[PRZEDPREMIEROWO] Pod skórą


Mówi się, że śmierć to koniec. Jeśli tak  jest w rzeczywistości,  to dlaczego wraz z nią nie znika też miłość? Dlaczego, gdy ktoś umiera, nie możemy wyrzucić go z serca? I dlaczego śmierć nie zabiera ze sobą bólu i rozpaczy?*
Boli, gdy zawodzą nas ci, na których polegamy, czujemy jeszcze większe rozczarowanie, kiedy zdradzają nas najbliżsi. Osoby, którym wierzymy bezgranicznie i się im zwierzamy, bo ufamy, że zachowają to dla siebie… Chcemy wtedy zapomnieć, odciąć się i wywalić ich ze swojego życia, z pamięci… Tylko czy tak się da?
Kilka lat temu Oskara spotkała straszna tragedia, a nawet dwie. Utracił bliską mu osobę i został zdradzony przez najbliższych przyjaciół. Odciął się od nich i zaraz po ukończeniu szkoły wyjechał za pracą. Teraz wraca do domu, by go wyremontować i międzyczasie pomóc znajomemu w klubie. Nie podejrzewał, że tak szybko zetknie się z tymi, którzy go tak zranili i że będzie nadal coś czuł. Zwłaszcza do Ady, dziewczyny, do której ma największy żal i która cały czas upiera się, że nie mogłaby go tak skrzywdzić. Po tak długim czasie, kiedy opadły już emocje do Oskara dociera, że to może być prawda i jego nienawiść była bezpodstawna. Tylko jeśli nie ona, to kto? Czy chłopak odkryje prawdę i da radę na nowo zaufać?
Znam wszystkie wydane powieści Agaty Czykierdy-Grabowskiej i jestem ich wielką fanką. Uwielbiam jej styl pisania, tworzonych przez nią bohaterów i emocje. Myślałam, że wiem już, czego mogę spodziewać się po jej twórczości, ale nic jednak nie przygotowało mnie na to, co zastałam w Pod skórą
Nie było nad nimi nieba, a pod nimi  nie było ziemi.*
Ten tytuł jest zupełnie inny niż poprzednie książki Agaty, chociaż w Jak powietrze opisuje trudne tematy i porusza realnością, to Pod skórą zostało napisane w mocniejszym, mniej słodkim stylu. To historia ludzi dotkniętych dramatem, z uknutą perfidnie intrygą, która zraniła nie tylko główny cel, ale i innych w najbliższym otoczeniu. To opowieść o walce z poczuciem krzywdy i osamotnienia. Odczuwaniu winy, pragnieniu, by wybaczyć, odkryć prawdę i o chwilach grozy. Agata Czykierda – Grabowska stworzyła historię dopracowaną i przemyślaną, z elementami układanki, które przez długi czas do siebie nie pasują, a czytelnik wraz z bohaterem usilnie próbuje dociec prawdy. Nie można autorce odmówić również umiejętnego opisywania emocji, wplatania w dialogi i przemyślenia pięknych myśli. Pod skórą pochłania, nie pozwala się nudzić w trakcie czytania ani przerwać śledzenia fabuły, chociażby na chwilę.
Autorka na przykładzie Ady i Oskara pokazała, jak trudno jest zapomnieć o przeszłości. O tym, co łączyło i co ich podzieliło. Pokazuje, jak silne może być uczucie, a zarazem wybaczenie i zaufanie na nowo. Kierowanie się emocjami bywa zgubne, o czym przekonali się bohaterowie, ale prawdziwą sztuką nie było ich uspokojenie, a wybaczenie, danie szansy i walka o to, co może być. Zarówno ta dwójka, jak i pozostałe postacie zostały przedstawione realnie, każdy był ważny i miał swoją rolę do odegrania. Różni, z wadami i zaletami, kierujący się uczuciami, przez co mogą popełniać straszne i nieodwracalne błędy.
To najlepsza książka w dorobku pisarskim Agaty, zaskoczyła mnie nią i sprawiła, że cały czas siedzi mi ona w głowie i sercu. Pochłonęła mnie od pierwszych stron, nie mogłam się od niej oderwać i z każdą stroną coraz bardziej chciałam dotrzeć jak najszybciej do końca, a jednocześnie pragnęłam, by czytanie trwało jak najdłużej.  Cieszę się, że autorka nie skupiła się tylko na ich uczuciu, ale zagłębiła się w powstałe problemy, poboczne, ale ważne dla całości wątki i życie bohaterów. Jacy byli, jacy się stali. Zżyłam się z nimi, przeżywałam każdą chwilę i trzymałam kciuki, by wszystko skończyło się tak jak powinno. Pod skórą bawi i wzrusza, ale najbardziej porusza tym, co autorka przekazuje i w jaki sposób to robi. Zachwyt, ogromny zachwyt i brawa za napisanie czegoś tak życiowego i pełnego feerii emocji.
Pod skórą sprawi, że na twojej twarzy będą lśnić łzy, łzy wywołane śmiechem i bólem płynącym z głębi duszy. Bo emocje towarzyszące bohaterom staną się twoimi, wraz z nimi będziesz cierpieć, z nimi zawalczysz o zrozumienie, wybaczenie i zaufanie. Ta historia tobą zawładnie. Na zawsze zapadnie w pamięć, wejdzie pod skórę i tam pozostanie, by karmić cię emocjami.
(…) nad uczuciami  nie można zapanować. Nie można ich  kontrolować.  Nie  da  się  ich  wzbudzić  na  zawołanie,  tak  jak  nie można ich uciszyć na życzenie. Czasami podkradają się do ciebie znienacka, a innym razem są z tobą od  zawsze. Jego  uczucia  były  w  nim  od  zawsze.  Od  momentu,  w  którym  ją  zobaczył.*

Jeśli Was przekonałam do sięgnięcia po Pod skórą, to zachęcam do kupowania i dzielenia się z Autorką swoimi opiniami na jej fanpejdzu, to dla niej bardzo ważne, bo ta książka jest też projektem. Próbą poradzenia sobie wydania książki bez pomocy  jakiegokolwiek wydawnictwa. Z tego powodu Pod skórą będzie do kupienia TYLKO W JEDNEJ KSIĘGARNI – nieprzeczytane.pl. Przedsprzedaż rusza już od 21.08!

Autor: Agata Czykierda Grabowska
Tytuł: Pod skórą
Wydawnictwo:
Wydanie: I
Data wydania: 2017-09-13
Kategoria: new adult
ISBN: 9788394850203 
Liczba stron: 382
Ocena: 10/10

Dodaj komentarz