Wiedźmą być, ach wiedźmą być… ;) („Wiedźma.com.pl” – Ewa Białołęcka)

            „Normalna kobieta boi się myszy, pająków i zmarszczek. Normalne kobiety boją się też duchów.
Nigdy nie twierdziłam, że jestem normalna.”*
            Przypuśćmy, że dostajesz tajemniczy spadek od ciotki, o której istnieniu nie było nic wiadomo. Udajesz się do małej miejscowość, której nawet na mapie nie uświadczysz. W której to mieszkańcy  na wzmiankę o owej kobiecie zmieniali się diametralnie… Bonusowo dodajmy widzenie zmarłych… To Ci się spadek trafił, co nie?
            Reszka w dokumentach widniejąca jako Krystyna Szyft. Na co dzień matka swego dziecka zwanego Młodym oraz córka swoich rodziców. Żyje  jak to w tych czasach od wypłaty do wypłaty. Do czasu otrzymania spadku jej życie przebiegało monotonnie. Jednak gdy udaje się do Czcionki wszystko przewraca się do góry nogami i niewiadomo jakby się broniła nijak nie może odciąć się od tego miejsca,  jego mieszkańców żyjących i nie żyjących oraz przeklętego wiele razy już wspominanego spadku. Co takiego przydarzyło się Reszce musicie odkryć sami…
            O książce tej naczytałam się wielu pozytywnych opinii, co spowodowało, że moja ciekawość osiągnęła poziom wrzenia. Postanowiłam, że muszę ją przeczytać. Pierwsze kroki poczyniłam i pozostało czekać. Gdy już miałam ją w swoich łapkach dopadły mnie macki wątpliwości, ale odważnie zaczęłam czytać i… co się uśmiałam to moje! Czego potrzeba dobrej książce? Dobrej i ciekawej fabuły, to jasne. Następnie czas i miejsce akcji, oraz umiejętność przyciągnięcia do swojego dzieła czytelnika. No i bohaterowie rzecz jasna! Nie możemy zapomnieć o bohaterach, którzy są najbardziej istotni. Dodajmy do tego magię i ogromną dawkę humoru. Oto przepis na książkę, która pochłonie Cię bez reszty. Przy której zapomnisz o wszystkim, a wieczór zamieni się w wczesny ranek. Właśnie tak było ze mną, z trudem się od niej odrywałam gdy musiałam . Kiedy po nią sięgałam nie liczyło się nic po za nią, a już szczególnie czas, który upływał. Musiałam poznać zakończenie i już.
            Co mnie ujęło w „Wiedźmie…”? A no chyba najbardziej styl pisania, którym posługuje się pani Białołęka. Standardowo co kilka minut wybuchałam nie pohamowanym śmiechem i nie mogłam się uspokoić.  Naprawdę. Już dawno nie czytałam TAKIEJ książki. Choć jakby tak się zastanowić to jeszcze nigdy czegoś takiego nie czytałam. I szczerze tego żałuję. Tutaj nie spotkamy zbędnych i przydługich wstępów czy opisów. W ręcz przeciwnie wszystko jest tak jak powinno. Dialogi są… nie wiem jak to napisać. W sumie to najbardziej pasuje tu słowo ironiczne, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Główna bohaterka z miejsca zdobyła moją sympatię za swój sposób bycia. Nie zwracała uwagi na to co i kto o niej myśli. Żyła według swoich zasad i dobrze jej z tym było. Nawet w najgorszych i straszniejszych chwilach sprawiła, że sytuacja stawała się w jakiś sposób… komiczna. Prawdę mówiąc wszystkie postacie w powieści miały „duszę”. Powieściopisarka każdej z osobna poświęciła jakiś czas by stały się realne. Rzadko spotykane, ale mile widziane.
Ewa Białołęcka połączyła świat realny z magicznym, ale zrobiła to tak umiejętnie iż nie odczuwało się tej sztuczności i tego, że coś było opisywane na siłę. Miało się wrażenie jakby to było naprawdę realne. Bez wątpienia również na pochwałę zasługują opisy miejsc, w których dzieje się akcja. Bez trudu wyobrażałam sobie Czcionkę – miejsce zapomniane przez ludzi i zatrzymane w czasie. Miejsce gdzie rozwój techniki dociera ostatni.
To moje pierwsze, ale na pewno nie ostatnie spotkanie z twórczością tej Pani. Książka zapewniła mi niesamowitą dawkę śmiechu. Ubawiłam się do łez. Pozycję tę powinien przeczytać każdy, kto lubi fantastykę oraz niesamowite poczucie humoru. „Wiedźma.com.pl” będzie jedną z najlepszych książek przeczytanych prze ze mnie w tym roku. Szczerze żałuję, że muszę posłać ją dalej ponieważ chętnie widziałabym ją u siebie na półce. Na szczęście nic straconego i prędzej czy później nabędę swój egzemplarz. Polecam, naprawdę warto!
„O rany, ten facet sypia w T-shircie z Puchatkiem! Ja też taki chcę!”**
Książę przeczytałamdzięki akcji “Włóczykijka”
 
