You are currently viewing Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności Anja Cetti Andersen, Frances Andreasen Østerfelt

Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności Anja Cetti Andersen, Frances Andreasen Østerfelt

[…] do Paryża! Do wolności i nauki, do światła w ciemności!*

Są postacie w historii, które każdy z nas zna lub chociaż o nich słyszał. Zasłynęły w życiu z czegoś ważnego, a nawet odmieniły losy ludzi. Wiedza o nich jest czymś oczywistym i wręcz chcianym, tylko czy musi być zdobywana w nudny sposób? A może komiksowa biografia umili zdobywanie wiedzy?

Zarys fabuły

Marii Skłodowskiej-Curie nie trzeba nikomu przedstawiać. To ona jako pierwsza kobieta dostała dwukrotnie Nagrodę Nobla i to z dwóch różnych dziedzin – fizyki oraz chemii. Zasłynęła z odkrycia polonu oraz radu, co pomogło w rozwoju między innymi medycyny. To jednak wszystko dotyczy świata nauki, a jakie było prywatne życie Marii?

Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności to kolejny tytuł, który trafił do mnie przypadkiem, ale muszę przyznać, że z ciekawością do niego zajrzałam. Znana postać, forma komiksu i przepiękne wydanie tylko kusiło, by zajrzeć do środka.

Słów kilka o szacie graficznej

Anna Błaszczyk stworzyła niesamowite ilustracje, co prawda niepodobne do komiksowej formy, ale w niczym to nie przeszkadza. Jej prace wypełniają całe strony i nadają powieści niepowtarzalny charakter. Artystka ma niesamowitą kreskę, trochę abstrakcyjną, ale wywołującą emocje i zachwycającą prostotą przekazu.

Moje wrażenia

Anja Cetti Andersen i Frances Andreasen Østerfelt postanowiły przybliżyć postać niesamowitej kobiety i pokazać, że oprócz wniesienia dużo w świat nauki, była ona takim samym człowiekiem jak my. Autorki opisują jej życie od narodzin aż do śmierci. Ukazują, z czym musiała się zmagać i ile wyrzeczeń znieść, by dojść do wyznaczonego celu. Poprzez jej losy pokazują, że warto walczyć o marzenia i robić, co się chce wbrew temu, co myślą inni. I chociaż nie brak w Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności treści na temat fizyki oraz chemii to całość jest przedstawiona bardzo prosto i ciekawie. Tak naprawdę tekstu nie ma tutaj zbyt dużo, ale na tyle, by przedstawić najważniejsze fakty i pozwolić zajrzeć do życia prywatnego.

Na zakończenie

Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności to przepięknie wydana powieść graficzna, która oczarowała mnie od pierwszych stron. Treścią z punktu naukowego niczym mnie nie zaskoczyła, ale w sferze prywatnej odkryłam kilka ciekawostek. Przede wszystkim jednak jestem zachwycona warstwą graficzną, nie mogłam oderwać wzroku od ilustracji. Są cudowne. Jestem pewna, że niezależnie od tego, ile macie lat, każdy znajdzie w tym komiksie coś dla siebie, a dzieci na początek otrzymują skondensowaną, ale wyczerpująca garść wiedzy.

Polecam dla każdego. Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności to obraz niezwykłej kobiety, która inspiruje nas do dziś. Cudowna kreska i niezwykle ciekawa treść przyciągnie uwagę na bardzo długo.

Autor: Anja Cetti Andersen, Frances Andreasen Østerfelt
Ilustrator: Anna Błaszczyk
Tłumaczenie: Bogusława Sochańska
Tytuł: Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności
Tytuł oryginału: Marie Curie: Ein Licht im Dunkeln
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wydanie: I
Data wydania: 2020-09-30
Kategoria: lit. dziecięca (9+)
ISBN: 9788380088542
Liczba stron: 136


Ten post ma 10 komentarzy

 1. dyedblonde

  po kładce nie powiedziałabym że to ksiązka dla dzieci, jest taka trochę mroczna, czuje jednak że jej srodek zaskakuje

 2. Lubię takie tematyczne powieści graficzne, mam wrażenie, że przyciągają młodych do poznawania biografii znanych ludzi.

 3. Joanna

  W pierwszym momencie myślałam, że to książka dla dorosłych czytelników czy też młodzieży. Okładka nieco mnie zmyliła. Po prześledzeniu wpisu będę musiała zamówić ten tytuł mojej córce.

 4. Zuzka

  Myślę, że to wspaniała pozycja i przyznam szczerze, że dawno nie sięgałam po książki tej Pani.

 5. MonimePL

  Coraz więcej takich komiksów o znanych postaciach, które do tego nieco eksperymentują z kreską. od siebie polecam ten o Tamarze Łempickiej.

 6. Martyna K

  Uwielbiam sięgać po różne wydania o polskiej noblistce, a tych na polskim rynku nie brakuje.

 7. Anszpi

  Chętnie przeczytałabym o Marii Skłodowskiej, taka kobieta to prawdziwy skarb

 8. Ola N

  To nie jest książka dla mnie. Nie przepadam za takim rodzajem literatury. Ale moja mama bardzo lubi jej książki.

 9. Angela

  Cieszę się, że coraz więcej powstaje takich pozycji. Z jednej strony są w nich informację o znanych osobach, a zdrugiej strony są podane w fajnej formie.

 10. Miye

  Czytałam powieś graficzną i bardzo mi się podobała, jeden z lepszych tego typu komiksów, z jakimi kiedykolwiek miałam do czynienia.

Dodaj komentarz