You are currently viewing Zbrodnia nie przystoi damie Robin Stevens

Zbrodnia nie przystoi damie Robin Stevens

Zdążyłam już jednak zauważyć, że kiedy ktoś umiera, wszyscy czują się okropnie winni, że ta osoba nic ich nie obchodziła, i zrobią wszystko, by dowieść, że było wręcz przeciwnie.*

Chcesz czy nie wpadasz na różne zagadki i tajemnice do rozwiązania. Pakujesz się w tarapaty, a niebezpieczeństwo to dla ciebie codzienność. Na szczęście zawsze jakoś wychodzisz ze wszystkiego obronną ręką, a przy tym przeżywasz przygodę jedną za drugą i dobierasz do prawdy. Jak nic drzemie w tobie detektywistyczna dusza.

Zarys fabuły

Daisy oraz Hazel są uczennicami szkoły dla dziewcząt. Chociaż wszystko je różni, to łączy je przyjaźń, a także ich tajne towarzystwo detektywistyczne. Jak dotąd ich jedyną sprawą było odnalezienie zaginionego krawata jednej z dziewcząt, ale nagle zaczyna robić się poważnie. Hazel trafia na zwłoki jednej z nauczycielek, które szybko znikają. Kto zabił i gdzie znajduje się ciało?

O Zbrodni niezbyt eleganckiej nasłuchałam się sporo u dziewczyn z Zaksiążkowane. Stwierdziłam, że sięgnę po Zbrodnia nie przystoi damie i sprawdzę skąd ten cały zachwyt. Co prawda nastolatką już dawno nie jestem, ale lubię sięgać po książki skierowane do młodzieży. Czy z tym tytułem warto było spędzić kilka godzin?

Moje wrażenia

Zdecydowanym plusem tej historii jest fabuła. Zbrodnia nie przystoi damie to świetna młodzieżowa powieść detektywistyczna. Autorka daje czytelnikom zbrodnie, mnóstwo poszlak oraz grono podejrzanych. Postacie potrafią dedukować, wiedzą jakie pytania zadawać i łączą poszczególne elementy układanki. Autorka dba jednak o napięcie i nic nie przychodzi im zbyt łatwo. Często muszą wszystko na nowo analizować i od nowa dochodzić do prawdy. Całość jest naprawdę przemyślana i dostosowana do wieku odbiorcy. Bywa niebezpiecznie, trzeba mocno się nagłówkować i nie dać zwieść. Robin Stevens potrafi zaskoczyć i mocno wszystko poplątać. Świetnie też poradziła sobie z klimatem lat trzydziestych ubiegłego wieku. Czuć go na kartach historii.

Słów kilka o bohaterach

Dawno nie miałam takiej zagwozdki, jeśli chodzi o bohaterów. Bo obie główne postacie są rewelacyjnie stworzone. Mają mocne charaktery, są jak noc i dzień. Nie da się ich pomylić ani powiedzieć, że są mało wyraziste. Daisy, tak szczerze mówiąc, trudno polubić. Pod względem charakterystyki nie mam zarzutu, ale jako człowieka nie byłam w stanie jej polubić. Notorycznie kłamie, manipuluje, śmiało mogę napisać, że ma w sobie coś z osobowości socjopatki. I to jak czasem traktowała Hazel, było dla mnie dość niemiłe. Bo jest to dziewczyna, która chce dociec prawdy, ale woli dokonać tego innymi sposobami. Nie da się jednak zaprzeczyć, że dziewczyny łączy mocna więź.

Na zakończenie

Przyznaję, że do Zbrodnia nie przystoi damie, podchodziłam z dość dużymi oczekiwaniami i bałam się trochę rozczarowania. Szybko jednak te obawy się rozpłynęły, a ja przepadłam w historii. Podobała mi się intryga, to, że nic dziewczynom nie przychodziło zbyt łatwo i muszą mocno się napracować, by dociec prawdy. Dla mnie ogromnym plusem jest też fakt, że autorka nie traktuje młodych czytelników pobłażliwie i nie tłumaczy wszystkiego po kilka razy. Ba, odbiorca wraz z bohaterkami bada każdą poszlakę i próbuje dociec, kto zabił. Nie zabrakło mi w tej historii chyba niczego. Była akcja, zaskakujące wydarzenia, dużo emocji oraz dobrze poprowadzona zagadka detektywistyczna.

