You are currently viewing Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach

Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach

[…] Zdolna jestem niesłychanie,
Najpiękniejsze mam ubranie,
Moja buzia tryska zdrowiem,
Jak coś powiem, to już powiem,
Jak odpowiem, to roztropnie,
W szkole mam najlepsze stopnie,
Śpiewam lepiej niż w operze,
Świetnie jeżdżę na rowerze,[…]

Wiersze, książki, bajki. Chyba każdy ma swoje ulubione tytuły, do których lubi wracać. Takie, które wywołują całą masę dobrych wspomnień. To nimi chcemy teraz się dzielić z najmłodszym pokoleniem.

Zarys fabuły

Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach to zbiór 22 wierszy polskich poetów tworzących dla dzieci. Mowa tu oczywiście o Janie Brzechwie, Marii Konopnickiej, Aleksandrze Fredro i Stanisławie Jachowiczu. Co znajdziemy w tym zbiorze? Nie może zabraknąć takich tytułów, jak „Leń”, „Samochwała”, „Zła zima” czy „Skarżypyta”. Jednak dla mnie były miłym zaskoczeniem te, których nie kojarzyłam. Możliwe też, że nigdy nie zetknęłam się z takimi utworami, jak „Zgoda”, „Skrucha Józi”, „Na zasadzce” czy pozostałymi.

Od czasu do czasu przeglądam oferty wydawnicze pod względem literatury dziecięcej. Wiadomo, ciocia też ma obowiązki i musi mieć nowe książki. Tym razem wpadły mi w oko wiersze Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach wydane przez wydawnictwo Wilga. Jakie wrażenie wywarły one na mnie i Potworkach?

Moje przemyślenia

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to oczywiście wydanie. Twarda oprawa, wyraziste kolory i ilustracje, jak ze starych bajek. Wizualnie prezentuje się pięknie. Po zajrzeniu do środka zachwyt tylko wzrasta. Widać, że Anna Simeone postarała się przy ich tworzeniu. Strony są pełne rysunków oraz kolorowych dodatków. Miło się na to patrzy, a podczas wspólnego czytania dzieci mają na czym skupić wzrok. Cieszy mnie to, że wraca się do bajkowych ilustracji.

O samych wierszach chyba pisać nie trzeba prawda? Jedne mają bawić, zaś w innych ukryte są morały. Niepodważalnym plusem takich wierszy jest ich ponadczasowość. Niezależnie od wieku czytającego, przypadną mu do gustu i takie wspólne czytanie może być rewelacyjną zabawą. Wierszyków jest sporo, można nimi zająć czas w dzień lub podczytywać przed snem.

Na zakończenie

Nam się Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach bardzo podoba. Dużo przy nich zabawy, odgrywania scenek i śmiechu. Dzieci żywo reagują na poszczególne teksty i chcą o nich rozmawiać. Czy może być dla książki lepsza rekomendacja? Wszak nie ma nic lepszego niż książka i dobra zabawa.

Wielkimi krokami zbliżają się święta i sama po sobie wiem, że rozpoczyna się sezon na prezentowe zakupy. Z czystym sumieniem wraz z Potworkami polecamy tytuł Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach. Dla dorosłych może być miłą wycieczką w przeszłość, a dla najmłodszych ciekawą przygodą.

Piał kogucik: „Kukuryku!
Wstawaj rano, mój chłopczyku!”.
A chłopczyk się ze snu budzi,
Patrzy…. dużo chodzi ludzi;
Więc się szybko zrywa z łóżka,
By nie uszedł za leniuszka,
I rzekł: „Za twe kukuryku,
Dziękuję ci, koguciku”.

Autor: Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Jan Brzechwa, Stanisław Jachowicz
Tytuł: Paweł i Gaweł. Wiersze o dzieciach
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2020-03-25
Kategoria: wiersze dla dzieci
ISBN: 9788328072107
Liczba stron: 48
Ocena: 7/10

Ten post ma 9 komentarzy

 1. Koralina

  w takich książkach ja właśnie liczę na jakieś “nowości”. Też nie znam tych, które wymieniłaś, ale bardzo chętnie bym poznała i może któryś stałby się moim nowym ulubionym 😉

 2. Karolina Kosek

  uwielbiam takie książki, chociaż większość z tych wierszy mamy już na półce, to z chęcią tę też bym u siebie widziała 🙂

 3. Wędrówki po kuchni

  Ach Paweł i Gaweł – wspomnienie dzieciństwa 🙂 Wszystkie wiersze Brzechwy są fantastyczne

 4. Bielecki.es

  Bo jeśli pojawia się uśmiech to niewątpliwie była to świetna lektura dla młodych czytelników 😉

 5. Pojedztam.pl

  Tego typu wiersze są ponadczasowe i zawsze świetnie się sprawdzają w roli prezentu.

 6. kasiak

  Wiersze mojego dzieciństwa, super, chętnie do nich wrócę 🙂

 7. Katarzyna R

  Wiele pięknych i tradycyjnych wierszy w tym zbiorze 🙂 Uwielbiam je i chętnie czytałam je zawsze dzieciom

Dodaj komentarz