You are currently viewing Strażnik Klejnotu Katarzyna Rygiel

Strażnik Klejnotu Katarzyna Rygiel

– Pokaż mi człowieka, który docenia to, co ma, i jest zadowolony ze swojego życia. Ludzie ciągle za czymś gonią, chcą więcej, lepiej, inaczej…*

Gdyby tak móc wyruszyć w podróż w czasie i udać się do miejsc i lat, które nas fascynują. Poznać słynnych faraonów, królów czy też postacie ze świata legend. Porozmawiać z nimi i zobaczyć, jak dostępna nam wiedzą ma się do rzeczywistości. I przeżyć przygodę życia.

Zarys fabuły

Ula i Felek to nastolatkowie, którzy za sobą nie przepadają. On uchodzi za dziwaka, bo lubi się uczyć i trudno jest go wyprowadzić z równowagi. Ona z łatwością nawiązuje nowe znajomości i robi wszystko, by uprzykrzyć życie Kosmicie – jak zwykła nazywać chłopaka. Pech chce, że muszą zrobić wspólnie zadanie domowe, wymagające spędzenia nocy w muzeum w czasie Nocy Muzeów w Muzeum Chopina. Tam dochodzi do czegoś niesamowitego, przenoszą się w czasie do Warszawy przed stuleciem. Po początkowym szoku starają się zrozumieć, kto im zafundował tę przygodę i co jest jej celem. Czy uda im się dogadać i wrócić do teraźniejszości?

Od zawsze lubiłam uczyć się historii. Może nie samych dat, ale całej reszty już tak. Zawsze byłam ciekawa tego, jak się kiedyś żyło, co robili królowie, wynalazcy oraz wszyscy inni, o których się uczymy. Dlatego też chętnie sięgam po książki, w których mowa o dawnych czasach nawet te skierowane do młodszych czytelników. Cieszę się, gdy autorzy pod płaszczykiem niesamowitych przygód przemyca wiedzę oraz ciekawostki historyczne. Z tego też powodu nie mogłam odpuścić sobie książki Katarzyny Rygiel. Czy Strażnik klejnotu wart był poświęcenia mu czasu?

Moje wrażenia

Książek o podróżach w czasie jest sporo, ale autorce udało się stworzyć coś naprawdę wyjątkowego i wyróżniającego na tle innych. I nie chodzi mi tylko o sam motyw podróży w czasie, ale o całokształt. Strażnik klejnotu to w pełni dopracowana i przemyślana powieść. Widać, że autorka miała pomysł na fabułę i w pełni go wykorzystała. Stworzyła historię, która jest pełna przygód, niesamowitych postaci oraz informacji historycznych. Ogromnym plusem jest styl pisania Katarzyny Rygiel. Potrafi zaintrygować wydarzeniami, sprawić, że czytający kibicuje bohaterom, a każdy młody czytelnik zrozumie ich emocje i zachowanie. Na pochwałę zasługuje również fakt, że ciekawostki oraz tło historyczne są podane dość obszernie, a do tego zagadki i tajemnice są na tyle trudne, że naprawdę trzeba uważnie czytać, by czegoś nie przeoczyć.

Słów kilka o bohaterach

Zarówno Ule, jak i Felka bardzo łatwo polubić, gdy tylko lepiej się ich pozna. To typowi nastolatkowie, którzy muszą radzić sobie nie tylko z presją otoczenia, ale również własnymi lękami i niepewnościami. Myślę, że młodsi czytelnicy zżyją się z nimi jeszcze bardziej, bo bohaterowie w tych czasach mogą przeżywać, to co oni. Fajne jest to, że zachodzące w nich zmiany są stopniowe i pod wpływem wspólnych przeżyć, rozmów oraz poznawania się. Żadne z nich nie jest idealne, ale to chyba ich największy atut. No i jeśli chodzi o bohaterów, nie mogę nie wspomnieć o Bazylim. Zdobył moje serducho szturmem i strasznie zazdroszczę tej dwójce jego poznania.

