[ChristmasBooks] “Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” Monika Utnik-Strugała

[ChristmasBooks] “Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” Monika Utnik-Strugała

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najmagiczniejszych okresów w roku. Już od listopada z każdym kolejnym dniem pojawia się coraz więcej elementów wprowadzających nas w ten magiczny klimat, a my powolutku zaczynamy celebrować tradycje z nimi związane. Każdy kraj ma swoje zwyczaje i jest ich tak dużo, że wszyscy mogą mieć te swoje jedyne i ulubione. O naszych opowiadać za bardzo nie trzeba, ale geneza ich powstania może być bardzo ciekawa. No i kto nie chce wiedzieć, jak i dlaczego właśnie tak inne kraje obchodzą te świąteczne dni?

Idą święta! to prawdziwa encyklopedia wiedzy na temat świąt i wszystkiego, co ich dotyczy. Ponad trzydzieści zagadnień, które omawiają tradycje nie tylko występujące w Polsce, ale i na całym świecie. Opisane krótko, ale wyczerpująco. Monika Utnik-Strugała opowiada o tym, jak powstały wszystkie tradycje, co je zapoczątkowało i przekazuje różne ciekawostki z nimi związane. Znane i mniej znane fakty, historie dla dzieci i dorosłych, bo każdy wyniesie z niej coś nowego.

Potworki nadal chętnie sięgają po Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy, dlatego też bez wahania zaopatrzyłam je w Idą święta! i muszę przyznać, że Monika Utnik-Strugała już drugi raz trafiła w nasze gusta. Czym tym razem nas tak zachwyciła?

Zanim jednak do tego przejdziemy, nie mogę nie wspomnieć o samym wydaniu, które jest cudowne i od razu wpada w oko. Twarda oprawa w świątecznym klimacie, grube kartki i cała paleta kolorów. Szata graficzna okładki i bez tytułu pozwoliłaby się domyślić, o czym będzie książka. Nie tylko przyciąga wzrok, ale również daje zapowiedź tego, co zastanie się w środku. I trzeba przyznać, że Ewa Poklewska-Koziełło spisała się rewelacyjnie. Ilustracje, jakby malowane pędzlem idealnie współgrają z treścią i stanowią jej dopełnienie. Nie możemy się na nie napatrzeć i czasem trudno było wybrać, na czym się skupić – ilustracjach czy wiedzy ukrytej w literach?

Oh, ile się można z tej książki dowiedzieć! Poczytamy tutaj o dekoracjach, potrawach, przesądach, kto tak naprawdę przynosi prezenty dzieciom, kiedy przychodzi Mikołaj z podarunkami i czy mieszka on w Laponii. Kto ciągnie sanie i dlaczego choinki uznawane były kiedyś za magiczne drzewa? Wiecie, że istnieje tradycja wieszania choinki do góry nogami albo że istnieje region, w którym podczas adwentu przy stole stawia się drewniany pieniek i wypełnia go słodyczami? Dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie w grudniu i czy we wszystkich krajach tak jest? Czym stroiło i stroi się choinki, jak powstały bombki? Czemu w Wigilię na stole znajduje się 12 potraw, kim jest Befona? To tylko część tego, co skrywa w sobie książka Idą święta!. Mnóstwo pytań i odpowiedzi na nie.

Przepadliśmy i nie możemy przestać się nią zachwycać. Idą święta! to prawdziwa studnia wiedzy, która nie tylko skrywa w sobie tyle fajnych informacji, ciekawi i zachwyca ilustracjami, ale pokazuje również, co tak naprawdę liczy się w świętach. Polecamy i uważamy, że to obowiązkowa pozycja w dziecięcej biblioteczce.

Autor: Monika Utnik-Strugała
Tytuł: Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wydanie: I
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788310134349
Liczba stron: 128
Ocena: 10/10

Ten post ma 11 komentarzy

  1. Te książki dla dzieci są tak pięknie wydane ! <3

  2. Świetnie, że książki od najmłodszych lat uczą dzieci tego, co powinno być istotą świąt. 😊

  3. Niby literatura dziecięca a sama bym tę książkę przeczytała.

  4. Myślę, że to byłaby książka idealna na prezent dla dzieci. Jak mój syn podrośnie, to mu ją zakupie 🙂

  5. Wydaję się być bardzo fajną i klimatyczną książką, a do tego uczy 🙂

  6. Książka przepięknie wydana <3

Dodaj komentarz

Close Menu