You are currently viewing Cztery książeczki od wydawnictwa Wilga

Cztery książeczki od wydawnictwa Wilga

Mówi się, że człowiek uczy, się całe życie. Prawdą jest jednak, iż najlepiej, gdy zaczynamy uczyć się świata oraz wartości, jakimi warto się w nim kierować od najmłodszych lat. Co może być lepszym początkiem rozmów na ten temat niż książki z przekazem ukrytym pośród wspaniałych przygód?

Wielki dzień Małej Króliczki

Tytułowa Mała Króliczka pewnego dnia wraz ze swoim dziadkiem przemierza łąkę oraz las i odwiedza innych mieszkańców. U każdego coś się dzieje, dlatego też dziadek z wnuczką chętnie proponują pomoc, by wesprzeć sąsiadów. Autorka swoją książeczką pokazuje, jak ważna jest pomoc innym i że czasem do tego nie trzeba trudnych rozwiązań. Czasem wystarczy się rozejrzeć i wykorzystać to, co jest w naszym zasięgu, by znaleźć rozwiązanie.

Moja wspaniała przyjaciółka

Lenka i Lula, chociaż bardzo różne, są najlepszymi przyjaciółkami. Pomimo tego, że każda ma inne zainteresowania, świetnie się dogadują i spędzają razem czas. Jednak pewnego dnia nad ich przyjaźnią pokazują się czarne chmury i dziewczynki od tego momentu bawią się osobno. Tą historią Polly Ho-Yen pokazuje, że bycie sobą i posiadanie innych zainteresowań nie jest niczym złym oraz to, że nawet najlepsi przyjaciele mogą się czasem posprzeczać. Ważne jest, by akceptować kogoś takim jakim jest oraz potrafić przeprosić i wybaczyć.

Dom na górze

Pewnego dnia Yasmeen znajduje w dżungli małego niedźwiadka, ale wie, że mieszkańcy wioski będą się go bali, więc ukrywa go i się nim zajmuje. Po pewnym czasie ludzie decydują się odrodzić od tego, co nieznane i w tym momencie dziewczynka wraz ze swoim nietypowym przyjacielem wyrusza w drogę, by znaleźć swoje miejsce na ziemi. Ali Standish stworzyła liryczną historię, która pokazuje, że warto mieć otwarte serce oraz to, że nieznane nie jest niczym złym.

Zaginiona Księgarnia

Milly to zapalona młoda czytelniczka. Ma nawet swoją ulubioną księgarni, w której pani Minty urządza spotkania i wie wszystko o książkach. Dziewczynka zawsze chętnie tam chodzi i nie wyobraża sobie, że tego miejsca nie ma. Niestety pewnego dnia księgarnia zostaje zamknięta i nikt nie wie, co się dzieje z panią Minty ani czy jeszcze kiedyś księgarnia będzie otwarta. Katie Clapham stworzyła przecudowną historię, która pokazuje, jak wielkie znaczenie mogą mieć książki w życiu każdego z nas, przypomina również, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji.

Kiedy tylko zobaczyłam te cztery książeczki od wydawnictwa Wilga, nie mogłam się im oprzeć i bez chwili wahania nabyłam je… dla (nie)moich diabolątek. No dobrze, dla siebie też. Czy było warto się na nie skusić?

Zdecydowanie tak. Książeczki zachwycają od pierwszego spojrzenia na nie. Szata graficzna każdej z nich jest inna i na swój sposób wyjątkowa. Wszystkie cztery ilustratorki wykonały świetną robotę, ilustracje znajdujące się na każdej stronie idealnie uzupełniają się z treścią, a wręcz są jej dopełnieniem pozwalającym młodszemu słuchaczowi/czytelnikowi wyobrazić sobie opowiadaną historię. Jesteśmy zachwyceni i kolorystyką i kreską, dużym plusem jest też dość spora czcionka, która może ułatwić pierwsze samodzielne próby czytania. Muszę jednak przyznać, że w przypadku dwóch książeczek kolor czcionki został niezbyt przemyślany i zlewa się z ilustracjami, co utrudnia czytanie. Dorosły ma problem z zauważeniem i odczytaniem na tych stronach tekstu, a co dopiero mały czytelnik. Chodzi mi o Zaginioną księgarnię (str. 18, 19, 30 i 31) oraz Dom na górze (str. 10, 11, 12, 14 i 15), strasznie nad tym ubolewam, bo te dwie właśnie najbardziej przypadły mi do gustu.

Poza tym jednym mankamentem uważam, że książeczki są idealne dla dzieci od 5 roku życia, a nawet i nieco młodszych. Chociaż muszę przyznać, że Dom na górze może być dla dzieci nieco zbyt trudną książką z mocno ukrytym przekazem. Jednak każda z nich potrafi wciągnąć w swój świat i zachwycić wydarzeniami, a co ważniejsze zawarty w nich przekaz stanowi dobry wstęp do rozmowy o wybaczaniu, pomaganiu, spełnianiu marzeń oraz o tym, by nie oceniać po wyglądzie i mieć otwarte serce.

Te cztery książeczki są naprawdę ciekawe i wartościowe. Nie tylko dostarczają dobrej zabawy, ale też motywują dzieci do zadawania pytań. Diabełki polecają wraz ze mną, czyli książeczki zostały zaakceptowane.

Autor: Swapna Haddow, Polly Ho-Yen, Ali Standish, Katie Clapham
Ilustracje: Alison Friend, Binny Talib, Alette Straathof, Kirsti Beautyman
Tytuł: Wielki dzień Małej Króliczki, Moja wspaniała przyjaciółka, Dom na górze, Zaginiona Księgarnia
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: 1
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788328061330, 9788328061347, 9788328061323, 9788328061354
Liczba stron: 82, 82, 96, 84
Ocena: 7/10, 7/10, 8/10, 10/10

Dodaj komentarz