You are currently viewing Leopantera. Historia pewnej miłości Piotr Wilkoń

Leopantera. Historia pewnej miłości Piotr Wilkoń

Jest jedno uczucie, które należy do tych skomplikowanych. Nie ma dla niego granic i nie patrzy na różnice, czy niedopasowania. Przychodzi nagle lub po cichutku. Rozgaszcza się w naszych sercach i często wszystko komplikuje. Dla miłości jednak warto być odważnym i stanowczym, nawet gdyby trzeba zaryzykować i pokonać przeciwności losu.

Zarys fabuły

Leopard Bruno jest bardzo nieśmiały, spokojny i cichy. Właśnie po raz pierwszy udał się na polowanie i spotyka na nim dziką i odważną panterę Lise. Chociaż różnią się jak dzień i noc, to rodzi się między nimi nić przyjaźni i spędzają ze sobą bardzo dużo czasu. Gdy leopard chce przedstawić panterę rodzicom, ta ucieka i zaczyna unikać Bruno. Jest mu smutno i bardzo tęskni za Lisą, czy jeszcze kiedyś zobaczy swoją ukochaną?

Leopantera zachwyciła mnie swoją okładką. Jest taka piękna i wzruszająca, że nie mogłam pozostać obojętna na ten tytuł. Tym bardziej że i opis gwarantował urocza opowieść z niezwykle ważnym morałem. Czy faktycznie tak było?

Słów kilka o szacie graficznej

Józef Wilkoń ma naprawdę charakterystyczną kreskę i to widać na każdej jego pracy. Wszystkie ilustracje zachwycają swoją tajemniczością, niepokojem, dusznym klimatem sawanny oraz zimnymi nocami. Przełamuje to jednak dobrem, nadzieją oraz szczęściem. Widać na rysunkach te wszystkie emocje, a otoczenie wręcz na nich ożywa. Są jak obrazy, na których łączy się rzeczywistość z nieco bajkowym klimatem.

Moje wrażenia

Piotr Wilkoń stworzył historię skupioną na jednym wątku, bez zbędnych wtrąceń i pobocznych tematów. Z subtelnością i delikatnością opisuje, jak rodzi się przyjaźń oraz miłość. Jednak to nie wszystko, bo oprócz tego przemyca w tej historii naukę o tolerancji dla tego, co inne. Na przykładzie tej niecodziennej dwójki pokazuje, że nasz wygląd nie ma wpływu na to, jacy jesteśmy. Mówi też o tym, że kochać możemy wszystkich, nie musimy być identyczni. Ważne, by się uzupełniać i być szczęśliwym. Leopantera to niby tylko trzydzieści dwie strony, a tak dużo tu emocji, wartości i pięknych obrazów.

Na zakończenie

Leopantera to tytuł, który można przeczytać szybko, ale warto poświęcić mu trochę czasu. Zachwyca swoją wyjątkowością, wydaniem oraz tym, co w sobie skrywa. Piękna historia, mnie wzruszyła i wywołała uśmiech na twarzy, ale też wprowadziła odrobinę w stan niepokoju i kusiła tajemniczością. Ten tytuł to nie tylko cudowna opowieść, ale również bardzo ważny przekaz. Miłość akceptuje nas w całości i jest warta pokonywania wszelkich przeszkód, nawet tych powstałych w naszych sercach i umysłach.

Książek o miłości dla dzieci i dorosłych powstało bardzo dużo, ale niektóre są niezwykle wyjątkowe. Leopantera jest jednym z takich tytułów. Warto go mieć w dziecięcej biblioteczce.

Autor: Piotr Wilkoń
Ilustrator: Józef Wilkoń
Tłumaczenie: Anna Urban
Tytuł: Leopantera. Historia pewnej miłości
Tytuł oryginału: Leopanther
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wydanie: I
Data wydania: 2020-10-21
Kategoria: lit. dziecięca (6+)
ISBN: 9788380088771
Liczba stron: 32


Ten post ma 6 komentarzy

 1. Zuzanna

  Przede wszystkim muszę napisać, że bardzo podoba mi się ilustracja na okładce. Dla samych rysunków mogłabym mieć tę książkę.

 2. Martyna K.

  Bardzo podobało mi się to wydanie i przesłanie płynące z tej lektury.

 3. dyedblonde

  jejku jaka urocz jest ta ilustracja 🙂 aż chciałabym ja mieć na swojej półce
  cudownego dnia

 4. Ala

  Mam tę książkę na swojej półce! Jest cudowna, ilustracje i fabuła na wielki plus. Dla mnie to piękna propozycja, naprawdę!

  Warto ją mieć w swoich zbiorach 🙂

 5. KonfabulaPL

  Mamy tę książeczkę na półce. Jest przepiękna i pod względem wizualnym, i treścią. Polecam ja każdemu.

 6. Aleksandra NS

  Uwielbiam takie książki i bardzo bym chciała i tą przeczytać. Muszę ją koniecznie zamówić i przeczytać razem z synkiem.

Dodaj komentarz