You are currently viewing Wielka Panda i Mały Smok James Norbury

Wielka Panda i Mały Smok James Norbury

– Co jest ważniejsze: droga czy cel? – chciała wiedzieć Wielka Panda.
– Towarzystwo w podróży – odparł Mały Smok.*

Wszyscy chcemy, by w naszym życiu było zawsze dobrze. Zero zmartwień, problemów i niepewności. Pragniemy czuć pewność tego, co robimy i co nas czeka. Niestety nie zawsze jest to możliwe i w nasze życie wkrada się zagubienie, lęk oraz samotność. Czujemy, że jesteśmy z tym sami, ale czy na pewno tak jest?

Zarys fabuły

Wielka Panda i Mały Smok to nie jest zwyczajna książka, a raczej zbiór ilustracji oraz sentencji, układających się w podróż tytułowych bohaterów. Idą oni po prostu przed siebie, ciesząc się przy tym wzajemnym towarzystwem. Tych dwoje łączy przyjaźń. Wiedzą, że zawsze mogą na siebie liczyć, gdy jeden ma gorszy dzień, drugi robi wszystko, by pomóc.

Wielka Panda i Mały Smok to tytuł, który kusił mnie już od momentu ukazania się jego zapowiedzi. Uwielbiam gromadzić sentencje czy cytaty, które niosą ze sobą ważny przekaz, a tutaj miałam dostać ich tak dużo w jednym miejscu. Czy ta publikacja jest warta swojej ceny?

Moje wrażenia

Tak naprawdę nie da się skategoryzować tej książki. Może ją przeczytać każdy. Niezależnie od wieku, Religi, narodowości, czy jakichkolwiek innych różnic. Wielka Panda i Mały Smok jest dla każdego, to było założenie autora i mu wyszło. Może nie wyleczy ona depresji, nie zmniejszy problemów i nie da nagłych rozwiązań na nie wszystkie, ale z pewnością pocieszy, wywoła uśmiech lub przekona do pierwszego kroku. Przez małą ilość tekstu można ją przeczytać w minimum piętnaście minut, ale ja bym się z nią tak nie spieszyła, warto zatrzymywać się na każdej stronie pochylić nad wymianą zdań między Pandą a Smokiem, pozachwycać ilustracjami. Po prostu być tu i teraz czerpać z tego, co zawarto w tej publikacji. Każdy wyniesie z niej coś innego, bo wszystko zależy od tego, na jakim etapie życia się jest i co w nas obecnie siedzi.

Słów kilka o szacie graficznej

Jestem wzrokowcem i przyznam, że przy tego typu publikacjach pierwsze zwracam uwagę na to, jak książka się prezentuje. A Wielka Panda i Mały Smok zostało wydane niezwykle starannie. Twarda oprawa w minimalistycznym stylu. Mały rysunek na białym tle daje przedsmak tego, co wewnątrz. Środek zaś też prezentuje się bardzo dobrze. Grube kartki, a na każdej stronie przepiękne czarno białe lub kolorowe rysunki oraz parę zdań tekstu. James Norbury ma niesamowity talent do przekazywania emocji za pomocą swoich prac. A wraz z tekstem ich wydźwięk jest jeszcze mocniejszy.

Na zakończenie

Pierwszy raz zasiadłam i przeczytałam wszystkie na raz, zachwycając się przy tym rysunkami. I chociaż poczułam jej ciepło i jakiś wewnętrzny spokój w sobie, to dotarło do mnie, że Wielka Panda i Mały Smok nie jest na raz. Po książkę można sięgać, kiedy się chce. Można ją czytać od deski do deski, skupić tylko na tekście lub samych rysunkach, a także otwierać na przypadkowych słowach. W biegu życia często zapominamy, jak wiele rzeczy mamy i zapominamy czerpać z nich to, co najlepsze. Z przyjacielem lub samotnie. Dla mnie to takie pokazanie, że może być źle, ale warto wtedy cieszyć się z tego, jak dobrze smakuje herbata, warto czasami odpuścić i nic nie robić, warto działać i popełniać błędy. Warto w momencie bycia zbyt zajętym na cokolwiek, jednak ulec i znaleźć czas na te inne sprawy i przede wszystkim, gdy potrzebuje się na coś czasu, to warto go sobie dać.

