Śmieci nie są wygodnym tematem. Większość z nas zaraz po ich wyrzuceniu nie zaprząta sobie głowy czymś tak nieprzyjemnym. Były i ich nie ma. Tylko to nie jest takie proste, bo one nie znikają po wrzuceniu do kosza…
Zarys fabuły
Śmieci to nieodłączny element naszej egzystencji. To my je wytwarzamy. Kiedyś były przechowywane tylko na wysypiskach bądź spalane w spalarniach. Obecnie śmieci jest tak dużo, że spotykamy je również w lasach, wodach, kosmosie, a nawet na Marsie i Księżycu. Ich ilość jest coraz większa i ciągle wzrasta. Czy da się temu zaradzić? Jakie kroki musimy podjąć, by ochronić planetę?
Był temat o Wodzie oraz o Ociepleniu klimatu, to teraz czas na Śmieci. Poprzednie dwie książki spotkały się z dużym entuzjazmem ze strony Potworków, jak i mojej. Byliśmy ciekawi, jak odbierzemy ten tytuł.
Moje wrażenia
Jak zawsze pierwsze, na co zwracamy uwagę, to wydanie. W przypadku tej książki warto zaznaczyć, że powstała ona między innymi z materiałów pochodzących z recyklingu. Co się tyczy ilustracji, to podoba nam się kreska ilustratorki oraz fakt, że przystosowała je do dziecięcego oka. Świetnie też współgrają z tekstem i idealnie go dopełniają.
Gerda Raidt zaczyna książkę od tego, że dzień w dzień pozostawiamy po sobie duże ilości śmieci i chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Warto jednak to przemyśleć, bo to, co dla nas jest już zbędne i do wyrzucenia innym może się bardzo przydać. Co ciekawe, niektóre śmieci mogą być bardzo ciekawe i na przykład dzięki nim dowiadujemy się, jak kiedyś żyli ludzie. Przypomina również, jak ważna jest segregacja śmieci oraz fakt, że niektóre mogą służyć za kompostownik, który potem można wykorzystać w ogródkach. Część śmieci może ulec recyklingowi i być ponownie wykorzystane. Niestety nie wszystkie się do tego nadają, a jak wspominałam, ich ilość nie maleje. Można temu zapobiec. Jak? Mniej kupować i robić to z rozwagą. Nie zawsze potrzebujemy nowszego modelu czy aktualnie modnych ubrań.
Na zakończenie
Śmieci nie są łatwą książką i z pewnością nie każdemu dziecku się spodobają. Autorka stara się delikatnie przekazywać posiadaną wiedzę, nie da się jednak nie dostrzegać przerażających faktów. Szkodzimy naszej planecie i to od nas zależy, czy będzie lepiej. I właśnie głównie to przekazuje w swojej książce Gerda Raidt. Ważne jest zacząć od siebie, potem ktoś może pójść za naszym przykładem i stworzymy efekt domina. Wartościowa pozycja, z dużą wiedzą i mądrymi radami.
Warto zaopatrzyć dzieci w wieku od 6+ i dać im możliwość zainteresowania się samemu tym tematem. Zadbajmy o Ziemię. My polecamy.
Autor: Gerda Raidt
Ilustrator: Gerda Raidt
Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
Tytuł: Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie
Tytuł oryginału: Müll. Alles über die lästigste Sache der Welt
Wydawnictwo: Babaryba
Wydanie: I
Data wydania: 2019-10-15
Kategoria: popularnonaukowa dziecięca (6+)
ISBN: 9788362965724
Liczba stron: 96
Dziękuję!
Bardzo podoba mi się to, że książka po części powstała z materiałów z recyklingu.
Lubię książki, w których porusza się ważne problemy. Ta bez wątpienia nalezy właśnie takich.
To bardzo ważny temat. Im częściej się o tym mówi i czym wcześniej, tym lepiej.
Dobrze, że powstaje tyle propozycji o tej tematyce. Jest w czym wybierać.
Bardzo fajnie, że są takie książki, które nas uczą i poruszają różne problemy świata.
Dziękuję za polecenie tego wydania. Rozejrzę się za nią w bibliotece.
Myślę, że takie książeczki zawsze są warte naszej uwagi i przedstawienia ich dzieciakom.
Takich książek nigdy za wiele. Warto ją przeczytać, by samemu uświadomić sobie, jak traktujemy naszą planetę. Myślę, że treści zawarte w tej publikacji będą potrafiły wstrząsnąć czytelnikami i zachęcić ich do dobrych zmian. Doceniam też jakość wydania książki i wybór materiałów, z których została wykonana.