You are currently viewing “Słońce, wiatr i księżyc” Agata Czykierda-Grabowska

“Słońce, wiatr i księżyc” Agata Czykierda-Grabowska

Miłość rodząca się z przyjaźni zakrada się bardzo powoli. Nie widzisz jej, aż któregoś dnia budzisz się i nie potrafisz myśleć o niczym innym niż o tej jednej, jedynej osobie. Każdy twój krok prowadzi cię do niej. To jednocześnie cudowne i przerażające. [s. 189]

Niektóre spotkania zmieniają nas na zawsze. Stają się początkiem pięknej przyjaźni, wzajemnej troski oraz chwil pełnych rozmów, zabaw czy wspólnego milczenia oraz zrozumienia. Czujemy, że jesteśmy szczęśliwi i nie chcemy tego stracić, bo jak poradzić sobie z utratą czegoś, co jest najlepsze w twoim życiu?

Kaja i Paweł znają się od dziecka, ona jednak go nie kojarzy i dopiero gdy ten ratuje jej młodszego brata, zaczyna go zauważać. Dziewczyna wie, że nigdy nie będzie w stanie się mu odwdzięczyć, ale również zaczyna go bardzo lubić, tak samo, jak Paweł ją. Od tego momentu zaczynają się spotykać i nawiązuje się między nimi przyjaźń. Kaja spędza z nim każdą wolną chwilę, gdy tylko może wyrwać się na wieś, gdzie on mieszka i to właśnie te momenty są tymi najlepszymi, jakie przeżywa. Wspólne ogniska, spacery, rozmowy oraz troska mocno ich zbliżają i chociaż każde lato kiedyś się kończy, to zawsze byli pewni, że czeka ich następne. Pewnego razu coś jednak się dzieje i ich kontakt urywa się na sześć długich lat. Czy spotkają się ponownie i będą umieć wyjaśnić sobie wszystko?

Agata Czykierda-Grabowska jest jedną z tych autorek, po której powieści sięgam w ciemno i niemal od razu je pochłaniam. Jest dla mnie pewnikiem dobrej historii oraz zawartych w niej emocjach. Słońce, wiatr i księżyc to jej najnowsza powieść, która już jutro ma swoją premierę. Czy warto udać się po nią do księgarni?

To, co lubię w książkach tej autorki to realizm. Za każdym razem tworzy historię, która może dziać się naprawdę. Co lepsze każda z jej książek jest inna i przez to wyjątkowa, Agata nie boi się poruszać trudnych tematów, które wplata w historie miłosne i zawsze opisuje rzeczywistość ze wszystkimi plusami oraz minusami. Pokazuje jakie piękne i brudne zarazem może być życie i nigdy nie będzie tak, że zawsze otoczymy się wyłącznie dobrem. Uwielbiam u niej również to, że nic nie dzieje się zbyt szybko, a bohaterowie przebywają długą drogę do wspólnego bycia razem. Daje im czas na poznawanie się, błędy i przekonanie się, co do swoich uczuć. Słońce, wiatr i księżyc jest tego doskonałym przykładem. Główni bohaterowie znają się wiele lat, ale jak to bywa w życiu, tracą kontakt na długi czas, bo nastoletnia brawura nie pozwala im spokojnie porozmawiać. Los jednak daje im szansę i tylko od nich zależy czy odważą się na szczerość. Powieściopisarka snuje powolną opowieść pełną emocji, pięknych opisów wsi z jej plusami oraz minusami, oraz wydarzeń, które wciągają i nie pozwalają odłożyć książki na później.

Polubiłam Kaję za to, że będąc roztrzepaną nastolatką, która ma swoje humorki, potrafi też zająć się młodszym bratem, pomóc dziadkom w gospodarstwie i czerpać z tego radość. Nie jest aniołkiem i potrafi zaszaleć z przyjaciółmi, ale zna granice i gdy coś zbroi ponosi tego konsekwencje. Docenia, co ma i jest oddaną przyjaciółką. Miło było obserwować, jak dorasta i się zmienia. To samo tyczy się Pawła, który nie ma łatwego życia, a jednak potrafi się śmiać, być dobrym i nie robić głupstw. Ta dwójka idealnie się dogaduje i rozumie, potrafią sobie dokuczać, ale również wzajemnie wspierać. Jestem zachwycona ich charakterystyką oraz opisem relacji.

Słońce, wiatr i księżyc dzieje się na przełomie kilku lat, co bardzo mi się podobało. Wszystko ma swój czas oraz miejsce, więź łącząca Kaję i Pawła umacnia się powoli, nie ma nagłego wybuchu uczuć. Cokolwiek się między nimi dzieje przychodzi niespiesznie, wręcz czasem niezauważalnie, po prostu nagle czują, że to już coś innego. Łatwo było mi zatopić się w tej historii i wraz z bohaterami przeżywać każdy moment i czuć to, co oni. Agata Czykierda-Grabowska przeniosła mnie do dzieciństwa, gdy wraz z innymi dziećmi ginęło się na całe dni na wiosce i przeżywało przygody lub leżało w trawie czy nad wodą ciesząc się spokojem oraz beztroską. Ta książka jednak to nie tylko opis rodzącego się uczucia, czy życia na wsi, ale również poruszenie tematu przemocy, braku reakcji ludzi na krzywdę innych, bezkarności prześladowców. Czyli jak zwykle autorka ukazała słodko-gorzkie życie i zrobiła to rewelacyjnie.

Myślę, że Słońce, wiatr i księżyc jest skierowane do osób, które lubią taki niespieszny rozwój sytuacji, mają romantyczną duszę i są fanami życiowych powieści oraz samego stylu pisania autorki. Ja jestem zachwycona i oczarowana emocjami, klimatem oraz samą fabułą.

Autor: Agata Czykierda-Grabowska
Tytuł: Słońce, wiatr i księżyc
Wydawnictwo: Filia
Wydanie: I
Data wydania: 2019-08-07
Kategoria: romans
ISBN: 9788380757561
Liczba stron: 380
Ocena: 8/10

Ten post ma 10 komentarzy

 1. Asia

  Bardzo ciekawa recenzja zachęciłaś mnie do sięgnięcia po tą książkę. Lubię takie historię 😉

 2. Aleksandra_B

  Samo to, że znają się od dłuższego czasu i na pewnym etapie życia tracą ze sobą kontakt mocno kojarzy mi się z „Jedynym takim miejscem”, gdzie też doszło do takiej rozłąki. Widzę jednak, iż historie się od siebie różnią, a swojskość tej do mnie przemawia. Chętnie bym dała jej szansę.

 3. Wiejska Biblioteczka

  Uwielbiam Jej twórczość, więc i z tą pozycją zapewne niebawem się zapoznam. Recenzja zachęcająca.

 4. Agnieszka Kaniuk

  Autorka jest również Jedną z moich ulubionych polskich pisarek, dlatego na pewno przeczytam tę książkę.
  Z niecierpliwością oczekuję na swój egzemplarz.
  Dziękuję za świetną recenzję i wspaniałe zdjęcia. 😊

 5. Natalia Pych

  A ja się postanowilam wstrzymać właśnie z tą książką. Poczekam na kilka innych i zrobię sobie maraton z twórczościa Agaty 🙂

 6. Marta

  Uwielbiam takie klimaty. Niemalże czuje bajkowosc i miłość płynąca zarówno z twojej recenzji, jak i z samej powieści

Dodaj komentarz