Jeśli tylko macie w swoim otoczeniu wielbicieli zagadek detektywistycznych w wieku 9+, to Zbrodnia nie przystoi damie, może być bardzo dobrym wyborem. Robin Stevens potrafi przykuć uwagę i sprawić, że czytelnik ma wrażenie, jakby był w tej szkole. Towarzyszył dziewczynom i wraz z nimi starał się odkryć mordercę. Tytuł ten to dobra zabawa, przemyślana fabuła i dopracowanie bohaterowie. Czego chcieć więcej?

Autor: Robin Stevens
Ilustrator: Nina Tara
Tłumaczenie: Magdalena Korobkiewicz
Tytuł: Zbrodnia nie przystoi damie
Tytuł oryginału: Murder Most Unladylike
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie: I
Data wydania: 2017-02-22
Kategoria: lit. młodzieżowa
ISBN: 9788378744177
Liczba stron: 380

Zbrodnia Niezbyt Elegancka
Zbrodnia nie przystoi damie | Herbatka z arszenikiem | Zbrodnia pierwszej klasy | Bardzo brudna gra | Śmiertelne dziedzictwo | Smakowite przestępstwa | Zbrodnia na receptę | Śmierć w światłach rampy | Zbrodnia na piątkę | Śmierć stawia żagle

Ten post ma 22 komentarzy

 1. Paulina Kwiatkowska

  Dobrze, że jesteś zadowolona z lektury tej publikacji i chętnie skuszę się na tę propozycję.

 2. Pojedztam.pl

  Nie słyszałam wcześniej o tej książce i chętnie to zmienię. Dziękuję bardzo za polecenie.

 3. Recenzje Kiti

  Jestem bardzo ciekawa tej propozycji i nie przejdę obojętnie obok tej książki.

 4. Monika Flok

  Jeszcze nie dla naszej 9 latki ale bardzo fajna propozycja na prezent dla 15 latki , dzięki za fajny skrót:)

 5. Paula

  Miło można spędzić czas z taką publikacją i tak też zrobię.

 6. Ola

  Świetna recenzja. Wprawdzie tematyka książki zupełnie nie należy do moich zainteresowań to z ta pozycja z pewnością zaciekawi miłośników zagadek i intryg. Chętnie polecę ją takim osobom 😊

 7. krystynabozenna

  Jakoś tak nie jestem za tym by kryminały serować dzieciom…
  Życie jest wystarczającym kryminałem…

 8. Anna

  Młodzi miłośnicy zagadek i intryg z pewnością będą zadowoleni.

 9. Krystyna

  Dama powinna być jak dama, na pewno jej nie wypada zabijać 🙂

 10. Martyna K

  Na razie nie mam jej w planach, ale już teraz będę polecać ją dalej.

 11. Aga

  Muszę się zabrać za tę serię. Mamy prawie wszystkie tomy w bibliotece, więc będzie mi łatwiej 🙂

 12. Aleksandra NS

  Lubię takie książki i myślę, że i ta mogłaby mi się spodobać. Fajnie się zapowiada i ma chwytliwy tytuł.

 13. Zuzka

  Nie jest to książka, po którą sięgnę, bo raczej rzadko zdarza mi się czytać ten gatunek. Jeśli już, to bardzo rzadko.

 14. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale wydaje się być naprawdę ciekawa tym bardziej, że tak polecasz. Będę miała ją na uwadze.

 15. Justyna

  Fajny, zagadkowy tytuł. Chętnie poznała bym tę historię.

 16. Agaman

  Ja nie czytalqm, ale znajoma ostatnio mi ja polecala 🙂

 17. Sisters92

  Na razie mam co czytać, ale w przyszłości nie mówię nie.

 18. Anna z Bilingual kid

  Na pewno ciekawe historie dla mlodych czytelnikow, zastanawiam sie, czy mojemy synowi by sie spodobaly.

 19. Krystyna

  Cóż żądnej damie nie przystoi mordowanie, jakby to wyglądało?? 🙂

 20. Renata

  Ciekawy pomysł na prezent dla nastolatki…

Dodaj komentarz