Jedyny i Niepowtarzalny Bob Katherine Alice Applegate

Jedyny i Niepowtarzalny Bob Katherine Alice Applegate

Psy nie są idealne. Ale jedno można o nich powiedzieć: są niesamowicie tolerancyjne. […] Z ludźmi jest inaczej. Wciąż dopatrują się różnić tam gdzie ich nie ma.*

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda świat oczami zwierząt? Jak widzą nasze zachowania, co czują i myślą? Jak zachowują się w kryzysowych sytuacjach lub jakie życia wiodą? Jeśli tak to koniecznie musicie się o tym przekonać i Bob jest zwierzęciem, które to umożliwi.

Zarys fabuły

Po ostatnich przeżyciach Bob i jego przyjaciele zaznali w końcu trochę szczęścia, on znalazł dom, w którym ludzie o niego dbają. Ma zawsze pełną miskę, jest rozpieszczany przez małą Julię i kiedy tylko chce może odwiedzać Ivana i Ruby. Tych dwoje trafiło do rezerwatu i choć nie jest to ich środowisko naturalne, to jednak dużo lepsze niż poprzednie miejsce. Mogłoby się wydawać, że w końcu zaznają spokoju, niestety nad miasto i rezerwat nadciąga trąba powietrzna, która pozostawia po sobie same zgliszcza. Czy Bob, Ivan i Ruby wyjdą z tego cało?

Prawie pięć lat temu czytałam Jedynego i Niepowtarzalnego Ivana, a nadal pamiętam wszystkie towarzyszące mi emocje w trakcie poznawania historii i po jej zakończeniu. Zapadła mi ta powieść w pamięci i sercu, dlatego też, kiedy ujrzałam, że powstała kontynuacja, nie mogłam się jej oprzeć. Jedyny i Niepowtarzalny Bob już za mną. Czy podołał moim oczekiwaniom?

Moje wrażenia

Już teraz mogę napisać, że druga część jest równie dobra, co poprzedniczka, chociaż jednocześnie jest też inna. Jedyny i Niepowtarzalny Bob jest dużo weselszy i tutaj autorka pokazuje te drugą stronę ludzkiej natury – lepszą. Tutaj pokazana jest odpowiedzialność za zwierzęta, miłość do nich i chęć niesienia pomocy. Nie zawsze najlepiej dla nich, ale w każdy możliwy sposób i najlepiej, jak się potrafi. To też opowieść o tęsknocie, odwadze, nadziei, przyjaźni i zaufaniu. Na uwagę zasługuje to, że książka daje do myślenia, że nie tylko ludzie mają swoje uczucia. Zwierzęta również. Mogą się cieszyć w radosne dni albo czuć przerażenie, gdy wydarza się coś tak strasznego, jak trąba powietrzna. Dzieje się tutaj tak dużo, w tak krótkim czasie, a jednak czułam i dostrzegałam wszystko, co autorka zawarła w słowach. Każde uczucie oraz ukryte przesłanie.

Słów kilka o bohaterach

Bob może wydawać się psem, który chadza własnymi ścieżkami i nikogo nie potrzebuje, jednak wiem, że po trochu to poza obronna. Kocha swój nowy dom i właścicieli. Często też odwiedza Ivana i Ruby. To jego przyjaciele, interesuje się ich losami. Zmaga się również z przeszłością i ciężarem winy. Niby samolubny i tchórzliwy, a jednak niezwykłe opiekuńczy oraz odważny. No i jest jeszcze Ivan oraz Ruby – ich się nie da nie lubić. Zwłaszcza gdy zna się ich losy.

Na zakończenie

Jedyny i Niepowtarzalny Bob jest napisany w bardzo oszczędny sposób. Za pomocą krótkich zdań, a czasami wręcz tylko kilku słów na jednej stronie. Nie wiem, jak Katherine Alice Applegate to robi, ale dzięki temu przekaz jest jakby mocniejszy, bardziej trafia do serca i umysłu. No i przede wszystkim ułatwia czytanie dzieciom. Bo do nich jest kierowana ta seria. Cieszę się, że powstają tak wartościowe tytuły pokazujące, co jest dobre, a co złe i uczulające, że nie tylko ludzie czują. Ja jestem też przykładem, że i dorosły może przeczytać i się zachwycić. Bo przy Ivanie i Bobie nie da się inaczej. Ich losy chwyciły mnie za serce, wywołały łzy i wzbudziły bunt przeciwko takiej ilości zła.

Jeśli jeszcze nie znacie tej serii, to ja polecam ją wam z całego serca. Jedyny i Niepowtarzalny Ivan pokazuje, jak niektórzy ludzie przedmiotowo traktują zwierzęta, jak łamią ich ducha i trzymają dla zysku. Z kolei Jedyny i Niepowtarzalny Bob jest nieco weselszy, bo pokazuje, że są też dobrzy ludzie, ale skupia się przede wszystkim na emocjach głównych bohaterów i ukazaniu, że nie są one odmienne od naszych. Stanowczo zbyt cicho jest o tej serii, nad czym strasznie ubolewam, bo to jedne z wartościowszych powieści dla dzieci, jakie poznałam.

Autor: Katherine Alice Applegate
Ilustrator: Patricia Castelao
Tłumaczenie: Maria Antonina Jaszczurowska
Tytuł: Jedyny i Niepowtarzalny Bob
Tytuł oryginału: The One and Only Bob
Wydawnictwo: CzyTam
Wydanie: I
Data wydania: 2020-10-14
Kategoria: lit. dziecięca, 8+
ISBN: 9788395157752
Liczba stron: 352

Jedyny i Niepowtarzalny Ivan
Jedyny i Niepowtarzalny Ivan | Jedyny i Niepowtarzalny Bob


Dziękuję!

Ten post ma 12 komentarzy

 1. Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece i chętnie skuszę się na tę lekturę.

 2. Jeszcze nie miałam okazji poznać tej serii, ale trafiam na dobre opinie na jej temat, zatem chętnie zabiorę się za jej poznawanie. 🙂

  1. Myślę, że warto poznać pierw historię o Ivanie, by dokładnie zrozumieć niektóre wątki w Bobie.

 3. Słyszałam już o tej pozycji i przyznam, że mnie zainteresowała. Mam w planie zamówić ją do mojej domowej biblioteczki.

 4. Nie słyszałam wcześniej o tej książce. Moja córka jeszcze jest za mała na taką książeczkę, jednak mi się podoba dlatego zapisuję tytuł na przyszłość.

 5. To jedna z tych książek które mam w planach już od dłuższego czasu.

 6. oo coś czuje że ta ksiązka może sposobać się wielu dzieciom, kolejne piękne wydanie

 7. Myślę, że to lektura nie tylko dla najmłodszych, ale też świetnie sprawdzi się i dla dorosłych 🙂

 8. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, poprzedniego tomu też nie kojarzę. Jest tak dużo ciekawych książek, że nie sposób poznać je wszystkie, a tą widzę że warto

 9. Widziałam tą książkę na Instagramie i bardzo mnie zaciekawiła. Mam ją w planach, jak uporam się ze stosem hańby 🙂

 10. Bardzo ciekawa historia. Jestem przekonana, że ta książka zainteresowałaby moją młodszą siostrę. Myślę, że nie oprze się tej okładce.

Dodaj komentarz

Close Menu