You are currently viewing Propozycja dżentelmena Julia Quinn

Propozycja dżentelmena Julia Quinn

– Mogę żyć z twoją nienawiścią – wyszeptał do zamkniętych drzwi. – Ale nie mogę żyć bez ciebie.*

Miłość przychodzi nieproszona. Wybiera sobie kogoś i rozgaszcza się w sercach. Za nic ma wszelkie podziały i przeciwności. Sprawia, że nie liczą się żadne przeszkody ani opinia innych. Liczy się tylko to uczucie, bo dla niego warto zaryzykować wszystko. Tylko czy zrobimy to w odpowiednim czasie?

Zarys fabuły

Sophie Beckett żyje w czasach, kiedy nieślubne dzieci nie mają łatwego życia. Jako nieślubna córka hrabiego, który oświadczył, że jest jego wychowanicą, wiedziała o tym najlepiej. Mężczyzna zapewniał jej dach nad głową i wychowanie, ale skąpił swojej uwagi. Kiedy okazało się, że hrabia bierze ślub, dziewczynka liczyła, że w końcu będzie miała rodzinę. Szybko jednak dociera do niej, że macocha i jej córki nie są do niej przychylnie nastawieni. A gdy umiera hrabia, robi się jeszcze gorzej, Sophie zostaje pokojówką, którą hrabina pomiata i wykorzystuje. Pewnego dnia z pomocą innych służących udaje się na bal maskowy Lady Bridgerton i tam spotyka jej syna Benedicta. Tych dwoje od razu do siebie ciągnie, ale kobieta wie, że nie ma możliwości by kiedykolwiek coś między nimi było.

Propozycja dżentelmena to już trzeci tom serii Bridgertonowie. Poprzednie dwa tomy bardzo mi się podobały i byłam ciekawa, czym uraczy mnie kolejna para. Przyznam, że byłam ciekawa tego porównania do słynnej baśni o Kopciuszku. Jak to wyszło?

Moje wrażenia

Faktycznie, łatwo tutaj na początku dopatrzyć się podobieństwa do Kopciuszka, macocha, złe siostry, bal, książę też by się znalazł. Jednak to chyba jedyne nawiązania. Reszta to już całkowity pomysł autorki, który udał się bardzo dobrze. Co prawda nie ma tutaj zbyt dużej ilości zdarzeń i zwrotów akcji, bo fabuła toczy się wokół relacji między bohaterami oraz pochodzenia Sophie. Julia Quinn stworzyła historię pełną emocji, budowała napięcie, tworzyła sceny zabawne, poruszające i te z odrobiną pikanterii. Wszystko dostosowane do czasów, w jakich historia się toczy. Zadbała o opisy zwyczajów, stylu życia oraz ubiorów.

Słów kilka o bohaterach

Polubiłam Sophie i Benedicta, chyba najbardziej z tych trzech dotąd poznanych par. Podobało mi się to jacy są i jak tworzy się między nimi nić relacji. Zazwyczaj irytuje mnie, gdy bohaterowie nie potrafią się zdecydować i ze sobą szczerze porozmawiać, a tutaj wręcz czekałam, kiedy znowu zaczną wokół siebie krążyć i ze sobą walczyć. Bawiły mnie ich przepychanki i docinanie sobie, ale byłam też zauroczona wzajemną troską oraz uczuciem. To wszystko było takie… na miejscu. Czułam, że jest dobrze.

Na zakończenie

Trochę żałuję, że mam już książkę za sobą. Tak dobrze mi się ją czytało, że pochłonęłam ja praktycznie na raz. Propozycja dżentelmena to kolejny udany tom, w którym jest dużo uczuć i zawirowań rodzinnych oraz miłosnych. To też fajny obraz z czasów regencji. Lubię ten lekki styl pisania powieściopisarki. Jej podejście do uczuć, poczucie humoru i to, że tak dba o różnorodność charakterów. Zżyłam się z tą dwójką, kibicowałam im i przy tym świetnie się bawiłam. Z pewnością będę wracać do tej historii.

Jeśli lubicie romanse historyczne, w których jest dużo emocji, śmiechu i wzruszeń, to polecam. Propozycja dżentelmena idealnie sprawdzi się na leniwe popołudnie lub gorszy dzień.

Autor: Julia Quinn
Tłumaczenie: Katarzyna Krawczyk, Agnieszka Kowalska
Tytuł: Propozycja dżentelmena
Tytuł oryginału: An offer from a gentleman
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: I
Data wydania: 2021-05-18
Kategoria: romans historyczny
ISBN: 9788382022223
Liczba stron: 472

Bridgertonowie
Mój książę | Ktoś mnie pokochał | Propozycja dżentelmena | Miłosne tajemnice | Oświadczyny | Grzesznik nawrócony | Magia pocałunku | Ślubny skandal | The Bridgertons: Happily Ever After

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Martyna K.

  Nie czytałam jeszcze tego cyklu. Oglądałam tylko serial na podstawie pierwszej części.

 2. dyedblonde

  po ksiązki z historycznym tłem raczej bardzo bardzo rzadko sięgam, to nie moje klimaty, wolę to co tu i teraz

 3. Agu

  Planuję zabrać się za tę serię, ale jakoś mi nie po drodze. Może uda się znaleźć w wersji audio.

 4. Adrianna Andrzejewska

  Stosunkowo rzadko sięgam po książki związane z serialami na Netflixie, ale parę razy zostałam miło zaskoczona, więc może i tym razem tak będzie. Ogólnie zauważyłam, że chyba tylko Wydawnictwo Zysk i S-ka posiada takowe pozycje.

 5. Ala

  Mam w planach zabrać się za tą serię zarówno za książkę jak i serial na Netfilxie. Jest w planach, pewnie na jesień, bo teraz coraz cieplej się robi, więc staramy się więcej przebywać na zewnątrz 🙂

 6. Angela

  Odnoszę wrażenie że po uzyskaniu przez serial kulkowości wszystko kręci się w oku niego. Książki, piosenki, musicale. Oezynzam szczerze, że nie oglądałam serialu i nie mam zamiaru, jednak książkę przeczytam. Nie dlatego że jest związana z serialem, a dlatego że mnie zainteresowała.

Dodaj komentarz