Na zakończenie

Strażnik klejnotu wciąga od pierwszych stron i do samego końca trzyma w napięciu. Już dawno nie jestem docelowym odbiorcą tej powieści, a pochłonęła mnie całkowicie. Wpadłam w wir wydarzeń, wraz z bohaterami przeżywałam każdy moment i im strasznie zazdrościłam. Bo Katarzyna Rygiel opisała wszystko tak, jakby działo się naprawdę i też chciałam zobaczyć Warszawę sprzed lat, spotkać tak ważne postacie i przeżyć z nimi, chociaż kilka godzin. Jestem zachwycona. Nie tylko warstwą przygodową, ale również historyczną i tym, że autorka nie traktuje nastolatków z góry. Wierzy w ich inteligencję i dostarcza dużo wiedzy oraz zagadek do odkrycia.

Będę polecać ten tytuł, bo Strażnik klejnotu to jedna z lepszych powieści przygodowo-historycznych z domieszką fantastyki, jakie czytałam. Bohaterowie, ci realni oraz ci z legend,, niekończąca się akcja i cała masa emocji. Dodajmy do tego tajemnicę oraz historię Warszawy i mamy powieść idealną dla każdego fascynata przeszłych czasów w wieku 9+.

Autor: Katarzyna Rygiel
Tytuł: Strażnik Klejnotu
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie: I
Data wydania: 2021-05-25
Kategoria: lit. dziecięca (9+)
ISBN: 9788381413541
Liczba stron: 456

Strażnik Klejnotu
Strażnik Klejnotu | Wszystkie zaułki przeszłości


Dziękuję!

Ten post ma 15 komentarzy

 1. Martyna K.

  Dobrze, że ta książka o podróżach w czasie wyróżnia się na tle innych lektur o tej tematyce.

 2. Aleksandra NS

  Przepiękna okładka, taka bajkowa. Bardzo mnie zainteresowałaś tą książką i z przyjemnością ją przeczytam.

 3. Justyna

  Mi się podoba, jednak moje dzieci są jeszcze za małe na tego typu ksiazki. Historia w niej ukazama jak najbardziej jest ciekawa.

 4. Zuzka

  Osobiście nie mam w domu książek tego typu. Mój syn sięga po inne gatunki, a córka jeszcze nie czyta. Mam jednak komuś, kogo może przyciągnąć ten tytuł.

 5. Joanna

  Tego typu książkami bardzo fascynuje się moja starsza córka, także będę musiała podsunąc jej ten tytuł.

 6. Karolina Kosek

  sporo słyszałam o tej książce i widzę, że nie ma na co czekać, trzeba po nią sięgnąć 🙂

 7. Miye

  Brzmi świetnie, polscy pisarze coraz cześciej bardzo pozytywnie mnie zaskakują, co sobie chwalę 🙂

 8. Wiktoria

  Cieszę się, że Tobie spodobała się ta książka. Ja jej na razie nie mam w planach. Jednak może kiedyś po nią sięgne.

 9. Dyedblonde

  Pięknie wydana książka zarówno w środku jak i z zewnątrz od razu przyciagla mój wzrok
  Podróże w czasie też brzmią dobrze

 10. Pojedztam.pl

  O podróżach w czasie zawsze chętnie poczytam. Dziękuję za polecenie tego tytułu.

 11. Jestem ciekawa czy mojemu synowi, który uwielbia wątki historyczne i fantastyczne w książkach, by się ten tytuł spodobał. 14latek będzie zadowolony? Jak myślisz?

  1. Bujaczek

   Spokojnie możesz podsunąć Strażnika klejnotu synowi. 😉

 12. Kamila z naciskiem na szczęście

  Jako propozycja książki dla najmłodszych naprawdę zapowiada się bardzo ciekawie!

Dodaj komentarz