W moim odczuciu Wielka Panda i Mały Smok powinien znaleźć się w każdej domowej biblioteczce. Nie tylko dlatego, że pięknie się prezentuje, ale przede wszystkim ze względu na wnętrze. Ono porusza i wzrusza, skłania do zadumy i zajrzenia w głąb siebie. Czasem kilka słów skrywa w sobie więcej niż setki zapisanych stron, a jeden rysunek skrywa w sobie ogrom emocji. Polecam każdemu. Czy to na prezent, czy też dla samego siebie.

Autor: James Norbury
Ilustrator: James Norbury
Tłumaczenie: Aldona Sieradzka-Krupa
Tytuł: Wielka Panda i Mały Smok
Tytuł oryginału: Big Panda & Tiny Dragon
Wydawnictwo: Albatros
Wydanie: I
Data wydania: 2021-10-27
Kategoria: psychologia/lit. dziecięca
ISBN: 9788382155808
Liczba stron: 180


Ten post ma 18 komentarzy

 1. Adrianna

  Książka Wielka panda i mały smok stała się ostatnio bardzo popularna. Nie tylko ma wartościową treść, ale również przepiękne ilustracje. Nie sposób przejść obok tej pozycji obojętnie.

 2. Martyna K.

  Jestem zachwycona i oczarowana tym wydaniem. Jest się czym zachwycić i po co sięgać w różnych sytuacjach.

 3. Laurel

  Zachwyciłam się tą książką, dzięki Twojej recenzji. Też lubię sentencje i cytaty, więc również chętnie sięgnęłabym po tę publikację. Najbardziej jednak fascynuje mnie jej przekaz. Towarzystwo innych osób w życiu to coś niezwykle codziennego a i pochylenie się nad sensem mniej ważnych spraw uważam za sztukę, którą współcześnie bywa nam trudno opanować.

  1. Laurel

   *niezwykle istotnego 😉

 4. Zuzka

  Bardzo ładnie wydana książka. Ogólnie słyszałam o tej serii i zastanawiam się, czy zamówić ją do swojej domowej biblioteczki.

 5. Aleksandra NS

  Piękna jest ta książeczka. Bardzo mi się podoba i dołączy do mojej kolekcji niebawem..

 6. Miye

  Książeczka bardzo mi się spodobała, takie małe, inteligentnie napisane i przemyślane cudo 🙂

 7. Ubóstwiam naładowane pozytywną energią książki, nie fałszywie upraszczające ciemne barwy życia, ale cudownie rozliczające się z nimi w optymistycznym podejściu do życia.

 8. Karolina Kosek

  bardzo zauroczyła mnie ta książka, lubię do niej sięgać od czasu do czasu 🙂

 9. Pojedztam.pl

  Ta książka jest naprawdę świetna i na pewno znajdzie swoich odbiorców wśród miłośników takich przesłań.

 10. Justyna

  Do tej ksiażki nie przekonują mnie obrazki, takie trochę smutne. Chyba nie podoba mi sie.

 11. Monika Kilijańska

  Mam tą pozycję już na mojej liście do kupienia. Zachwyciła mnie już sama grafika na okładce, a teraz jestem przekonana, ze będzie to książka, którą kupię w prezencie moim dzieciom. Choć trochę i sobie 😉

 12. Anszpi

  Chętnie przeczytałabym tę książkę wraz z córką, myślę że spodobałaby nam się zawartość

 13. Wiktoria

  Mimo tego, że okładka jest minimalistyczna, to wygląda bardzo słodko i uroczo! Podoba mi się! Ciesze, że tobie się spodobała.

 14. Już sama okładka skradła moje serce! Jestem zachwycona i mam nadzieję, że uda mi się ją upolować dla dzieci

Dodaj komentarz