*str. 49
**str. 167
Autor: Ewa Białołęcka
Tytuł: Wiedźma.com.pl
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: luty 2008

Liczba stron: 360

Ten post ma 21 komentarzy

 1. widzę, że już przeczytałaś książkę 🙂
  potwierdzam – jest świetna 🙂
  mnie ujął cytat z makaronem i jego bonusem do ataku ;]
  pozdrawiam!

 2. Ewa

  To już chyba druga recenzja tej książki jaką czytam. Muszę ją zapamiętać, bo niewiele jest takich tytułów, przy których można się rozerwać. 🙂

 3. Querida

  Czytałam tę książkę parę lat temu i miło ją wspominam. 🙂

 4. Aleksnadra

  Świetna recenzja, wysoka nota, wybuchy śmiechu…Muszę ją mieć 🙂

 5. finkaa

  Przyznaję, że nie słyszałam wcześniej ani o autorce, ani o tej książce. Wierzę Ci jednak na słowo, że "Wiedźma" jest kapitalna. Tym bardziej, że wydana przez fabrykę słów, a oni same rewelacje wydawają chyba.

  1. To moja pierwsza książka wydana przez to wydawnictwo więc nie wiem, ale zapewniam, że ta jest warta grzechu 😀

 6. Catalina

  Zapowiada się świetnie – nie dość, że fantasy, to jeszcze ze sporą dawką humoru 😉

 7. Ola

  Cześć. Mam pytanie. W jaki sposób zdobywasz te wszystkie książki, które recenzujesz? Kupujesz większość? Dowiedziałam się, że pożyczasz. Ale oglądając Twoje ogromne stosy nie mogę się nadziwić 🙂 W jaki sposób jeszcze zdobywasz tak imponującą ilość.?

 8. Ola

  Dla mnie ważne, ponieważ ja wypożyczam z biblioteki, a nie zawsze jest każda książka, którą chcę przeczytać, a kupować nie chcę, bo to dużo pieniędzy trzeba wydać. A jeszcze problemem jest u mnie to, że żadna moja koleżanka nie czyta książek, więc o pożyczaniu mogę zapomnieć. Dlatego pytam o inne sposoby zdobywania książek 🙂

  1. Rozumiem 😉 No niestety wszystko co robię by nabyć książkę w jakiś sposób wiąże się z kosztami. Ja po prostu kocham czytać i wolę wydać pieniądze na książki, a potem jeśli nie chce ich zatrzymać to się wymieniam z innymi lub je sprzedaje 😉

  2. Ola

   No więc na razie musi mi wystarczyć to co mogę zdobyć w bibliotece 😉

 9. Paula

  Muszę przeczytać tę książkę, ale pewnie minie trochę czasu zanim będzie w mojej bibliotece…

 10. Karolina Kosek

  nie słyszałam o tej książce, ale bardzo mnie zaciekawiłaś, więc chętnie bym się skusiła

Dodaj komentarz