“Seksuolożki” Marta Szarejko

“Seksuolożki” Marta Szarejko

Większość wizyt u seksuologa to historia wstydu. To jest nasza kultura, seks jest silnie związany ze wstydem.*

Seks i wszystko, co z nim związane jest nadal dla nas tematem tabu, czy to nam się podoba, czy nie. Obojętnie jak mocno utwierdzamy wszystkich w przekonaniu, że tak nie jest, fakty temu przeczą. Sama, czytając w domu Seksuolożki i rozmawiając na temat tego, czego się dowiedziałam, spotkałam się z żartami i ucinaniem tematu, bo zawstydzał. Czemu tak jest?

Marta Szarejko we wstępie wspomina, że początkowo Seksuolożki miały być lekkie i przyjemne, ale szybko przekonała się, że w tym, o czym rozmawia ze swoimi rozmówczyniami, nie ma nic zabawnego. Okazuje się bowiem, że kobiety w Polsce skrywają w sobie więcej krzywd, niż mówią o tym głośno. Duszą w sobie ból, strach i lęk, bo wstydzą się ujawnienia tego, że są gwałcone, wykorzystywane, zastraszane. Boją się wytykania, bo lubią seks „za bardzo” lub nie czują częstej potrzeby uprawiania go. Wiedzą, że zostaną zlinczowane, bo nie chcą być matkami lub chcą odejść od partnera z wyżej wymienionych powodów. Kieruje nimi wstyd, wychowanie religijne oraz ocena społeczeństwa. W XXI wieku nasza seksualność jest nadal postrzegana jako coś złego i zbytecznego.

Na Seksuolożki zdecydowałam się pod wpływem chwili. Zaciekawił mnie opis książki i sam temat rozmów dziennikarki z seksuolożkami. Dla mnie seks jest takim samym tematem, jak każdy inny i dobrze jest poszerzać wiedzę. Okazuje się jednak, że nie każda kobieta myśli tak samo, a niektóre rozmowy i przytoczone historie rzeczywiście zaskoczą, zaszokują, a nawet wzbudzą automatyczny sprzeciw i zaprzeczenie.

Seksuolożki to zbiór rozmów z czternastoma seksuolożkami, które specjalizują się również w ginekologii, psychologii i psychoterapii. Każdy z wywiadów dotyczy czegoś innego, ale mocno związanego z seksualnością kobiet. Bez szczegółów przytaczają przypadki, które szokują, smucą, wzbudzają gniew, konsternację oraz niedowierzanie, że to się jeszcze dzieje. Uświadamiają, jak wiele rzeczy wpływa na myślenie kobiet o sobie i swoich potrzebach. Trudno jest pozbyć się przekonań wyniesionych z domu, lęku przed ocenianiem przez innych oraz sprzeciwienie temu, czego uczy religia. Wiele kobiet nie wie, co to przyjemność, nie zna swoich ciał, zmaga się z brakiem orgazmu, bólem podczas stosunku, zdradą oraz niezadowoleniem z wyglądu, czy traumatycznymi wspomnieniami. Możemy być wykształcone, otwarte i nowoczesne, ale prawdą jest, że łatwiej mówić, niż się do tego zastosować i przestać przejmować tym, że nie radzimy sobie oceną innych.

Szczerze mówiąc, nie byłam świadoma tego, jak wiele czynników może wpływać na to, jak postrzegamy swoją seksualność. Każdy z wywiadów mocno mnie zaintrygował i uświadomił wiele rzeczy. Czasem poczułam rozbawienie, ale przez większość książki byłam w szoku, że tak mało się doceniamy i dbamy o swój komfort psychiczny i fizyczny. Obwiniamy się o gwałt, o rozpad rodziny o wszelkie problemy, zgadzamy na to, co nakazuje religia i wmawia społeczeństwo. Najmocniej mną wstrząsnęły trzy poruszone sprawy. Pierwszą jest temat gwałtów w małżeństwie – wiecie, że według statystyk 23% Polaków uważa, że gwałt w małżeństwie, to nie gwałt? Czym w takim razie jest? Drugi to seksualność kobiet z niepełnosprawnościami intelektualnymi, której są automatycznie pozbawione, nie mają do niej prawa. Tylko to nie jest takie proste, bo niepełnosprawność nie wyłącza czucia i odczuwania pragnienia, a bagatelizowanie tego przynosi więcej szkody, niż może się wydawać. Długo też nie zapomnę wywiadu z prof. Marią Beisert, w którym była mowa o pedofilkach. To było ciężkie i przytłaczające.

Komu polecam Seksuolożki? Każdemu. Naprawdę. Niezależnie od wieku, płci, orientacji seksualnej, czy religii wszyscy mogą przeczytać publikację Marty Szarejko. Ten tytuł uświadamia i daje odpowiedzi na pytania, których wstydziliśmy się zadawać lub nawet nie przychodzą nam do głowy, a są takie oczywiste.

Autor: Marta Szarejko
Tytuł: Seksuolożki
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Wydanie: I
Data wydania: 2019-08-14
Kategoria: lit. faktu
ISBN: 9788324057450
Liczba stron: 352
Ocena: brak oceny/10

Ten post ma 6 komentarzy

  1. Dostałam propozycje zrecenzowania tej książki, i teraz trochę żałuje że jej nie przyjęłam 😉

  2. Bardzo, bardzo, bardzo mocno zaciekawiłaś mnie tą książką. Będę miała ją na uwadze podczas następnego zamówienia 🙂

  3. Jako psycholog i kobieta uważam że książkę tę powinien przeczytać każdy po to, aby zrozumieć że seks i seksualność to bardzo istotna część naszego życia, o której należy mówić otwarcie Tylko wtedy kobiety nie będą zmuszone znosić w milczeniu wielu krzywd i upokorzeń.
    Sama również planuję lekturę tego tytułu.

  4. Głośno ostatnio o tej książce i myślę że bardzo dobrze, każdy powinien ją przeczytać bo seks to jednak nieodłączny element naszego życia

  5. Nie słyszałam o niej i żałuję. Chętnie przeczytam jak tylko nadarzy się okazja 🙂

Dodaj komentarz

Close Menu