebny przy tym i czym jedno różni się od drugiego?

Zarys fabuły

W jakimś stopniu dzieci wiedzą, jak wyglądają i co je różni. Jednak to za mało i przychodzi moment, gdy chcą też poznać inne fakty dotyczące nich samych. Skąd się biorą, przynosi je bocian, znajduje się je w kapuście, a może są poczęte z miłości? Pragną poznać fakty o różnicach między nimi, ale oprócz tego w przystępny sposób prawdopodobnie po raz pierwszy usłyszą o budowie plemnika i komórki jajowej oraz opisie rozwoju płodu. A to tylko garstka tego, co znajdziemy w środku.

Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej to jedna z podserii AMD, która porusza tematy z wiedzy szkolnej i podręcznikowej, ale opisane za pomocą pomysłowej treści. Tym razem w nowościach mamy Jak powstaje dziecko i Jak powstaje dorosły. Ja tutaj skupię się na tym pierwszym tytule.

Słów kilka o szacie graficznej

Muszę przyznać, że byłam ciekawa, jak z tym tematem poradzi sobie Clare Owen, jest on delikatny oraz intymny, niezbyt łatwy do zilustrowania, a jednak tej ilustratorce się to udało. Jej prace są proste, ale wymowne, nie mają żadnych udziwnień. Podoba mi się, że ilustracje, chociaż dziecięce, cechują się dużą otwartością, a także są pełne szczegółów. Jasno wytłumaczone i nakreślone. Widać, że ilustratorka nadała im tej delikatności, ale przy tym nie bagatelizowała niczego.

Moje wrażenia

To samo mogę powiedzieć o Rachel Greener, która prosto, ciekawie, ale i czule opisuje wszystko od momentu poczęcia do narodzin. Nazywa nazwami własnymi, nie używa dziwnych pojęć. Co jeszcze lepsze, pokazuje, że dziecko może powstać na kilka sposobów, ale ważne jest tak samo. W lekkim czasem nawet humorystycznym stylu pisze, że dzieci w domu pojawiają się w sposób naturalny, za pomocą in vitro, a także poprzez adopcję. Że może je różnic nie tylko płeć, kolor skóry, oczu czy włosów, ale wiele innych rzeczy. I to wszystko na zaledwie 32 stronach przy niewielkiej ilości tekstu.

Na zakończenie

Ja jestem tym tytułem zachwycona. Jak powstaje dziecko, to rewelacyjne kompendium wiedzy. Stworzone językiem prostym i łatwym do przyswojenia. A pomimo małej ilości tekstu wiedzy jest tutaj od groma i to takiej rzetelnej. Ukazanej tak, by maluch chciał ją przyswajać i świetnie spędził z tą publikacją czas. Podobało mi się, że jest tutaj taka różnorodność i pokazanie na jak wiele sposobów w naszym życiu może pojawić się dziecko. Kolorowa, pięknie wyglądająca, moim zdaniem idealnie się nada na czas, gdy w domu ma się pojawić kolejny bobas, ale też, gdy dzieci zwyczajnie zaczynają zadawać pytania. To jedna z rzetelniejszych publikacji poruszających ten temat i dostosowanych do małych dzieci.

Jak powstaje dziecko to pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego młodego czytelnika uwielbiającego poznawać świat. Wiedza podana z należytym poziomem wiedzy, bez koloryzowania, ale w przystępny sposób.

Autor: Rachel Greener
Ilustrator: Clare Owen
Tłumaczenie: Agata Kozłowska
Tytuł: Jak powstaje dziecko
Tytuł oryginału: Making a Baby
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2023-09-06
Kategoria: popularnonaukowa dziecięca
ISBN: 9788327686565
Liczba stron: 32


Ten post ma 6 komentarzy

 1. Miye

  Przyznam, że tym razem książka nie do końca mi odpowiadała, trudno mi ją dopasować do grupy wiekowej.

 2. Zuzka

  Mam w domu książkę o tej tematyce i całkiem fajnie to wszystko w środku opisane. Tej nie widziałam.

 3. Bookendorfina Izabela Pycio

  Fantastycznie, że powstają takie książki, w atrakcyjny dla młodych czytelników sposób zajmują się tematyką wcale nie tak łatwą do wytłumaczenia, a tak jest pomoc podczas rozmów z dzieciakami.

 4. Martyna K

  Uwielbiam sięgać po takie książki i ta też jest naprawdę świetna.

 5. KonfabulaPL

  Dzięki takim książeczkom można w ciekawy sposób pokazać dziecku cud życia.

 6. dyedblonde

  świetna propozycja dla dzieci! Rodzice mogą uniknąć cięzkich pytań 😀 😀 z których często nie wiadomo jak wybrnąć

Dodaj komentarz