You are currently viewing “Nauka czytania” Agnieszka Łubkowska

“Nauka czytania” Agnieszka Łubkowska

Na pewnym etapie życia, przychodzi czas na naukę czytania. Jednak aby zacząć składać literki w słowa, a następnie w zdania trzeba najpierw poznać alfabet. Jak się czasem okazuje, nie zawsze jest to takie proste i należy połączyć naukę z zabawą. Czy może coś nam w tym pomóc?

Na pomoc zainteresowanym przychodzi Agnieszka Łubkowska ze swoją najnowszą książką – Nauka czytania. Pozycja ta jest skierowana dla dzieci, które dopiero zaczynają czytać i dla tych, które już czytają, ale mają jeszcze z tym problem. Książka jest podzielona na trzy rozdziały: w pierwszym rozdziale autorka skupia się na nauce liter oraz dwuznaczników, drugi mówi o opanowaniu sylab, trzeci zaś o nauce czytania całych słów. Dodatkowo cała publikacja pomaga kształtować słuch fonemowy.

Kiedy tylko zobaczyłam w zapowiedziach ten tytuł, od razu wiedziałam, że musi się on znaleźć w biblioteczce moich potworków. Zaraz po otrzymaniu zabraliśmy się za przeglądanie i sprawdzanie tego, co w sobie zawiera. Jak Nauka czytania została przez nas przyjęta?

Muszę przyznać, że książka zachwyca od pierwszych chwil. Twarda okładka, gruby papier, wyraźna czcionka i duże odstępy między linijkami oraz piękne ilustracje Joanny Kłos. Wszystko to sprawia, że już samo przeglądanie jest bardzo przyjemne i co ważniejsze – Nauka czytania przetrwa wielokrotne przeglądanie i wertowanie.

Co do samej zawartości, w części o nauce liter każda litera ma swoją stronę i została zapisana w dużej oraz małej formie. To pozwala wodzić dzieciom po ich wzorze, ucząc się przy tym ich kształtu. Obok znajdują się obrazki rzeczy, w których występuje dana litera, a także takie, gdzie jej nie ma oraz krótka historyjka, z występującą daną literą. Dzięki temu ćwiczy się słuch fonemowy, a także rozpoznawanie i utrwalanie wyglądu litery. W nauce sylab autorka pokazuje, jak w przyjemny sposób zaznajomić młodego przyszłego czytelnika z umiejętnością łączenia liter w proste sylaby oraz jak podzielić wyrazy na sylaby (np. przy pomocy zabawy z klaskaniem podczas sylabizowania wyrazu). Ostatnia część to zbiór kilkunastu tekstów, wspomagające naukę czytania całych wyrazów.

Każda z części zawiera dużo ćwiczeń wspomagających nauczanie, koncentracje oraz wyciszenie. Agnieszka Łubkowska pokazuje, jak ważne jest to, by dziecko było rozluźnione, chętne do nauki i dobrze się przy tym bawiło. My jesteśmy tym tytułem zachwyceni, dzieci są pełne zapału do nauki, chętnie współpracują, nawet jeśli czasami chcą tylko posłuchać samych historyjek.

Osobiście mogę napisać, że Nauka czytania to świetna publikacja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego początkującego czytelnika. Świetnie wydana, uczy oraz bawi.

Autor: Agnieszka Łubkowska
Tytuł: Nauka czytania
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wydanie: I
Data wydania: 2019-03-13
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788310134752
Liczba stron: 208
Ocena: 8/10

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Marysia K

    Idealna dla mojej córki która kończy właśnie zerówkę a od września zaczyna przygodę ze szkołą 🙂

  2. Martyna

    Bardzo ciekawa książka dla małych czytelników 🙂

Dodaj komentarz